Till huvudinnehållet

Få tillgång till kunskapen andra bara drömmer om. » Driva Eget MasterMinds

Inspiration

Evas idé utmanar världsjättarna

Yasemin Bayramoglu 9 februari, 2017 • Uppdaterades 18 december, 2024 • 5 minuters läsning
Eva uppfann ett unikt fiolstöd – nu är idén kopierad.
Eva Belvelin hade inte en tanke på att bli uppfinnare och företagare. Hon ville bara hjälpa sina fiolelever. Men nu har hennes fiolstöd fått en marknad långt utanför Sveriges gränser. Och branschens Goliat har blivit en av hennes viktigaste kunder!

Alla har inte en mission i livet. Men det har Eva. Den fick hon redan som 17-åring, då hon började jobba som fiollärare enligt Suzukimetoden. Sedan dess har det mesta cirklat kring att lära barn spela fiol.

LÄS OCKSÅ: Rösta på David mot Goliat-priset här

[caption id="attachment_23100" align="alignright" width="235"]Belvelins fiolstöd. Belvelins fiolstöd.[/caption]

– Jag började själv spela när jag var 9–10 år och jag tyckte att det var så svårt! Jag som hade så lätt för mig i skolan hade svårt att lära mig det här.

Det triggade Eva att kämpa. Med tiden kom hon att förstå varför det som är så enkelt för vissa kan vara så svårt för andra. Det handlar om motorik och ergonomi.

Ett krux är att ha en bra hållning för att inte få ont i nacke, rygg eller axlar. Något som inte är helt lätt. Ett sätt att avhjälpa det är ett fiolstöd, som låter fiolen vila på axeln. Men de dominerande stöden på marknaden ger inte Eva mycket för.

– De är formade så att de är lätt böjda åt sidan och därför går ut över axelkulan. Men dels vill man inte ha något just över axelkulan, för då får man inte fri rörlighet i armen, dels faller stöden lätt av. Och faller de av far fiolen i golvet och kan gå sönder. Det är dyra instrument och följden blir att föräldrarna säger ”du måste hålla hårt i fiolen”, vilket gör att barnet krampar i stället, håller för hårt och det gör ont, konstaterar Eva.

Under en resa i USA för sisådär 25 år sedan såg hon att några barn satt en tvättsvamp under fiolen. Eva såg direkt hur hon skulle kunna lösa det på ett bättre sätt. Hon ritade en modell i tre olika storlekar och lät en madrassfabrik i Göteborg skära till stöden av skumgummi. Några år senare, 1998, startade hon sin enskilda firma.

– Men jag har ju elever som är så unga som 18 månader, som kunde tugga på skumgummit. Dessutom blev de smutsiga och fula och tappade formen med tiden.

Sju, åtta år senare tipsade en förälder till tre av eleverna om ett mjukt men stadigt cellgummimaterial som Volvo använder i sina bilar. Eva kontaktade tillverkaren i Halmstad och insåg snabbt att det här var det perfekta materialet.

– Men när jag sa att jag ville ha 50 stöd till mina elever skrattade de. De gjorde inte mindre volymer än 5 000!

Nåja, efter lite övertalning fick det bli 5 000 stöd. Men vad göra nu? Eva kontaktade alla fiolbutiker hon kände till i Sverige och lyckades få dem att ta in stödet.

Så har det puttrat på år efter år med försäljning i fiolbutiker samt genom musik- och kulturskolor.

Tills för ett par år sedan. Då fick Eva mejl från en stor återförsäljare i USA, Potter Violins. De hade ombetts ta in stöden av en lärare vid världsberömda musikhögskolan Peabody Conservatory i Washington DC. Läraren hade sett barn spela i Sverige och var fascinerad av deras naturliga hållning när de använde stödet.

Det blev direkt en order på hundratals stöd. Och så nästa månad igen ... Stödet gjorde succé bland fiollärarna i området.

– Vid den tiden hade jag redan själv kontaktat den största återförsäljaren av violintillbehör i USA, Shar Music. Vi hade diskuterat fram och tillbaka i 1,5 år. Men de ville ha ensamrätt och dessutom ville de bara betala en dollar per stöd. Jag vägrade. Till slut sa produktchefen skamset att ledningen sagt att de skulle kopiera mitt stöd och producera det själva i sin fabrik i Kina. Som plåster på såren skulle jag få rabatt i deras butik.

Det blev en rejäl knäck för Eva.

– Jag blev jätteledsen. Det hade varit en möjlighet för mig att försörja mig och mina tre barn.

Eftersom Eva inte tagit patent på produkten från början var det för sent nu. Men Inte långt därefter ringde en konsertmästare från Tyskland. Han hade köpt Evas stöd i Sverige och använt det i flera år, men förlagt det. Gick det att beställa ett nytt? Eva svarade att hon gärna skickade stöd gratis, men ville han visa upp stödet i någon butik i Tyskland? Konsertmästaren sa ja och berättade att han även hade en bra kontakt i USA. Det visade sig vara vd:n för Shar Music!

När försäljningen tagit fart i USA genom Potters verkar det ha blivit svårt för den amerikanska jätten att göra verklighet av sitt hot att tillverka ett liknande stöd. Nu har man i stället blivit en av Evas bästa kunder, på samma villkor som andra.

Våren 2016 bjöd Potters in Eva till ett stort evenemang för musiklärare, American String Teachers Associations Conference, för att visa sin produkt i deras monter. Hon gav stöd till 300 lärare som hon mötte där. Därefter bjöd Shar in henne på en stor konferens för Suzukilärare i USA.

– Då ville jag nå alla deltagare och gjorde 900 goodiebags med ett fiolstöd i och en folder där jag berättade min historia, tillsammans med ett nothäfte med egenkomponerad musik för deras elever. Bara för att de skulle förstå att det är en lärare som utvecklat stödet.

Eva har insett värdet av att visa upp sig på konferenser och mässor. Efter besök på musikmässan i Frankfurt började orderna trilla in från Europa, Japan och USA.

– Om försäljningen fortsätter utvecklas som nu kommer kunna sälja 10 000 stöd per år om bara ett par år. Då kan jag leva på det här helt!, säger Eva och konstaterar att det är dags att växla upp till aktiebolag.

Skulle någon annan komma ut med en kopia nu, så har Eva ytterligare ett ess i rockärmen: sin notbok som levereras tillsammans med cirka 150 mp3-filer. Den gör att även den mesta nybörjare kan få det att låta superproffsigt – och få spellusten att växa!

– Boken säljs cirka 1 000 ex varje år i Sverige. Men nu ska den släppas i USA. Får den lika stor spridning där som här betyder det 33 000 sålda böcker – om året!

Strax efter intervjun ringer Eva igen och berättar att hon ska åka Hollywood.

– En filmproducent ringde och undrade om jag kan coacha en skådespelare inför en filminspelning! Jag tog hjälp med sökordsoptimering på min hemsida, kanske gjorde det att de hittade mig!


ANNONS

Innehåll från Inexchange

Ekonomi & Skatt

Nya EU-regler gör att PDF-fakturans dagar är räknade

Den 1 juli 2030 blir e-faktura obligatorisk i all handel mellan företag över EU:s inre gränser. Men omställningen börjar tidigare än så och kommer att beröra minsta lilla enskilda firma.

inexchange
Inexchange 8 september, 2026 • Uppdaterades 14 september, 2026 • 3 minuters läsning
Krav på e-faktura med nya eu-regler
Inexchange

Bakom förkortningen ViDA – VAT in the Digital Age – ligger EU:s största momsreform på decennier. Från den 1 juli 2030 gäller två saker för dig som säljer till företag i andra EU-länder: fakturan ska skickas i ett strukturerat elektroniskt format enligt den europeiska standarden EN 16931 och uppgifterna ska rapporteras digitalt till Skatteverket transaktion för transaktion. 

Fakturan ska utfärdas senast tio dagar efter affären. Rapporteringen sker samtidigt som den går iväg. Dagens periodiska sammanställning försvinner.

Flertalet länder har redan bestämt sig

Reformen tvingar inte medlemsländerna att införa samma krav nationellt, men flera gör det ändå.

– I Frankrike träder kravet i kraft den 1 september i år. Alla franska företag, oavsett storlek, måste då kunna ta emot e-fakturor. Stora och medelstora bolag ska samtidigt börja skicka elektroniskt och samma bestämmelse kommer att gälla små- och mikroföretag från september 2027.

– I Tyskland måste alla företag kunna ta emot e-faktura sedan januari 2025. Kravet

på att skicka fasas in 2027–2028.

– I Norge blir det obligatoriskt för bokföringsskyldiga verksamheter att skicka e-

faktura till varandra från 1 januari 2027. Från 2030 ska de även kunna ta emot dem.

– Storbritannien har aviserat krav för alla momsregistrerade företag från april 2029.

Tips! Nyfiken på en smartare lösning för ditt företags fakturering? Här kan du läsa mer om Inexchange, som hjälper dig att skicka superproffsiga fakturor (och används av fler än 60 000 företag och organisationer)

Hur ställer sig Sverige?

Det vet vi ännu inte. Regeringen beslutade i februari i år om en utredning av hur ViDA ska införas i svensk rätt, och om kravet ska gälla även svenska fakturor mellan företag. Utredaren Gabriella Loman redovisar sitt uppdrag i november 2027. Ett inhemskt krav långt före 2030 är därför osannolikt – men riktningen är tämligen given.

PDF är inte en e-faktura

Det är en vanligt förekommande missuppfattning att PDF är ett elektroniskt format och liktydigt med e-faktura. En PDF i ett mejl räknas inte som e-faktura hur digital den än känns. Kravet gäller strukturerad, maskinläsbar data som mottagarens system läser in automatiskt utan att någon knappar in siffrorna på andra sidan.

Håller vi oss till en utskriven faktura i ett kuvert är det ännu längre från målet. För den som driver ett litet företag är slutsatsen enkel: fråga din bokförings- eller faktureringsleverantör om systemet kan skicka och ta emot riktiga e-fakturor. I praktiken via Peppol.

Inexchange erbjuder exempelvis en lösning direkt på webben som inte kräver någon specifik programvara. Den typen av molntjänst är enkel att använda. I princip krävs det bara att funktionen slås på och att företaget registreras som mottagare.

Att göra det nu kostar lite. Att göra det under tidspress kostar mer.

Tips! Nyfiken på en smartare lösning för ditt företags fakturering? Här kan du läsa mer om Inexchange, som hjälper dig att skicka superproffsiga fakturor (och används av fler än 60 000 företag och organisationer)



Ekonomiskolan

Hur fungerar bokföring och vilka regler måste mitt företag följa?

Bokföring är något alla företag måste göra. Men vad betyder det egentligen – och hur ser reglerna ut? Vi går igenom allt du behöver veta.

Gustaf Oscarson
Gustaf Oscarson 3 juni, 2026 • Uppdaterades 1 september, 2026 • 3 minuters läsning
Hur fungerar bokfo¨ring
Montage/Canva

Enkelt förklarat handlar bokföring om att registrera alla ekonomiska händelser i företaget. Varje gång pengar kommer in eller går ut ska det dokumenteras. Det kan vara en kundfaktura, ett inköp, en lön eller en betalning till Skatteverket.

Syftet är att skapa ordning i företagets ekonomi. Bokföringen visar hur företaget går, hur mycket pengar som finns och vilka skatter som ska betalas.

Det låter lätt, men kan vara lite krångligt innan du lärt dig. Därför håller vi dig i handen och gå igenom grunderna (och vad du måste göra).

Tips från Spiris: Bokför gratis – i 6 månader! För dig som startat företag de senaste 12 månaderna.

Vad måste bokföras?

Alla affärshändelser i företaget ska bokföras. En affärshändelse är något som påverkar företagets ekonomi. Det kan till exempel vara försäljning till kunder, inköp av varor eller tjänster, löner och arbetsgivaravgifter, betalning av skatt eller moms, bankavgifter och räntor

Varje affärshändelse måste kunna styrkas med ett underlag, till exempel en faktura, ett kvitto eller ett kontoutdrag.

Hur går bokföring till i praktiken?

Bokföring sker normalt i tre steg.

1. En affärshändelse uppstår

Företaget säljer något eller gör ett inköp.

Exempel:
Ett företag säljer en tjänst för 10 000 kronor plus moms.

2. Händelsen registreras i bokföringen

Affären registreras i bokföringssystemet (sorry, man får inte bokföra i excel) och kopplas till rätt konton. I bokföringen registreras till exempel:

  • intäkten
  • momsen
  • kundfordran eller betalning

3. Underlaget sparas

Alla bokförda händelser måste ha ett underlag, till exempel en faktura eller ett kvitto. Enligt bokföringsreglerna ska underlagen normalt sparas i minst sju år. Den glada nyheten är att du numera kan spara allt digitalt. Puuh!

Tips från Spiris: Vill du ha hjälp med din bokföringen? Hitta din redovisningsbyrå här.

Löpande bokföring – företagets ekonomiska dagbok

Bokföring görs löpande under året. Det innebär att varje affärshändelse registreras när den sker. Du kan se bokföringen som företagets ekonomiska dagbok som visar vad som hänt i företaget dag för dag.

Den löpande bokföringen ligger sedan till grund för momsredovisning, skatter, bokslut och  årsredovisning.

Vad är debet och kredit?

Bokföring bygger på något som kallas dubbel bokföring. Det betyder att varje affärshändelse registreras på minst två konton.

De två sidorna kallas debet och kredit.

Det kan låta krångligt i början, men ditt bokföringsprogram gör det mesta automatiskt. Det viktiga för dig som företagare är oftast att förstå vad som ska bokföras, inte exakt hur kontona fungerar.

Bokföringsprogram gör jobbet enklare

Alla företag använder någon form av bokföringsprogram. Programmen hjälper till att:

  • registrera affärshändelser
  • hantera fakturor
  • räkna ut moms
  • skapa rapporter

Många program kan också kopplas direkt till företagets bankkonto, vilket gör bokföringen betydligt enklare.

Tips från Spiris: Sköt det mesta av din löpande bokföring automatiskt. Prova gratis här!

Resultatrapport och balansrapport

När affärshändelser bokförs kan företaget ta fram ekonomiska rapporter. De två viktigaste är:

  • Resultatrapport Visar företagets intäkter och kostnader under en period – alltså om företaget går med vinst eller förlust.
  • Balansrapport Visar företagets tillgångar, skulder och eget kapital vid en viss tidpunkt.

Tillsammans ger rapporterna en bild av företagets ekonomi.

Måste företag bokföra själva?

Nej. Många företagare väljer att ta hjälp av en redovisningskonsult eller redovisningsbyrå. Men även om någon annan sköter bokföringen är det viktigt att du som företagare förstår grunderna. Bokföringen är trots allt ett av de viktigaste verktygen för att förstå hur företaget går.

Vårt tips: gå en bokföringskurs och börja själv med ett bra bokföringsprogram. När företaget växer kan du lägga ut jobbet, men det är smart att lära sig själv först.

Tips från Spiris: Ladda ned kostnadsfri fakturamall, affärsplansmall, kvittomall och mall för reseräkning här

Tips! Här hittar du alla delar i Ekonomiskolan – som lär dig allt om bokföring, skatter och företagsekonomi. Bokmärk och kom tillbaka!



Cookies

Den här webbplatsen använder cookiesför statistik och användarupplevelse.

Driva eget använder cookies för att förbättra din användarupplevelse, för att ge underlag till förbättring och vidareutveckling av hemsidan samt för att kunna rikta mer relevanta erbjudanden till dig.

Läs gärna vår personuppgiftspolicy. Om du samtycker till vår användning, välj Tillåt alla. Om du vill ändra ditt val i efterhand hittar du den möjligheten i botten på sidan.