Om du har en litet företag med anställda kan det vara mycket lönsamt att nu i december ge dig själv en löneförhöjning. Då kan du ta ut extra stor utdelning med endast 20 procents skatt.
Att se över sin egen lön är en av de allra viktigaste planeringsåtgärden för den som äger aktiebolag ochhar anställda. Det finns nämligen en regel som säger att man kan utgå ifrån aktiebolagets totala lönesumma för att beräkna hur stor utdelning bolagets ägare ska få ta ut.
Utdelning beskattas med 20 procents skatt, men eftersom de pengarna först belastats med 26,3 procen t i bolagsskatt blir det totala skatteuttaget 41 procent. Eftersom detta är betydligt mindre än skatten på lön inklusive sociala avgifter gäller det för dig som har aktiebolag att försöka få ut så stor utdelning som möjligt.
För dig som inte har några anställda blir det ett schablonbelopp som alla bolagsägare har rätt till - 120 000 kr i utdelning i 2010 års kr och 127 250 kr i dekarationen 2011.
Men om du har mer än en anställd i ditt fåmansbolag tjänar du nästan alltid på att använda den så kallade lönesummeregeln när underlaget för utdelning beräknas. Men för att den regeln ska kunna användas måste bolagsägaren ta ut en viss årslön.
Om den är för låg gäller det att före årsskiftet ge sig själv lite extra lön. Minimilönen kan också betalas ut till någon familjemedlem (närstående) som jobbar i företaget.
Om årets löner för dig och dina anställda är 2 miljoner måste du själv eller någon familjemedlem ta ut minst 405 400 kr i årslön. Årets utdelning höjs då direkt från 120 000 kr till 500 000 kr.
Ägarens årslön behöver aldrig vara mer än 509000 kr förr 2009 hur häg lönesumman än är.
Se nu efter i vår kalkyl i länken ovan hur mycket lön du eller någon i din familj måste ta ut för att kunna använda lönesummeregeln.
Text: Anders Andersson
14 januari 2009
Skriv kommentar ...
Dölj Skriv kommentar ...
Hur är det med brutet år gäller lönerna för det brutna året eller för kalenderåret i ett aktiebolag?
Postat av
malink den 30 april 2010
I lönebeloppet för företagsledaren skall enligt Avdragslexikon sid 60 inte avdrag för pensionsförsäkring dras bort utan ingå.
Kan man då ha pensionsförsäkring (engångsbelopp tillämpligt upp till 10 inkomstbasbelopp) på 10 inkpmstbasbelopp och ingen lön och få tillräckligt löneunderlag?
Avser lön 2010
Postat av
bokslut april 30 - bråttom den 20 april 2010
Bra information, tack !
Detta är ju ett mörker att försöka läsa sig till själv. Trist bara att jag har brutet år och inser nu att jag har "tappat" över 100.00 kr. Men, det får vi ta nästa år.
Om du vill ställa till sommarfest innan semestern ska du veta att avdraget kan variera. Läs här vad som krävs för att få dra av 270 kr per person i stället för 90 kr, som är det normala.
Tyck till i vårt nya forum! En ny undersökning från Företagarna visar att småföretagarna betalar mest skatt i Sverige - mer än någon annan företagsgrupp. Vad tycker du om det?
Här är ett nytt sätt att räkna om belopp med moms eller utan. Strunta i miniräknaren och lägg i stället upp vår interaktiva momsräknare som ett bokmärke i din webbläsare.
Ange bilmärke i denna kalkyl från Skatteverket och du får direkt veta hur stort förmånsvärde som du måste ta upp som skattepliktig inkomst för tjänstebilen.
Finansminister Anders Borg har klagat på att folk inte förstår hur bra jobbskatteavdraget är. Nu vill han på sin egen hemsida visa dig hur det sänker din skatt.
Nu kan du som företagare ansöka om rotavdrag via nätet. Då tar det bara fem dagar i stället för tio och du slipper det vanliga problemet att fylla i blanketten fel. Läs om den nya e-tjänsten här.
Är du rädd att få bakläxa av Skatteverket på de kontrolluppgifter du skickar in i januari? Lugn. Här kan du som är arbetsgivare se hur Skatteverket granskar dina siffror.
Har du inte lämnat in din deklaration? Här är 14 råd från Anders Andersson som du inte får missa. Och har du redan lämnat in den, kolla råden och lämna in en ny deklaration om det behövs. Här finns också Skatteverkets viktigaste information.
Se till så att du inte missar något i årets deklaration. Planera för lägre skatt för både dig och ditt företag. Köp därför nya Avdragslexikon här nu - du får den om bara ett par dagar. Den är totalt omarbetad - med 275 råd om hur du sänker skatten.
Ett bråk har blossat upp mellan Svenskt Näringsliv och alliansen. Igår anklagade Svenskt Näringsliv alliansen för att inte infria sina vallöften till företagarna. Idag kom svar på tal av Maud Olofssons statssekreterare:
- Deras kritik är orättvis och onyanserad, ryter Jöran Hägglund ifrån.
Det finns en rätt okänd regel som många med enskild firma missar. Den gör att en del av vinsten kan beskattas som kapital i stället för som lön med sociala avgifter.
I både aktiebolag och firma kan man skjuta upp skatten i sex år med hjälp av periodiseringsfond. För aktiebolag är det i år extra intressant i en typ av bolag. Se här när det är bra och inte bra med sådana avsättningar.
Om du har enskild firma eller handelsbolag kan du först nu i deklarationen oftast bestämma vad du hade för inkomst förra året. Det gör du genom att bestämma hur mycket du ska sätta av till periodiseringsfond och expansionsfond.
Årets deklarationsblanketter håller nu på att skickas ut. Kolla den i tid i år, så att du hinner med allt tills den ska vara inlämnad den 3 maj. I år slipper du att dela upp kostnaden på de flesta inventarier på flera år. Läs här om denna och andra nyheter i år.
Om du har aktiebolag gäller det att se till så att du får ut mesta möjliga utdelning enligt de så kallade 3:12-reglerna. Skatten på den inkomsten är lägre än på anra inkomster.
Hur är det med brutet år gäller lönerna för det brutna året eller för kalenderåret i ett aktiebolag?
I lönebeloppet för företagsledaren skall enligt Avdragslexikon sid 60 inte avdrag för pensionsförsäkring dras bort utan ingå.
Kan man då ha pensionsförsäkring (engångsbelopp tillämpligt upp till 10 inkomstbasbelopp) på 10 inkpmstbasbelopp och ingen lön och få tillräckligt löneunderlag?
Avser lön 2010
Bra information, tack !
Detta är ju ett mörker att försöka läsa sig till själv. Trist bara att jag har brutet år och inser nu att jag har "tappat" över 100.00 kr. Men, det får vi ta nästa år.