nocontent

Nu vänder det sakta upp

Nu vänder det sakta upp. Optimismen bland företagen ökar. Det visar rapporter från både Konjunkturinstitutet och SEB. Men Svensk Handel tror inte på någon köpfest i sommar.

Konjunkturinstitutet (KI) ser tydliga tecken på vändning i sin senaste konjunkturbarometer. Företagen är mer positiva inför framtiden och hushållens syn på ekonomin har ljusnat rejält. Men läget i näringslivet är fortfarande mycket svagare än normalt. Så här ser det ut på olika håll:

  • Industriföretagen. Förre redovisar minskningar jämfört med tidigare. Tillverkningsindustrins förväntningar är dessutom inte lika pessimistiska som tidigare.
  • Byggindustrin. Vändning uppåt i maj. Uppgången beror främst på att andelen företag som förutser en försämring har minskat något.
  • Detaljhandeln. Successiv förbättring sedan årsskiftet men läget i branschen är fortfarande mycket svagare än normalt.
  • Privata tjänstenäringarna. Efterfrågan har minskat påtagligt de senaste månaderna men företagen räknar med en stabilisering de närmaste månaderna.
  • Hushållen. Synen på ekonomin har ljusnat rejält jämfört med i april. Inställningen till både den egna och den svenska ekonomin har förbättrats. Men trots uppgången är hushållen betydligt mer pessimistiska än normalt.

"Ljuspunkterna har märkts"

SEB:s senaste företagarpanel visar också att svenska småföretagare nu är betydligt mindre pessimistiska än de var för några månader sedan. Andelen företagare som spår högre tillväxt under kommande kvartal har ökat från 3 till 15 procent. Samtidigt har andelen som tror på en fortsatt nedgång krympt från 71 till 32 procent.

- De små och medelstora företagen har uppenbart redan märkt de ljuspunkter som nu nämns i allt fler rapporter. Framför allt är signalen att fallet bromsat upp något, säger SEB:s företagarekonom Ingela Hemming.

På frågan om hur det egna företagets omsättning utvecklats under det senaste kvartalet svarar 47 procent normalt, 40 procent svagt och 12 procent starkt, vilket är ganska stabilt jämfört med mätningen som genomfördes under första kvartalet, skriver SEB.
 

"Ingen köpfest"

Svensk Handels sommarprognos är inte lika positiv. Sommarmånaderna brukar innebära ökad försäljning, men i år tror inte Svensk Handel på köpfest.
Totalt väntas detaljhandeln att öka med 0-1 procent under sommarmånaderna jämfört med samma månader föregående år. Mellan branscherna förväntas tillväxten variera.

Dagligvaruhandeln och systembolaget är mindre känsliga för konjunkturens svängningar och kommer därför att klara sig bra under sommarmånaderna, liksom sport- och fritidshandeln.

Försäljningen av konsumtionsvaror som kläder och skor förväntas också klara sig bra. Däremot går det sämre för kapitaltunga branscher som elektronik, bygg- och möbelhandeln.

Det råder en större osäkerhet bland handlarna inför årets sommarförsäljning än tidigare år. 41 procent ansåg i fjol att omsättningen i den egna butiken skulle öka. I årets mätning har den siffran sjunkit till 25 procent.

 

Text: Anders Andersson

Anmäl fel

27 maj 2009
Kommentar av Ylva Skog

GM i konkurs ? är det ljus i tunneln?

27 maj 2009



PENGAR
Ministern manar till kamp mot fakturaskojarna

Äntligen hjälper hon till i Driva Egets kamp

Ministern manar till kamp mot fakturaskojarna

Äntligen engagerar sig justitieminister Beatrice Ask i kampen mot fakturaskojarna. Hon uppmanar nu småföretagarna att protestera och polisen att samarbeta. I morgon onsdag åker hon till en rättegång mot en skojare för att tala med åklagaren.

Läs vidare ...

"Strumpbyxeentreprenören" Sara Blakely:

Miljardärskans bästa entreprenörstips

Hon är den yngsta miljardärskan på Forbes lista över världens rikaste personer. Här är Sara Blakelys, grundare av strumpbyxeföretaget Spanx, bästa tips till andra entreprenörer.

Läs vidare ...

SBAB först ut att sänka boräntan

Nu sänker SBAB räntan på sina rörliga bolån med 0,15 procentenheter till 4,15 procent. Även den ettåriga räntan sänks. Nordea och Swedbank planerar dock ingen sänkning.

Läs vidare ...
Borg sänker bolagskatten till 25,3 procent

Få småföretagarnyheter i Borgs vårbudget

Borg sänker bolagskatten till 25,3 procent

Sänkt bolagsskatt med en procentenhet till 25,3 procent från 2013 och nya lärlingsjobb fanns bland de få företagarnyheterna i Anderts Borgs vårbudget.

Läs vidare ...

Därför sänktes reporäntan

Riksbanken och dess chef Stefan Ingves sänker reporäntan med 0,25 procentenheter till 1,50 procent. De sänker samtidigt prognosen för den framtida räntan.

Läs vidare ...

Nej till lag mot kontanter i kassan

Det blir ingen lag som förbjuder kontanter i kassan, efter att arbetsmarknadsminister Hillevi Engström (M) sa tvärnej till riksdagens uppmaning.

Läs vidare ...

Investeringssparkonto slår allt annat

Tjäna på att byta till nya sparformen

Investeringssparkonto, som kom vid årssskiftet, är mycket bättre än både kapitalförsäkring och vanligt sparande. Läs här hur den nya sparformen fungerar.

Läs vidare ...

Rekordsvårt för småföretagare att låna

Nu är det ännu svårare för små och medelstora företag att låna, visar en ny undersökning av Almi. Driva Eget har råden som hjälper dig på traven.

Läs vidare ...

Fyra steg till Kronofogden

Så gör du när du inte får betalt

Antalet ansökningar om obetalda skulder till Kronofogden har minskat när svenskarna blivit bättre på att betala räkningar i tid, visar en sammanställning från myndigheten. Men fortfarande har många småföretagare problem att få betalt. Så här gör du för att skicka skulden till Kronofogden.

Läs vidare ...

Jämför dina fakturor med lön

Hur stor lön borde du ha om du vore anställd?

Hur stor månadslön borde du ha om du skulle vara anställd i stället för att fakturera? I denna nya kalkyl får du svar. Du kan jämföra ditt fakturerade månadsbelopp med månadslön.

Läs vidare ...

Svajig ekonomi öppnar nya möjligheter:

Tuffa tider - gyllene tider

Den svenska ekonomin tappar fart och många experter varnar för betydligt tuffare tider framöver. Men deppa inte. Som småföretagare är det ett gyllene tillfälle att anpassa verksamheten och i stället gå stärkt ur krisen.

Läs vidare ...

Har du också svårt med finansieringen?

En av fyra småföretagare har svårare än vanligt att finansiera verksamheten - och lika många tycker att det har blivit värre det senaste halvåret. Det visar en rapport av Företagarna. En orsak är svårigheten att få banklån.

Läs vidare ...

Tänk på det här när du tar in investerare

Grattis! Investerare är intresserade av ditt nystartade bolag. Advokat Jesper Ottergren, delägare på advokatfirman Vinge i Malmö, ger här en lång rad råd om vad du behöver tänka på.

Läs vidare ...

Tillväxtverket i ny pilotsatsning:

Miljoner till kulturföretagare

Tillväxtverket delar i en pilotsatsning ut fem miljoner kronor till småföretag i kulturbranschen. De så kallade utvecklingscheckarna sträcker sig från 10 000 till 350 000 kronor.

Läs vidare ...

Tyck till om Jannes åsikt

Certifiera rådgivarna så att vi slipper de okunniga

Janne Näsström är Driva Egets tuffaste bloggare. Nu skriver han också debattartiklar i Driva Eget. Dem vill vi ha reaktioner på. Här går han tilll storms mot företagsrådgivarna. Skriv i Kommentaren här under vad du tycker.

Läs vidare ...

Borg vill sänka bolagsskatten

Finansminister Anders Borg vill genomföra en sänkning av bolagsskatten - och samtidigt sätta stopp för riskkapitalbolagens skatteflykt. "En del av ett bättre företagsklimat", säger Borg som kritiserats för att satsa för mycket på de anställda.

Läs vidare ...

Optimister mot Pessimister på börsen

Nu styr Grekland aktiekurserna

Det är nu vad som händer i Grekland som verkar avgöra hur det ska gå för aktiekurserna framöver. Pessimisterna är rädda för att flera banker då ska falla och därmed också aktiekurserna. Men optimisterna menar att faran är överdriven.

Läs vidare ...

Krav i paneldebatt

"Höj gränsen för revisionsplikt"

Höj gränsen för revisionsplikt. Kravet kom vid en paneldebatt i går från både Svenskt Näringsliv och från revisorerna själva.

Läs vidare ...

Klart med skuldsanering för företagare

Idag står det klart att även småföretagare med enskild firma får ansöka om skuldsanering, inte bara privatpersoner. "Det har funnits en snedvridning som nu rättas till", säger Anna-Carin Gustafsson Åström på Kronofogden.

Läs vidare ...

Äldre artiklar

|  1  | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | Nästa »
Driva Eget bloggar Följ dem här.
Utskriftsvy

Fler artiklar om lågkonjunkturen

Vårkänslor för svensk konjunktur

Förra månaden kom mycket positiva siffror från Konjunkturinstitutet. Och deras konjunkturbarometer för april månad bekräftar trenden. Framför allt märks en spirande optimism från hushållens sida.

Läs vidare ...

Konjunkturinstitutet ser vändning:

”Flera tecken på konjunkturuppgång”

Förra månaden steg företagens framtidstro för första gången på nio månader. I mars tog den ett jättekliv och ligger nu över det historiska genomsnittet. Det är ett av tecknen på att konjunkturen är på väg att vända upp efter en dyster höst.

Läs vidare ...

Nu planerar småföretagen att anställa

30 procent av företag med upp till 50 anställda planerar att nyanställa det närmaste kvartalet. För medelstora företag är siffran hela 50 procent. Det visar SEB:s företagarpanel för 2012.

Läs vidare ...

Anders Andersson på Driva Eget:

Så drar du nytta av din litenhet

Småföretagare har alla förutsättningar att klå de stora - även i sämre tider. Det menar Anders Andersson i detta tv-klipp och peppar dig att ge dig ut på marknaden med ny entusiasm.

Läs vidare ...

Höj ditt företag - lär av våra grannländer!

Svenska företag är klart sämre än i andra länder på att förbereda sig för uppgång. Det visar en ny undersökning i 36 länder. En fjärdedel av de svenska företagen har inte gjort något alls för att ta sig ur lågkonjunkturen. Finland får däremot högsta betyg. Se här resultatet av undersökningen

Läs vidare ...

"Nyföretagande inget för de arbetslösa"

Arbetsförmedlingarna satsar på att få fler att starta eget. Fel väg, menar småföretagarkonsulten Janne Näsström i en debattartikel i nya Driva Eget. Han menar att framtidens småföretagare i stället finns bland löntagare som håller på att kvävas i storföretagen.

Läs vidare ...

27 800 nya företag startades under lågkonjunkturen

Mitt under lågkonjunkturen under årets första halvår startades 27 800 nya företag. Se efter här hur det gått för ditt län. Antalet nya företag har minskat med 16,4 procent jämfört med samma period 2008.

Läs vidare ...

Här är branscherna
som får fler företag

Finanskris och lågkonjunktur hindrar inte svenskarna från att starta eget. Läs här om branscherna där antalet nya företag ökar.

Läs vidare ...

Björn driver eget på Mallorca

Flytta jobbet till solen!

Drömmer du om att flytta ditt företag till solen, som till Mallorca? Möt en av Mallorcas svenska entreprenörer.  Läs vidare ...

Skatteverket jagar småföretagare:

Här är småföretagen som Skatteverket granskar i år

Kontanthandeln hamnar under luppet 2012, när Skatteverket kommer att göra 20 000 kontrollbesök.  Läs vidare ...

Fritidsintresset blir ditt företag

Gör affär av din hobby

Gör som Ulf och Erik - gör hobbyn till en lönande affär. Här är guiden som visar hur du gör.  Läs vidare ...

Fredrik Härén tipsar:

Så blir du mer kreativ

Bli en mer kreativ företagare med dessa fem råd.  Läs vidare ...
Bluffakturor
Riv eller bestrid för att slå mot skurkarna Läs här hur du slår tillbaka mot fakturaskurkarna som försöker bluffa dig.
Hjälp med varumärkesskydd
Hur skyddar jag mitt varumärke? Anton Blomberg på PRV ger dig svar på denna och andra frågor om patent och varumärken.
Ta betalt
Se upp för kompispriser! Småföretagarcoachen Eva-Britt Hult lär dig att våga ta betalt för dina tjänster - även av vänner.
Dagens aktieindex
Prenumerera nu
Endast 345 kr för ett helt år Prenumerera nu så får du 6 nummer av Driva Eget.
Nyhetsbrev
Abonnera på vårt nyhetsbrev! Kommer varannan onsdag. Gratis.
Mest lästa
Intäktskalkyl
Jämför faktura med lön Hur mycket måste du fakturera för att du ska få ut lika mycket som om du hade en viss månadslön? Kolla här.
Missa inte ...
Patent Steg för steg hur du ansöker om patent.
Bluffakturor Konkreta råd till dig som drabbats av fakturaskojare.
Pressmeddelande Så här skickar du ut ett gratis pressutskick i fem enkla steg.
E-handel Välj rätt e-butik i vår lista med 25 företag.
Starta eget Råd till dig som vill starta företag.
Marknadsföring Enkla och billiga knep att marknadsföra ditt företag
Utdelning Se i vår kalkyl hur mycket du kan ta ut.
Starta-eget-bidrag Så här får du pengar att starta.
Frilansjournalilst Följ Camilla Björkmans frilansskola - och öka lönsamheten.
Effektivitet Knepen för att få en effektivare arbetsdag.
Bokföring Lär dig bokföra på sju minuter.
Pension Pensionsförsäkring eller nya okända alternativ? Se vad som är bäst för dig.
Camilla reder ut Camilla Björkman svarar på allt du vill veta om din start.
Skatteflyktsklausulen Så kan den paragrafen stoppa skatteplanering
Starta företag Så här registrerar du ditt företag på en kvart.
F-skattsedel Läs hur du registrerar dig för F-skatt
Tjänstebil Tjänstebil eller privatbil - vad är bäst för dig?
Lönsamhet Anders Anderssons bästa råd för att öka din lömnsamhet
Moms Nätets snabbaste sätt att förändra från inklusive moms till exklusive moms.
Aktiebolag Bilda aktiebolag med Driva Egets expertråd.
Deklarera Allt du behöver veta om årets deklaration
Försäljning Alla råd du behöver för att sälja mer.
Kontor Här är avdragen som gäller för ditt kontor.
Enskild firma Allt du behöver veta för att starta en enskild firma.
Sponsring Läs när du kan dra av för sponsring - t ex till barnens sportklubb.
Fakturaskojare Lär dig gå till motangrepp mot deras fräcka metoder
Affärsidé Experternas råd hur du knäcker den bästa idén.
Starta café Allt du behöver för ett lönsamt café
Ditt liv
Rädda familjen som företagare! Första hjälpen för dig som lägger all din tid på företaget.
Nya numret
Ditt liv
Visst går det att driva företag i glesbygd Gör som företagarna Eleonor Jacobsson i Lapplandsfjällen och Ingrid Olsson på ön Getnö i Småland - trotsa olyckskorparna som dömer ut landsbygden.
Butik
Läs mer/köp
Facebook-guide
Marknadsför dig med Google och Facebook Se vår guide till de sajter som du som småföretagare bör vara med på.
Ny kalender
Ny skattekalender Aldrig mer förseningsavgifter. Knappa in din e-mailadress här och få påminnelser inför skatteredovisning och andra viktiga händelser.
Sänk kostnaderna
Prenumerera NU
ENDAST 345 KR FÖR HELT ÅR. Gör som andra - prenumerera på DRIVA EGET. 345 kr för ett helt år - 6 nummer.
Företag till salu
Län: Stockholm Omsättning: 0-2 Mkr
Län: Östergötland Omsättning: 2-5 Mkr
Län: Västra Götaland Omsättning: 5-10 Mkr
Omsättning: 10-20 Mkr
Län: Stockholm Omsättning: 2-5 Mkr
Internetworld Pc för alla Business