Till huvudinnehållet

Få tillgång till kunskapen andra bara drömmer om. » Driva Eget MasterMinds

Inspiration

Lizas superbalja en riktig badsuccé

Yasemin Bayramoglu 30 maj, 2017 • Uppdaterades 18 december, 2024 • 5 minuters läsning
Idén till Lizas balja blev stulen men det visade sig vara ett lyckokast.
Liza Grevblad fick sin uppfinning stulen av en kinesisk tillverkare och hemsidan ser oseriös ut. Ändå är hon en sprudlande glad företagare. Hennes badbalja har blivit en supersuccé.

Liza beskriver sig själv som en inte jätteseriös företagare. Hon har provat på lite olika saker genom åren – ansiktsmålning, en butik och en förskola. Gemensamt har varit att hon drivits av lusten. Inte av pengarna. Och då kanske alla beslut inte direkt gynnat henne som företagare i det långa loppet.

LÄS OCKSÅ: Rösta på David mot Goliat-priset här

– Men det är sådan jag är. Jag köpte hellre regnkläder åt barnen än tog ut mer själv, säger Liza.

Det hon gör nu handlar inte bara om lust, utan om mycket mer – om en viktig del av livet för att må bra.

Att ta ett bad efter jobbet har varit Lizas sätt att återhämta sig. Så när flytten gick från villan till en lägenhet för några år sedan blev det jobbigt.

– Jag prövade allt! Jag har till och med badat i en svart sopsäck. Det var ju skönt med vattnet, men det blev ett himla besvär att hålla upp kanterna för att vattnet inte skulle rinna ut, säger hon.

Det blev kort sagt ingen återhämtning. Så Liza började söka med ljus och lykta efter en badbalja för vuxna som man kan placera i duschen – och som är så stadig att man kan luta sig tillbaka.

– Det finns ju några olika varianter, som uppblåsbara badkar eller gjorda i något slags textil. Men jag ville ha en stadig balja med avlopp, så att den går att tömma enkelt, säger hon.

När Liza inte hittade någon som dög bestämde hon sig för att ta fram en själv. Hon tänkte att om hon gör en badbalja i hårdplast och som går att stapla, kunde hon kanske få Ikea som kund. Liza gjorde en ritning på papper, maken gjorde en CAD-ritning och sedan fick de en prototyp i miniatyr utskriven med 3D-skrivare.

Ikea nobbade. Då letade Liza tillverkare i Sverige och fick veta att det skulle kosta upp mot 2,5 miljoner att göra en gjutform i den storleken. Någon tipsade då om Kina. Liza letade och hittade en intresserad tillverkare. 300 000 kronor skulle det kosta att ta fram baljan där. Mycket pengar för en enda person som bara vill bada …

Liza grunnade och grunnade. Åtta månader senare mejlade hon företaget för att säga att hon inte ville gå vidare.

– Men då var min mejladress spärrad där, så jag började ana oråd. Men i samma veva hade jag haft en 50-årskris och bytt efternamn, så jag lyckades ändå få tag i ett annat företag i krokarna och då fick jag syn på en bild på min balja – fast med handtag på.

Här skulle ju uppfinnaren bli jättearg, tänker man. Men inte Liza.

– Jag blev överlycklig! Då fanns ju baljan!

Att den kopierats var en mindre sak.

– Jag hade redan från början bestämt mig för att inte mönsterskydda baljan. Det kostar mycket pengar och då måste du både bevaka marknaden hela tiden och vara beredd att driva process. Skulle någon kopiera så fick det väl vara så.

Liza beställde en balja. Sedan fem till. I januari förra året blåste hon liv i det aktiebolag som hon hade hållit vilande sedan tiden med förskolan Sockerloppan. Så iväg med en beställning på 100 baljor till. En annons på Facebook gav jättebra respons.

Liza och maken satte sig i bilen och körde ut dem till kund – ända från Landskrona till Stockholm.

– Den sista baljan levererade vi i Stockholm halv tolv på natten. Kvinnan som öppnade grät av lycka när vi kom!

Och här ligger hela hemligheten med Lizas badbalja.

– Jag säljer inte en produkt, jag säljer ett behov, säger hon.

I augusti hyrde hon en liten monter på Formex-mässan i Stockholm och det blev ett himla ståhej i montern. Mässpersonalen kom på besök för att titta på det som alla pratade om.

Sedan dess har det blivit fler Facebook-annonser. I julas riktade hon en bara till Malmöområdet och då hände något som Liza inte förstår än idag.

– Den annonsen fick 4 000 delningar! En del delade för att de tyckte att det var så galet. Men det är ju lika bra det, för ju fler som ser desto bättre. Det blev fullständig hysteri. Det ringde i ett och drällde in beställningar på hemsidan. Nu väntar jag på en ny leverans på 1 000 baljor, säger hon.

Hemsidan ja … Liza tar själv upp det som vi på Driva Eget-redaktionen redan diskuterat: kan man ha en webbshop som ser ut som hennes? Den liknar inget annat.

Här kan du se Lizas hemsida: Villbada

Liza skrattar gott.

– Den ser ju helt oseriös ut. Jag har fått många samtal från kunder som undrar om det här verkligen är på riktigt. Sedan blir de överlyckliga när de förstår att det är det. Jag har även fått samtal från entreprenörer – manliga sådana – som vill ”hjälpa mig” att få ordning på mitt företag och försäljningen. Men jag vill inte ändra något. Jag är jag och jag kommer inte överge min blommiga hatt och mina starka färger.

Dessutom är det ju faktiskt inte alls säkert att en hemsida som är mer lik andras (som kanske mer motsvarar föreställningen om hur en webbshop ska se ut) funkar bättre.

Liza har lyckats med det som andra bara kan hoppas på – att hitta ett sätt som når ut till just hennes smala målgrupp. Det är personligt och träffar mitt i maggropen.

Att flytta från sitt älskade badkar blev alltså rena lyckträffen. Och visst är det lite av en ödets ironi att Liza bor på just Badhusgatan?

Fakta: Nominera

Liza och Sockerloppan har nominerats till Driva Egets pris David mot Goliat. Du kan också nominera någon företagare som du tycker tagit ooo fajten med jättarna på marknaden. Gå in på www.driva-eget.se/davidpriset

 


ANNONS

Innehåll från Inexchange

Ekonomi & Skatt

Nya EU-regler gör att PDF-fakturans dagar är räknade

Den 1 juli 2030 blir e-faktura obligatorisk i all handel mellan företag över EU:s inre gränser. Men omställningen börjar tidigare än så och kommer att beröra minsta lilla enskilda firma.

inexchange
Inexchange 8 september, 2026 • Uppdaterades 14 september, 2026 • 3 minuters läsning
Krav på e-faktura med nya eu-regler
Inexchange

Bakom förkortningen ViDA – VAT in the Digital Age – ligger EU:s största momsreform på decennier. Från den 1 juli 2030 gäller två saker för dig som säljer till företag i andra EU-länder: fakturan ska skickas i ett strukturerat elektroniskt format enligt den europeiska standarden EN 16931 och uppgifterna ska rapporteras digitalt till Skatteverket transaktion för transaktion. 

Fakturan ska utfärdas senast tio dagar efter affären. Rapporteringen sker samtidigt som den går iväg. Dagens periodiska sammanställning försvinner.

Flertalet länder har redan bestämt sig

Reformen tvingar inte medlemsländerna att införa samma krav nationellt, men flera gör det ändå.

– I Frankrike träder kravet i kraft den 1 september i år. Alla franska företag, oavsett storlek, måste då kunna ta emot e-fakturor. Stora och medelstora bolag ska samtidigt börja skicka elektroniskt och samma bestämmelse kommer att gälla små- och mikroföretag från september 2027.

– I Tyskland måste alla företag kunna ta emot e-faktura sedan januari 2025. Kravet

på att skicka fasas in 2027–2028.

– I Norge blir det obligatoriskt för bokföringsskyldiga verksamheter att skicka e-

faktura till varandra från 1 januari 2027. Från 2030 ska de även kunna ta emot dem.

– Storbritannien har aviserat krav för alla momsregistrerade företag från april 2029.

Tips! Nyfiken på en smartare lösning för ditt företags fakturering? Här kan du läsa mer om Inexchange, som hjälper dig att skicka superproffsiga fakturor (och används av fler än 60 000 företag och organisationer)

Hur ställer sig Sverige?

Det vet vi ännu inte. Regeringen beslutade i februari i år om en utredning av hur ViDA ska införas i svensk rätt, och om kravet ska gälla även svenska fakturor mellan företag. Utredaren Gabriella Loman redovisar sitt uppdrag i november 2027. Ett inhemskt krav långt före 2030 är därför osannolikt – men riktningen är tämligen given.

PDF är inte en e-faktura

Det är en vanligt förekommande missuppfattning att PDF är ett elektroniskt format och liktydigt med e-faktura. En PDF i ett mejl räknas inte som e-faktura hur digital den än känns. Kravet gäller strukturerad, maskinläsbar data som mottagarens system läser in automatiskt utan att någon knappar in siffrorna på andra sidan.

Håller vi oss till en utskriven faktura i ett kuvert är det ännu längre från målet. För den som driver ett litet företag är slutsatsen enkel: fråga din bokförings- eller faktureringsleverantör om systemet kan skicka och ta emot riktiga e-fakturor. I praktiken via Peppol.

Inexchange erbjuder exempelvis en lösning direkt på webben som inte kräver någon specifik programvara. Den typen av molntjänst är enkel att använda. I princip krävs det bara att funktionen slås på och att företaget registreras som mottagare.

Att göra det nu kostar lite. Att göra det under tidspress kostar mer.

Tips! Nyfiken på en smartare lösning för ditt företags fakturering? Här kan du läsa mer om Inexchange, som hjälper dig att skicka superproffsiga fakturor (och används av fler än 60 000 företag och organisationer)



Finansieringsskolan

7 vanligaste sätten att finansiera ett mindre företag

När mindre företag behöver pengar tänker många på banklån. Men i verkligheten finns flera olika sätt att finansiera ett företag – och de fungerar väldigt olika. Låt oss gå igenom de sju vanligaste sätten.

Gustaf Oscarson
Gustaf Oscarson 19 mars, 2026 • Uppdaterades 1 september, 2026 • 5 minuters läsning
Olika sa¨tt att finansiera sma° fo¨retag – la°n, a¨garkapital och alternativ
Montage/Canva

I vissa situationer är banklån rätt väg att gå. I andra kan ägarkapital, leasing eller Alm-lån vara betydligt smartare. Låt oss gå igenom de vanligaste finansieringsformerna för små företag, hur de fungerar i praktiken – och när de brukar passa bäst. Let´s do it!

Tips från Almi: Här kan du ladda ned kostnadsfria mallar för:
– Affärsplan
– Budget
– Lean Canvas
– Sustainable Business Model Canvas

1. Banklån – den klassiska finansieringen

Banklån är den mest traditionella formen av företagsfinansiering. Du lånar pengar från banken och betalar tillbaka dem över tid med ränta.

Banker tittar framför allt på tre saker:

  • Företagets ekonomi och kassaflöde
  • Hur stabil verksamheten är
  • Vilka säkerheter som finns

I många små företag kräver banken också personlig borgen, vilket innebär att du som företagare ansvarar för lånet privat om företaget inte kan betala.

Banklån passar ofta bäst när:

  • Företaget har funnits ett tag
  • Intäkterna är relativt stabila
  • Pengarna ska användas till en tydlig investering

2. Almi-lån – när banken inte räcker hela vägen

Almi erbjuder lån till företag som har potential men som kan ha svårt att få fullt banklån. Ofta fungerar Almi som ett komplement till banken. Det kan till exempel handla om att banken lånar ut en del av kapitalet och Almi en annan del – men Almi kan också vara ensam finansiär.

Skillnader mellan Almi-lån och banklån:

  • Räntan är ofta högre
  • Kraven på säkerheter kan vara lägre
  • Fokus ligger mer på affärsidé och potential

Almi-lån används ofta för:

  • uppstart och utveckling av nya företag
  • investeringar och satsningar i växande företag
  • finansiering där flera parter samverkar för att möjliggöra satsningen

Tips från Almi: Vilka typer av företagslån finns hos Almi? Läs mer här.

3. Riskkapital – när investerare går in i bolaget

Istället för att låna pengar kan du ta in kapital genom att göra en nyemission. Det kallas riskkapital och kan komma från 'Family and Friends', affärsänglar eller riskkapitalbolag.

Fördelar med riskkapital:

  • Ditt företag behöver inte betala tillbaka pengarna
  • Företaget får ofta bra kompetens och nätverk

Nackdelar med riskkapital:

  • Du delar ägandet
  • Investerare vill ofta påverka beslut
  • Förväntningarna på tillväxt ökar

Den här typen av finansiering är vanligast i snabbväxande bolag (s k startups), inte i vanliga småföretag. För det flesta är riskkapital helt fel väg att gå.

Tips från Almi: Är lån eller riskkapital bäst? Det lär du dig här.

4. Leasing – finansiera utrustning istället för att köpa

Om företaget behöver maskiner, fordon eller teknisk utrustning kan leasing vara ett alternativ. Istället för att köpa utrustningen betalar ditt företag en månadskostnad för att använda den.

Fördelar med leasing:

  • Mindre kapital behövs från start
  • Kassaflödet påverkas mindre
  • Utrustningen kan ibland uppdateras enklare

Leasing används ofta i branscher där investeringar i utrustning är stora, till exempel:

  • transport
  • bygg
  • industri
  • restaurang

5. Factoring – få betalt snabbare

Factoring innebär att du säljer eller belånar dina fakturor. Det gör att du kan få pengar direkt istället för att vänta 30–60 dagar på betalning.

Leasing fungerar så här:

  1. Du skickar en faktura till kunden
  2. Ett finansbolag betalar ut större delen av beloppet direkt (till ditt företag alltså)
  3. När kunden betalar fakturan får du resten minus avgifter (här behöver du vara noga med att avgifterna är så låga som möjligt = jämför alternativ!)

Factoring används ofta av företag som växer snabbt och där kassaflödet annars kan bli en flaskhals.

6. Checkkredit – en ekonomisk buffert

En checkkredit (kallas också kontokredit) fungerar ungefär som en kredit kopplad till företagskontot. Du får möjlighet att använda pengar upp till en viss gräns – när det behövs.

Fördelar med checkkredit:

  • Flexibel finansiering
  • Du betalar bara ränta på det du använder (ibland också en lägre, fast ränta för att ha möjligheten)
  • Kan lösa kortsiktiga kassaflödesproblem

Checkkrediter används ofta som säkerhetsmarginal i företag med varierande intäkter och för att brygga tillfälliga likviditetsdippar.

Tips från Almi: Det finns kapital! Här berättar vi var och hur.

7. Ägarnas egna pengar

Många företag finansieras i början med ägarnas egna pengar. Som ägare kan du tillföra kapital antingen som ett lån eller som aktieägartillskot (villkorat eller ovillkorat).

Fördelar med att finansiera själv:

  • inga externa krav
  • inga räntor till banken
  • full kontroll över bolaget

Nackdelen är förstås att risken ligger helt på dig själv (och att du behöver använda egna surt förvärvade pengar). För de allra flesta mindre företag är detta vanligaste vägen att gå – generellt brukar många företagare finansiera företaget genom att ta ut lägre lön under en period.

Vilken finansiering passar ditt företag?

Det finns inget universellt svar. Men olika typer av finansiering passar ofta i olika situationer.

  • Banklån passar när företaget är stabilt och investeringen tydlig.
  • Almi-lån kan användas i både tidiga skeden och i etablerade företag, ofta tillsammans med bank, för att möjliggöra satsningar och skapa en hållbar finansieringslösning.
  • Riskkapital används främst i snabbväxande bolag.
  • Leasing passar vid utrustningsinvesteringar.
  • Factoring och checkkredit används ofta för at förbättra kassaflöde.

I praktiken använder många företag en kombination av flera lösningar. Men återigen – det absolut vanligaste är egna pengar och att 'finansiera med egen tid'.

Vilken väg som är bäst beror på företagets mognad, risk och vad pengarna ska användas till. Ju bättre du förstår alternativen, desto större chans att du väljer rätt finansiering för ditt företag. Lycka till!

Psst! Vill du verkligen ta stora kliv och bygga ditt drömföretag? Gör som 1 000-tals andra företagare, bli medlem i Driva Eget Plus. Testa gratis här.

Tips! Här hittar du alla delar i Finansieringsskolan. Bokmärk och kom tillbaka när det är dags för nästa steg.



Cookies

Den här webbplatsen använder cookiesför statistik och användarupplevelse.

Driva eget använder cookies för att förbättra din användarupplevelse, för att ge underlag till förbättring och vidareutveckling av hemsidan samt för att kunna rikta mer relevanta erbjudanden till dig.

Läs gärna vår personuppgiftspolicy. Om du samtycker till vår användning, välj Tillåt alla. Om du vill ändra ditt val i efterhand hittar du den möjligheten i botten på sidan.