nocontent
Vilken företagare är du?

Vilken företagare är du?

Det finns sex olika typer av företagare - men bara tre av dem kommer att lyckas. Det visar en avhandling om starta-eget-bidrag, som även menar att starta eget inte alls behöver vara en bra väg ur arbetslöshet. Se här hur du tillhör vinnarskaran.

Sedan 1984 kan arbetslösa som startar eget företag kunnat få sex månaders bidrag för att kunna dra igång. Bidraget har blivit vanligare på senare tid, antagligen på grund av finanskrisen då många sades upp.

Nu har sociologen Christer Johansson vid Linköpings universitet gjort en avhandling om starta-eget-bidrag. Han har intervjuat 26 aktiva och före detta företagare som alla har fått bidrag. Dessutom har han gjort en omfattande enkät.

Hans avhandling lyfter fram sex olika företagstyper. Av dessa är det bara tre typer som lyckats med sitt företag - resten har antingen misslyckats med företaget eller gått tillbaka till att vara anställda. Christer Johanssons analys är därför att starta-eget-bidrag kan vara både bra och dåligt, och inte bara frid och fröjd som man annars brukar måla upp det.

- Det finns företagare som lever upp till bilden av den idealiska företagaren och entreprenören. Men det finns också många överlevnadsföretagare som jämställer företagarens jobb med en anställning fast med ett tungt administrativt ansvar för den egna arbetssituationen. En del blir mer utsatta än de trodde att de skulle bli, och kan sluta som skuldsatta, om företaget kraschar, säger Christer Johansson till E24.

Här är hans sex olika företagarprofiler - de tre översta är de som lyckas bäst som företagare:

  • Entreprenöriell företagare - vet vad han/hon vill.
  • Beständig levebröds­företagare - ser sig som arbetande företagare.
  • Nödgad levebrödsföretagare - för att försörja sig.
  • Transitör - egna företaget ledde till en anställning igen.
  • Opportunist - ser sig som entreprenör men klarade inte det egna företaget.
  • Drabbad - ville väl, men det blev så fel.
Text: Camilla Björkman

Anmäl fel

6 mars 2010



AFFARER
De ska “crowdsourca” sig till Mongoliet

De ska “crowdsourca” sig till Mongoliet

Företaget Greencups nya projekt är en välgörenhetsresa som innefattar en biltur till Mongoliet och en författandet av en kokbok på vägen. Finansieringen ska ske genom crowdsourcing – ett nytt sätt att samla in pengar via nätet. Redan har de fått in 90 000 kr.

Läs vidare ...

De tillverkade jeans i Nordkorea:

Det hände efter Noko Jeans

Såg du dokumentären om Noko Jeans som sändes igår på SVT? Tre svenska entreprenörer lyckades ta sig in i Nordkorea för att tillverka jeans. Så här gick det sedan.

Läs vidare ...

6 tips för att vårstäda företaget

Det är inte bara kontoret som behöver en vårstädning - även ditt företag bör rensas upp ibland. Resultatet kan bli både mer pengar, fler kunder och en gladare företagare. Här är sex enkla sätt att röja upp.

Läs vidare ...

Vårkänslor för svensk konjunktur

Förra månaden kom mycket positiva siffror från Konjunkturinstitutet. Och deras konjunkturbarometer för april månad bekräftar trenden. Framför allt märks en spirande optimism från hushållens sida.

Läs vidare ...

Är du vår nästa ”David mot Goliat”?

Fröhandlaren Impecta ska växa förbi jättarna

Med kvalitet, kunskap och småskalighet ska den sörmländska fröhandlaren Impecta utmana jättarna. Nu är företaget nominerat till Driva Egets David-mot-Goliat-pris. Missa inte din chans att nominera en småföretagare som tar upp kampen mot de stora.

Läs vidare ...

Anders Andersson ger råd i radio:

Så lyckas du som kulturföretagare

Alltfler musiker startar eget efter Alliansens kultursatsning. Men många har svårt att försörja sig och var femte har inte fått betalt för sitt jobb. I Kaliber i P1 ger Driva Egets Anders Andersson råd till kulturföretagare.

Läs vidare ...
Nöjda kunder viktigast för affärerna

Nöjda kunder viktigast för affärerna

Återkommande kunder är småföretagens största inkomstkälla och rekommendationer från nöjda kunder är den bästa marknadsföringen. Det framgår av den färska undersökningen ”Småföretagen och marknaden” från Visma Infoline.

Läs vidare ...

Driva Egets Anders Andersson:

"Nu kan småföretagarna springa om jättarna"

När Driva Egets chefredaktör Anders Andersson intervjuades under Nacka Företagarträff passade han på att peppa småföretagare i sämre tider. Se intervjun här och läs hans andra råd till ökad lönsamhet.

Läs vidare ...

Smart PR helt gratis:

Ta draghjälp av medierna!

Vem vill inte läsa om sitt fantastiska företag i tidningen eller på en nyhetssajt? Bra marknadsföring som inte kostar ett dugg. Här tipsar PR-agenterna hur du gör.

Läs vidare ...
Bra råd för nya franchisetagare

Bra råd för nya franchisetagare

Funderar du på att haka på ett annat företag och bli franchisetagare? Gör noggrann research och sätt dig in i versamheten, är experterns råd. Läs fler av dem här.

Läs vidare ...

Dålig reklam ÄR dålig reklam

Den gamla sanningen ”all reklam är bra reklam” har fått sig en rejäl törn. En rapport från analysföretaget K2 Analys visar att flera företags reklamkampanjer faktiskt får kunder att avstå från att handla. I topp på den föga smickrande listan ligger Elektronik-kedjan Siba.

Läs vidare ...

Läkemedelsjätte blev årets entreprenör

Anders Lönner som grundat läkemedelsbolaget Meda knep på onsdagskvällen titeln Entrepreneur Of The Year och fick ta emot pris av prins Daniel. På tio år har han byggt upp ett internationellt miljardföretag.

Läs vidare ...

5 trender som påverkar dig i år

Ökat konsumentinflytande via sociala medier och mer e-handel – det är två av de trender som berör företagarna i år. Företagarekonomen Ingela Hemming berättar om fler.

Läs vidare ...

Fem råd från Richard Branson

Från rätt kundservice till en logga som sticker ut - här är fem råd från superentreprenören Richard Branson själv till entreprenörer i startgroparna.

Läs vidare ...

Så skyddar du din produkt

Sex av tio företag saknar rutiner för att skydda sina produkter för intrång i patent- och varumärkesskydd. Driva Eget visar hur du gör för att skydda din uppfinning.

Läs vidare ...

Handlarna spår dystert år

Handlarnas framtidstro sjunker till den lägsta nivån sedan februari 2009, visar Svensk Handels barometer. "Kurvan pekar rakt nedåt", säger organisationens vd Dag Klackenberg.

Läs vidare ...

Ledarskapscoachen ger råd:

Så motiverar du dina anställda

Skapa en tydlig målbild och kommunicera den på rätt sätt till dina anställda. Så lyckas du som småföretagare hålla din personal motiverad, menar ledarskapscoachen Catharina Sjögren och visar här hur du gör.

Läs vidare ...

Småföretagarprinsen tar hem betyget:

Prinsen bäst på ekonomi

Företagsekonomi tillämpad inom den agrara näringen var prins Carl Philips bästa ämne när han läste till lantmästare. Kanske inte så konstigt med tanke på att han är småföretagare.

Läs vidare ...

Fyra bra råd till hantverkare

Av alla konsumentklagomål riktas flest mot hantverkare, visar statistik. Men med bra resultat och tydliga avtal vinner man kunder och slipper tjafs. Så gör hantverkaren Lars Hagberg - och så kan du göra samma sak.

Läs vidare ...

Äldre artiklar

|  1  | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Nästa »
Driva Eget bloggar Följ dem här.
Utskriftsvy

Annie Lööf vill satsa på IT-företagare:

Annie Lööf vill ha RIT-avdrag

Skattereduktion för IT-tjänster i hemmet. Det föreslår Centern, och ser RIT-avdraget som ett bra komplement till ROT- och RUT-avdragen.  Läs vidare ...

Björn driver eget på Mallorca

Flytta jobbet till solen!

Drömmer du om att flytta ditt företag till solen, som till Mallorca? Möt en av Mallorcas svenska entreprenörer.  Läs vidare ...

Tävla som barnmatsproducenten Kristina Kallur:

Är du David mot Goliat 2012?

Nu drar nästa omgång av David mot Goliat-priset 2012 igång - och du kan nominera ditt företag.  Läs vidare ...

Fritidsintresset blir ditt företag

Gör affär av din hobby

Gör som Ulf och Erik - gör hobbyn till en lönande affär. Här är guiden som visar hur du gör.  Läs vidare ...
Sälj mer
5 sätt att få kunden att köpa mer Säljcoachens bästa råd på hur du kan få kunderna att köpa mer i din butik.
Prissättning
Så sätter du rätt pris Janne Näsström bloggar om hur du sätter pris och höjer ditt arvode.
Mikrolån
Lånet räddade hennes bageri Mikrolån hjälper svenska invandrarkvinnor att starta eget.
Dagens aktieindex
Din start
Hon ska få djur att trivas Zoologen Madeleine har ett företag som jobbar med bisonoxar och andra udda djur.
Nyhetsbrev
Abonnera på vårt nyhetsbrev! Kommer varannan onsdag. Gratis.
Mest lästa
Tips och råd:
Ät dig till en bättre företagare Kostrådgivaren och företagaren Ulrika Hoffer visar hur du gör.
Missa inte ...
Patent Steg för steg hur du ansöker om patent.
Bluffakturor Konkreta råd till dig som drabbats av fakturaskojare.
Pressmeddelande Så här skickar du ut ett gratis pressutskick i fem enkla steg.
E-handel Välj rätt e-butik i vår lista med 25 företag.
Starta eget Råd till dig som vill starta företag.
Marknadsföring Enkla och billiga knep att marknadsföra ditt företag
Utdelning Se i vår kalkyl hur mycket du kan ta ut.
Starta-eget-bidrag Så här får du pengar att starta.
Frilansjournalilst Följ Camilla Björkmans frilansskola - och öka lönsamheten.
Effektivitet Knepen för att få en effektivare arbetsdag.
Bokföring Lär dig bokföra på sju minuter.
Pension Pensionsförsäkring eller nya okända alternativ? Se vad som är bäst för dig.
Camilla reder ut Camilla Björkman svarar på allt du vill veta om din start.
Skatteflyktsklausulen Så kan den paragrafen stoppa skatteplanering
Starta företag Så här registrerar du ditt företag på en kvart.
F-skattsedel Läs hur du registrerar dig för F-skatt
Tjänstebil Tjänstebil eller privatbil - vad är bäst för dig?
Lönsamhet Anders Anderssons bästa råd för att öka din lömnsamhet
Moms Nätets snabbaste sätt att förändra från inklusive moms till exklusive moms.
Aktiebolag Bilda aktiebolag med Driva Egets expertråd.
Deklarera Allt du behöver veta om årets deklaration
Försäljning Alla råd du behöver för att sälja mer.
Kontor Här är avdragen som gäller för ditt kontor.
Enskild firma Allt du behöver veta för att starta en enskild firma.
Sponsring Läs när du kan dra av för sponsring - t ex till barnens sportklubb.
Fakturaskojare Lär dig gå till motangrepp mot deras fräcka metoder
Affärsidé Experternas råd hur du knäcker den bästa idén.
Starta café Allt du behöver för ett lönsamt café
Spara pengar
Så sänker du dina elkostnader Spara tusenlappar med våra råd.
Nya numret
Internethjälp
Skriv smart på din hemsida Lär dig av experten att skriva lockande webbtext.
Butik
Läs mer/köp
Hjälp med varumärkesskydd
Hur skyddar jag mitt varumärke? Anton Blomberg på PRV ger dig svar på denna och andra frågor om patent och varumärken.
Starta eget
Ta tempen på din affärsidé Vill du starta eget? Börja med att testa din affärsidé.
Sänk kostnaderna
Ny kalender
Ny skattekalender Aldrig mer förseningsavgifter. Knappa in din e-mailadress här och få påminnelser inför skatteredovisning och andra viktiga händelser.
Företag till salu
Omsättning: 10-20 Mkr
Län: Västra Götaland Omsättning: 0-2 Mkr
Län: Stockholm Omsättning: 0-2 Mkr
Län: Östergötland Omsättning: 5-10 Mkr
Län: Västra Götaland Omsättning: 5-10 Mkr
Internetworld Pc för alla Business