nocontent

Fråga nätexperten Christian Rudolf:

"Sabbar ompekning min sökmotoroptimering?"

Har du frågor om ditt företag och nätet? Nu kan du fråga Christian Rudolf, expert på nätmarknadsföring och onlinekommunikation. Denna vecka berättar han hur du gör så att ompekning och felaktiga sidor inte ställer till din sökmotoroptimering.

Christian Rudolf svarar på frågor om nätet här på Driva-eget.se. Har du en fråga? Mejla honom här. Din fråga kommer att publiceras på Driva Eget tillsammans med ditt namn. Vill du vara anonyn, skriv det i mejlet.

Dagens fråga kommer från Magnus:

Jag har en domän för min e-butik (exempel.se) som kommer att användas för att sätta upp själva butiken. Jag har dessutom köpt exempel.nu, exempel.com, exempel.eu mm för att inte någon annan skall kunna lägga beslag på dem. Men också för att om någon kund skriver fel adress (.nu istället för .se) ändå ska komma rätt.

Min fråga är då om det är bra eller dåligt, ur ett sökmotorperspektiv, att på ett webhotell sätta upp de andra sidorna (.com, .nu etc) med en länk till "rätt" adress och en automatisk ompekning inom några sekunder? Eller, räcker det med att jag hos tex Loopia där extradomänerna är parkerade bara pekar mot "rätt" adress…?

Alltså, gör det stor skillnad om det finns en webbsida uppe på respektive reservadress (som pekar vidare) eller om pekningen sker via tex Loopia eller annan leverantör? Vad är fördelar respektive nackdelar?

Har du andra råd kring hur jag bör tänka när jag har köpt på mig de övriga domänerna också?

/Magnus


Christians svar: Hej Magnus. Grundregeln för varumärkesdomäner säger såhär: Använd Exempel.se som grunddomän. Därefter gör du "permanent redirects, 301" på de andra toppdomänerna till Exempel.se

På det här sättet säkerställer du att användaren alltid kommer rätt och Google förstår att det är .se som gäller oavsett vad man knappar in i url-fältet i din browser in eller söker efter på Google.

Värt att notera att en del webbhotell kan ha problem att göra 301:or. Lättast är att maila supporten hos ditt webbhotell och fråga vad som gäller. Man bör använda ett webbhotell som klarar av 301 då det är ett verktyg som används relativt ofta inom SEO.

Så här använder man 301 inom SEO:

Säg att du säljer kläder. Det är hög omsättning i ditt artikelregister då det är minst fyra säsonger varje år och nya modetrender hela tiden. När en produkt går ur lager, låter man den sidan bara ligga kvar eller så plockar man ned sidan och en en felaktig sida visas, en så kallad 404. Detta betyder att man går miste om placeringar i Google. Man löser problemet genom att använda 301 såhär:

Är det till exempel en grön klänning som tagit slut och det nya modet är röda klänningar, ska sidan för den gröna klänningen "redirectas" med en 301 till sidan för den röda klänningen.

Som kuriosa kan jag nämna att det är inte ovanligt att e-handlare som aldrig arbetat med SEO har tiotusentals sidor som är 404, speciellt i modebranschen. Det är något som är negativt om man arbetar med Google som trafikmotor.

Har du några 404 på min e-handelssida? Du tar reda på det genom att installera "Webmaster Tools" på din websida. Då berättar Google för dig om du har några 40 .

Det här är SEO som är ganska teknisk. Har ni fler frågor i detta ämnet, hör gärna av er så ska vi försöka reda ut begreppen och visa er hur man gör.
 


 

Anmäl fel

14 december 2010



NATAFFARER

Ny app avslöjar fakturaskojarna

Nu kommer en app som avslöjar blufföretag som ringer och försöker blåsa dig på pengar. Driva Eget har testat den.

Läs vidare ...

Magnus berättar i nya numret av Driva Eget:

”Så säljer vi mer på nätet”

Genom att alltid mäta hur kunderna handlar har hans lampbutik på nätet höjt både den genomsnittliga orden och antalet affärer från varje kund.

– Nu har vi kunder som har handlat här sju gånger det senaste året, säger ägaren Magnus Lundin, som är "omslagspojke" på nya numret av Driva Eget med tema om att sälja mer.

Läs vidare ...

Guldrush efter toppdomäner lockar fakturaskojare

Tiden för att ansöka om nya, internationella toppdomäner går ut på torsdag och ansökningarna har strömmat in. Men Driva Egets bloggare Peter Forsman är kritisk: ”Öppnar upp för busar”.

Läs vidare ...

5 tips för att få PR av bloggare

Att få bloggare att skriva om ditt företag kan bli en guldaffär för dig som småföretagare. Här berättar Jacqueline Kothbauer, författare till boken Mediababe, hur du gör med fem konkreta tips.

Läs vidare ...

Tre steg från experten:

Bli rik på din appidé

Allt fler surfar i mobilen och appmarknaden växer. En av dem som lyckats är Maciek Drejak med appen Sleep Cycle Alarm Cloc. Här visar experten i tre steg hur du också kan dra nytta av den ökade trenden och skapa en miljonapp.

Läs vidare ...

Så skapar du en näthajp

Vill du också sprida ditt varumärke till miljoner människor? Se denna 4-minutersfilm av entreprenören Alexis Ohanian som lyckades med just det – och räddade en val på köpet.

Läs vidare ...

Nytt EU-förslag ska öka e-handeln

Försäljningen på nätet ska fördubblas till och med 2015. Det lockar nu EU-kommissionen med och presenterar 16 åtgärder för hur det ska gå till.

Läs vidare ...

Tjäna pengar på nätet:

Dubbelt så bra när tvillingarna startade eget

Tvillingarna Mikael och Peter Lindström driver över tio sajter anpassade till mobilen – och startar nya hela tiden. Här är deras råd till dig som vill starta en sajt och tjäna pengar på annonser och affiliate.

Läs vidare ...

Driva Egets expert på fakturaskojare på Plus:

Här spårar Anders Nyman dansk fakturaskojare i TV

Driva Egets expert på bluffakturor hjälpte i torsdagens Plus till att hitta mannen bakom blufföretaget Supershopping. Det ledde till att Åsa Avdic kunde söka upp honom i Danmark. Se klippen här.

Läs vidare ...
De gör affär av e-butikerna

Så lyckas du på nätet:

De gör affär av e-butikerna

Allt fler handlar kläder på nätet, visar en ny undersökning från Svensk Handel. Det har killarna bakom företaget Virtusize tagit fasta på och utvecklat ett "virtuellt provrum". Här är deras bästa tips till dig som vill utveckla en webbprodukt.

Läs vidare ...

Ingen dubbelmoms för appar

Nu går det lättare att tjäna pengar på att sälja appar. Efter protester slutar Skattverket ta ut moms på försäljning av appar där momsen betalats i ett annat EU-land. "Blir mer lönsamt", säger Christian Waller på apptillverkaren Appily.

Läs vidare ...

IT-säkerhet för dummies:

Så skyddar du dig som småföretagare

Efter den stora hackerattacken mot Bloggtoppen.se och 57 andra sajter har hundratusentals lösenord läckt ut på nätet. Så här minskar du risken att drabbas av intrång.

Läs vidare ...

Driva Eget webb-tv:

Mer lönsam med vår webb-tv

Du har väl inte missat ett gäng nya webbklipp som kommit upp på sajten? Alla är korta och koncisa - allt för att en stressad småföretagare ska kunna ta till sig informationen på några minuter. Här är de senaste i raden.

Läs vidare ...

Sociala medier-experten Marie Andervin:

"Skryt inte i sociala medier"

När du vill nå fram i sociala medier gäller det att sluta skrika ut ett reklambudskap - och börja ge folk vad de faktiskt är intresserade av. Det säger sociala medier-experten Marie Andervin.

Läs vidare ...

Två nya bloggare på Driva Eget

Två nya bloggare gör entré - med vitt skilda ämnesområden. Serieentreprenören Daniel Laurén bloggar om att driva tjänsteföretag och ger tips om hur du får ditt bolag att växa. Medan företagaren och författaren Marcus Frödin visar hur du hittar din personliga drivkraft.

Läs vidare ...

Åtta bra appar för småföretagaren

Vi småföretagare måste vara effektiva för att hinna med allt. Driva Egets favorit-appar för Iphonen hjälper dig på vägen.

Läs vidare ...

Christian Rudolf om hur du lyckas som entreprenör

Fem råd till nya företagare

Att starta företag kan kännas som ett stort steg. Därför ger nätexperten och SEO-konsulten Christian Rudolf fem bra råd till de läsare som drömmer om att starta eget. Klicka på pilen för att starta webb-klippet.

Läs vidare ...

Lyssna här på ett lögnaktigt säljsamtal

Enirosäljaren ljuger i telefon

Även seriösa katalogföretag som Eniro kan använda oseriösa metoder. I samband med att Eniro började ta betalt av alla som ville synas i tryckta Rosa Sidorna blev Anders Nyman på Cint uppringd av en av Eniros säljare. Lyssna på det här.

Läs vidare ...

Driva Egets nya bloggerska::

Hon lär dig tjäna pengar på Facebook

Först ut bland Driva Egets nya bloggare är Annica Thorberg, som skriver om hur ditt företag kan växa genom att använda sociala medier på ett smart, tidseffektivt och kreativt sätt. Dessutom är hon specialist på Linkedin.

Läs vidare ...

Äldre artiklar

|  1  | 2 | 3 | Nästa »
Driva Eget bloggar Följ dem här.
Utskriftsvy

Fler artiklar om Fråga nätexperten Christian Rudolf

Douglas Roos: "Man måste ha en passion"

Douglas Roos: "Man måste ha en passion"

Att starta en egen dagstidning för att utmana Aftonbladet kräver sin entreprenör. Just det gjorde Douglas Roos när han grundade Nyheter24 - och lyckades mot alla odds. Christian Rudolf på Disruptive.nu har intervjuat den före detta tv-draken om hans framgångssaga.

Läs vidare ...

Christian Rudolf om hur du lyckas som entreprenör

Fem råd till nya företagare

Att starta företag kan kännas som ett stort steg. Därför ger nätexperten och SEO-konsulten Christian Rudolf fem bra råd till de läsare som drömmer om att starta eget. Klicka på pilen för att starta webb-klippet.

Läs vidare ...

Fråga nätexperten Christian Rudolf:

"Hjälp! Jag har blivit nedskriven på nätet!"

Har du frågor om ditt företag och nätet? Nu kan du fråga Christian Rudolf. Han är expert på nätmarknadsföring och onlinekommunikation och hjälper dig att hamna högt i Google eller Twittra dig till fler kunder. Denna vecka berättar han hur du gör om ditt företag blivit nedskrivet på nätet.

Läs vidare ...

5 råd för en framgångsrik företagsblogg

En bra blogg kan lyfta ditt företag - men då gäller det att du skriver på rätt sätt. Sluta "skrika" och var personlig, menar Christian Rudolf, som här i webb-TV-ger sina fem bästa tips.

Läs vidare ...

Tävla som barnmatsproducenten Kristina Kallur:

Är du David mot Goliat 2012?

Nu drar nästa omgång av David mot Goliat-priset 2012 igång - och du kan nominera ditt företag.  Läs vidare ...

Här får Alex hjälp med personalen:

"Ska man ha kollektivavtal?"

Läs här tre personalfrågor från företagaren Alex Stendahl – och lär dig svaren du med.  Läs vidare ...

Skatteverket jagar småföretagare:

Här är småföretagen som Skatteverket granskar i år

Kontanthandeln hamnar under luppet 2012, när Skatteverket kommer att göra 20 000 kontrollbesök.  Läs vidare ...

Dra nytta av skatteglerna för sponsring

Betala till barnens idrottsklubb - och dra av kostnaden

Så här blir kostnaden för idrottsklubben avdragsgill.  Läs vidare ...
Guide för rätt avtal
Skriv ett bra avtal Så här skriver du ett konkret och riktigt avtal.
Prenumerera NU
ENDAST 345 KR FÖR HELT ÅR. Gör som andra - prenumerera på DRIVA EGET. 345 kr för ett helt år - 6 nummer.
Camillas frilansskola
Tjäna pengar på att resa Skriv dig rik - på semestern. Camilla visar hur du lyckas som reseskribent.
Dagens aktieindex
Anställningsguide
Proffsens tips när du ska anställa Experten berättar vad du ska tänka på när du går från 0 till 1.
Nyhetsbrev
Abonnera på vårt nyhetsbrev! Kommer varannan onsdag. Gratis.
Mest lästa
Hjälp med varumärkesskydd
Hur skyddar jag mitt varumärke? Anton Blomberg på PRV ger dig svar på denna och andra frågor om patent och varumärken.
Missa inte ...
Patent Steg för steg hur du ansöker om patent.
Bluffakturor Konkreta råd till dig som drabbats av fakturaskojare.
Pressmeddelande Så här skickar du ut ett gratis pressutskick i fem enkla steg.
E-handel Välj rätt e-butik i vår lista med 25 företag.
Starta eget Råd till dig som vill starta företag.
Marknadsföring Enkla och billiga knep att marknadsföra ditt företag
Utdelning Se i vår kalkyl hur mycket du kan ta ut.
Starta-eget-bidrag Så här får du pengar att starta.
Frilansjournalilst Följ Camilla Björkmans frilansskola - och öka lönsamheten.
Effektivitet Knepen för att få en effektivare arbetsdag.
Bokföring Lär dig bokföra på sju minuter.
Pension Pensionsförsäkring eller nya okända alternativ? Se vad som är bäst för dig.
Camilla reder ut Camilla Björkman svarar på allt du vill veta om din start.
Skatteflyktsklausulen Så kan den paragrafen stoppa skatteplanering
Starta företag Så här registrerar du ditt företag på en kvart.
F-skattsedel Läs hur du registrerar dig för F-skatt
Tjänstebil Tjänstebil eller privatbil - vad är bäst för dig?
Lönsamhet Anders Anderssons bästa råd för att öka din lömnsamhet
Moms Nätets snabbaste sätt att förändra från inklusive moms till exklusive moms.
Aktiebolag Bilda aktiebolag med Driva Egets expertråd.
Deklarera Allt du behöver veta om årets deklaration
Försäljning Alla råd du behöver för att sälja mer.
Kontor Här är avdragen som gäller för ditt kontor.
Enskild firma Allt du behöver veta för att starta en enskild firma.
Sponsring Läs när du kan dra av för sponsring - t ex till barnens sportklubb.
Fakturaskojare Lär dig gå till motangrepp mot deras fräcka metoder
Affärsidé Experternas råd hur du knäcker den bästa idén.
Starta café Allt du behöver för ett lönsamt café
Ny kalender
Ny skattekalender Aldrig mer förseningsavgifter. Knappa in din e-mailadress här och få påminnelser inför skatteredovisning och andra viktiga händelser.
Nya numret
Kostnadssänkar-guide
Sänk din månadskostnad Så här sänker du dina privata kostnader.
Butik
Läs mer/köp
För bokföring och deklaration
Alla viktiga siffror för 2011 och 2012 Här är alla viktiga siffror och procentsatser som du behöver vid bokföring och deklaration.
Ta betalt
Se upp för kompispriser! Småföretagarcoachen Eva-Britt Hult lär dig att våga ta betalt för dina tjänster - även av vänner.
Sänk kostnaderna
Starta-eget-guide
Starta eget på en kvart Lathund om hur du gör steg för steg för att snabbt komma igång som egenföretagare.
Företag till salu
Län: Stockholm Omsättning: 0-2 Mkr
Län: Östergötland Omsättning: 2-5 Mkr
Län: Västra Götaland Omsättning: 5-10 Mkr
Omsättning: 10-20 Mkr
Län: Stockholm Omsättning: 2-5 Mkr
Internetworld Pc för alla Business