Igår kom Spyker och GM äntligen överens om alla punkter på det slutgiltiga Saab-avtalet. Det kan betyda nya affärsmöjligheter för de småföretagare som är underleverantörer till Saab. Men oron är också stor för att inte få betalt.
Det var ett glädjande besked för alla de småföretagare som är Saabs underleverantörer att avtalet igår äntligen blev klart mellan Spyker och GM. Nu kan affärerna börja rulla.
- Det är så klart glädjande. Och lyckas Saab med försäljningen av den nya 9-5:an kan det här bli riktigt roligt, säger Svenåke Berglie, vd för FKG som företräder underleverantörer i fordonsindustrin, till Dagens Industri.
Svenåke Berglie berättar att han igår pratade med en underleverantör som redan fått en ny order.
- Jag vet att många leverantörer ser affärsmöjligheter i det här. Saab måste ju börja bygga upp en egen leverantörsstruktur så småningom. Tidigare har man varit helt hänvisad till det som GM har haft på sin lista, säger han.
Men med det glädjande beskedet kommer skepsis hos småföretagarna som levererar till Saab. Eftersom många hade problem med att få betalt när Saab skulle säljas är de oroliga att de inte kommer att få betalt nu heller. En lösning, tror Svenåke Berglie, är att de kräver kontant betalning.
- De kommer inte att leverera en pryl om de inte får betalt, slår han fast i DI.
Var femte företagare med enskild firma planerar att byta till aktiebolag inom ett halvår, visar nya siffror. Orsaken är både sänkningen av aktiekapital till 50 000 kronor och att revisionsplikten slopades för småbolag den 1 november.
Så sa Mats Gabrielsson när han talade inför 100 småföretagare på Driva Egets After Work, och menade att det inte är konstigt att han tar en stor procent av företagen han investerar i. Se här i webb-tv hela intervjun med Mats.
En av talarna på den årliga Anders Wall-föreläsningen i Uppsala på torsdagen var supermodellen Emma S. Wiklund - som nu har sadlat om till småföretagare med ett eget hudvårdsmärke. Här avslöjar hon sitt bästa framgångstips.
När Trendgalan för sjätte året i rad ägde rum på Stadsteatern i Stockholm vann företaget TRIWA årets Trendpris. Deras färgglada klockor har gjort succé världen över - i år räknar de fyra unga grundarna med att omsätta 46 miljoner kronor.
Så sa investeraren Mats Gabrielsson från Draknästet på Driva Eget After Work, och konstaterade att det är misstagen du lär dig av. Se här bilder från kvällen på So Stockholm.
Närmare 3 000 svenska företag kan känna sig lurade på sponsorpengar. De har blivit uppringda av telemarketingföretaget Pool Media och övertalats att sponsra Hem och Skolas kampanjer mot rökning och mobbning. Men enligt TV-programmet Uppdrag Granskning har 80 procent av pengarna stannat hos Pool Media.
Företag som drivs av personer med utländsk bakgrund har ökat med 75 procent sedan 2001. Men de har mycket svårare att få lån och krediter, visar en ny rapport.
Är din kommun lika företagsam som grannen? Det kan du se här. En ny undersökning från UC visar vilka regioner och vilka branscher som växer snabbast i Sverige.
Gör som morotsodlare Olle och Ulla Hollmer - försök få ditt företag att växa. I nya Driva Eget finns 10 sidor om hur man bäst gör. Här är några viktiga råd.
Antal konkurser ökar nu. Det är ett negativt trendbrott från den senaste tidens statistik där antal konkurser minskat. "En alarmklocka", säger Företagarnas chefsekonom Lars Jagrén.
Har du kommit på en unik idé eller produkt? Och tycker du att det här med patent verkar dyrt och krångligt? Då är du långt ifrån ensam. Läs här hur du går tillväga för att ta patent, vad det kostar och hur lång tid det tar.
Camilla Björkman är webbredaktör och bloggare på Driva Eget. Nu har hon gått en utbildning i hur du blir mer strukturerad och organiserad - vilket är A och O om du ska kunna ägna tid till att utveckla ditt företag. Läs här ovärderliga råd om du vill styra upp din tid.
Från och med idag finns alla svenska patent sökbara på nätet - gratis. Du skriver enkelt in ett ord eller en uppfinning, och kan då se hela patentet direkt på skärmen. Läs också Driva Egets stora guide till hur du skyddar din uppfinning.
När Bert Karlsson på torsdagen talade inför hundratals företagare på VÄXA 2010, gav han flera råd på hur du lyckas som företagare. Efteråt visade mannen som är värd hundratals miljoner att han aldrig missar ett tillfälle att tjäna pengar - och sålde själv sina böcker vid utgången.
Efter flera tuffa år är svenska modebranschen på uppgång. Och när säsongens modevecka, då Sveriges främsta modeskapare visade upp sina kollektioner, var i full fart stack de mindre märkena ut.
Står ditt företag och stampar på en viss omsättning, hur hårt du än jobbar? Det finns sätt att bryta trenden. Här är företagaren Therese Albrechtsons bästa tips på hur du får ditt företag att växa.
Att skriva ett bra avtal med dina kunder är viktigt. Det minskar risken för konflikter och gör att ni båda kan känna er trygga med affären. Men hur formulerar man sig och vad ska avtalet innehålla? Här får du svar av Driva Egets jurist.
Spyker Cars köper Saab och Sverige andas ut. Men för de småföretagare som är Saabs underleverantörer är läget fortfarande ovisst. Det menar underleverantörernas frontman Lars Holmqvist.
Saabs likvidatorer ska säga upp avtalen med återförsäljare och underleverantörer, vilket drabbar en mängd små och stora företag. I gengäld kräver de 1,3 miljarder kronor.