nocontent
Nu tar kvinnorna över företagen

Allt fler kvinnor startar eget:

Nu tar kvinnorna över företagen

Förra året slog antalet kvinnor som startade företag rekord, då kvinnor i ledningen för företag ökade med 30 000.
- Kvinnliga företagare pushar andra till att starta, tycker företagarna Elina Nordin och Sara Hörberg.

Nu knappar kvinnorna in. Ökningen av nya, kvinnliga företagare är den största sedan Svenskt Näringsliv började mäta företagsamheten 2001. Idag drivs runt 238 000 svenska företag av kvinnor, vilket motsvarar 30 procent av alla med ansvar för ett företag. Där ingår personer med F-skattsedel, delägare i aktiva handelsbolag, vd:ar och ordinarie aktiebolag.

- Att det blivit fler kvinnor som tar ansvar för företag beror mycket på att kommunerna öppnat för företagande i till exempel vård och omsorg, säger Christer Mård på Svenskt Näringsliv, till Dagens Nyheter.

Han menar att politiska beslut har öppnat upp för att starta företag, men att det även finns en förändring i samhället med fler kvinnliga förebilder.

Elina Nordin och Sara Hörberg är två av de kvinnor som startat företag. Hösten 2009 drog de igång sin verksamhet med namnet Comborama, där de hjälper företag och tidningar med text och layout. Trots en konkurrensutsatt bransch har de ständigt fullt upp med både nya och gamla kunder.

- Kvinnliga företagare syns mycket mer idag än förr, vilket pushar andra att starta. Dessutom finns det mycket mer kvinnliga nätverk för företagande. När vi drog igång gick vi på massor av sådant, säger Elina Nordin.

Till andra kvinnor som drömmer om att gå från anställda till egna vill hon säga: Våga testa och skjut oron åt sidan. Idag är det inte lika riskfyllt att starta eget, menar hon. Till exempel oroar sig många för hur det ska gå med att vara mammaledig. Men de nya reglerna säger att om du har ett nystartat företag skulle du få samma mammapeng som om du hade haft din tidigare anställning.

- Kolla upp sådana saker först i stället för att vara orolig. Och ta hjälp! Idag finns det massor av gratis nätverk och organisationer som hjälper dig som nystartad.

Text: Camilla Björkman
Foto: Christine Engström

Anmäl fel

11 februari 2011
Kommentar av Oscar

Undrar just vilket århundrade Camilla är född. Idag vill många män också spendera så mycket tid som möjligt med sina barn, och jag tycker att det är lika viktigt att man kan ta ut föräldraledighet oavsett om man är man eller kvinna.

16 maj 2011
Kommentar av Jan

Jix

Har du hört talats om pappor någon gång?. Du vet, det finns två (2) föräldrar till ett barn

17 februari 2011
Kommentar av Jix

Barnen har inte glömts bort dom har vi sorterat under:

1) Hänga ute på stan

2) Skoltrötta, icke godkänt i flesta ämnen

3) Deprimerade, skärsår, mobbade, dåligt själförtroende

16 februari 2011
Kommentar av Anon

Och hur gick det för barnen.....

16 februari 2011
Kommentar av

Skulle vara kul att få reda på hur många av dessa företag som drivs av kvinnor som är singlar och som kan ta ut en bra lön på sina företag.

Jag tror att många tjejer bara har ett företag som en liten hobby, att de har svårt att leva på det och ofta har en sambo, fästman eller man som de kan leva på.

Antingen har man en bra affärside och tjänar pengar på den, så att man kan tjäna över 35 000 i månaden eller också så går det knappt runt och någon lön att ta ut finns inte möjlighet till.

Skulle därför vara kul att höra hur många tjejer det finns som verkligen kan leva helt själv på sitt företag.

Kanske är jag lite fördomsfull..men får se..

13 februari 2011
Redaktionens kommentar

Hej! Jag tror att det var mer så för några år sedan, även om det bara är min egen känsla jag baserar det på. Själv träffar och pratar jag dagligen med kvinnor som driver företag på heltid, och där många av dem tjänar mer än sin anställde man. Dock tycker jag att fler kvinnor borde våga bygga stora bolag, där ligger vi lite efter... /Camilla Björkman

13 februari 2011
Kommentar av Verkligheten

Utan att hålla med Lasse så måste det påpekas att Camilla Björkman's kommentar är helt frånskild verkligheten i Sverige. Finns ingen möjlighet för män att starta en verksamhet som inte riktar sig till båda könen utan att bli anmäld för diskriminering.

13 februari 2011
Redaktionens kommentar

Hej Verkligheten! Det finns ju flera stycken redan? Svenska Frimurare, Timmermansorden osv går t ex till stor del ut på att nätverka och här har många män fått draghjälp i sin karriär. Ett annat bra exempel som verkligen inte blivit anmälda för diskriminering - tvärtom: http://www.bt.se/nyheter/boras/manligt-natverk-for-lararstudenter-kan-fa-jamstalldhetspris(1270944).gm

Det jag tycker är lite kul är att män som klagar över kvinnliga nätverk aldrig själva provat på att starta ett eget nätverk. Den dagen jag möter en man som själv dragit igång ett nätverk och blivit anmäld för diskriminering - då förstår jag till fullo om han är förbannad på kvinnliga nätverk. Kan du inte bara starta ett, om du är så arg på kvinnor som gjort samma sak? Om du nu skulle bli anmäld för diskriminering, vad är det värsta som kan hända? Knappast så att du åker in i finkan. Hör gärna av dig när du startat nätverket så lovar jag att skriva en stor artikel om det. Lycka till! MVH Camilla

13 februari 2011
Kommentar av Mia-Ly

För det första snälla sluta skriva och säga kvinnliga företagare. det är kvinnor som företagar. hur ofta skrivs det "manliga förtagare". framför allt vad betyder det? egenskap och ej kön.

till Lasse ber jag läsa på statistiken över hur många män resp kvinnor som startar företag samt statistiken över de stöd och finansiell support mellan män och kvinnor som han refererar till.

13 februari 2011
Kommentar av Lasse

Kul att kvinnor startar fler företag, tråkigt bara att det skall ske genom "könsapartheid" och diskriminering. Så trött på att enbart kvinnors skall få skattefinansierade lån , att enbart kvinnor skall få stöd och råd. Jämlikhet är när man har samma rättigheter, skyldigheter och möjligheter. Kvinnor får helt andra rättigheter / möjligheter än män.

SLUTA DISKRIMINERA MANLIGA ENTREPENÖRER !

12 februari 2011
Redaktionens kommentar

Hej Lasse, trist att du tycker så. Jag tycker att det är lika mycket männens rättigheter att kvinnan får mammapenning som om hon vore anställd, när hon provar att starta eget. Männen vinner ju på att deras fruar och flickvänner kan skaffa barn trots att de är egenföretagare. Det finns lika mycket stöd, råd och lån för män dessutom. Nyföretagarcentrum, Almi, alla banker... de jobbar både med män och kvinnor. De nätverk som finns som enbart är för kvinnor är startade av dem själva. Ni män kan också starta sådana nätverk, ni gör det bara inte. MVH Camilla Björkman, Driva Eget

12 februari 2011



AFFARER
De ska “crowdsourca” sig till Mongoliet

De ska “crowdsourca” sig till Mongoliet

Företaget Greencups nya projekt är en välgörenhetsresa som innefattar en biltur till Mongoliet och en författandet av en kokbok på vägen. Finansieringen ska ske genom crowdsourcing – ett nytt sätt att samla in pengar via nätet. Redan har de fått in 90 000 kr.

Läs vidare ...

De tillverkade jeans i Nordkorea:

Det hände efter Noko Jeans

Såg du dokumentären om Noko Jeans som sändes igår på SVT? Tre svenska entreprenörer lyckades ta sig in i Nordkorea för att tillverka jeans. Så här gick det sedan.

Läs vidare ...

6 tips för att vårstäda företaget

Det är inte bara kontoret som behöver en vårstädning - även ditt företag bör rensas upp ibland. Resultatet kan bli både mer pengar, fler kunder och en gladare företagare. Här är sex enkla sätt att röja upp.

Läs vidare ...

Vårkänslor för svensk konjunktur

Förra månaden kom mycket positiva siffror från Konjunkturinstitutet. Och deras konjunkturbarometer för april månad bekräftar trenden. Framför allt märks en spirande optimism från hushållens sida.

Läs vidare ...

Är du vår nästa ”David mot Goliat”?

Fröhandlaren Impecta ska växa förbi jättarna

Med kvalitet, kunskap och småskalighet ska den sörmländska fröhandlaren Impecta utmana jättarna. Nu är företaget nominerat till Driva Egets David-mot-Goliat-pris. Missa inte din chans att nominera en småföretagare som tar upp kampen mot de stora.

Läs vidare ...

Anders Andersson ger råd i radio:

Så lyckas du som kulturföretagare

Alltfler musiker startar eget efter Alliansens kultursatsning. Men många har svårt att försörja sig och var femte har inte fått betalt för sitt jobb. I Kaliber i P1 ger Driva Egets Anders Andersson råd till kulturföretagare.

Läs vidare ...
Nöjda kunder viktigast för affärerna

Nöjda kunder viktigast för affärerna

Återkommande kunder är småföretagens största inkomstkälla och rekommendationer från nöjda kunder är den bästa marknadsföringen. Det framgår av den färska undersökningen ”Småföretagen och marknaden” från Visma Infoline.

Läs vidare ...

Driva Egets Anders Andersson:

"Nu kan småföretagarna springa om jättarna"

När Driva Egets chefredaktör Anders Andersson intervjuades under Nacka Företagarträff passade han på att peppa småföretagare i sämre tider. Se intervjun här och läs hans andra råd till ökad lönsamhet.

Läs vidare ...

Smart PR helt gratis:

Ta draghjälp av medierna!

Vem vill inte läsa om sitt fantastiska företag i tidningen eller på en nyhetssajt? Bra marknadsföring som inte kostar ett dugg. Här tipsar PR-agenterna hur du gör.

Läs vidare ...
Bra råd för nya franchisetagare

Bra råd för nya franchisetagare

Funderar du på att haka på ett annat företag och bli franchisetagare? Gör noggrann research och sätt dig in i versamheten, är experterns råd. Läs fler av dem här.

Läs vidare ...

Dålig reklam ÄR dålig reklam

Den gamla sanningen ”all reklam är bra reklam” har fått sig en rejäl törn. En rapport från analysföretaget K2 Analys visar att flera företags reklamkampanjer faktiskt får kunder att avstå från att handla. I topp på den föga smickrande listan ligger Elektronik-kedjan Siba.

Läs vidare ...

Läkemedelsjätte blev årets entreprenör

Anders Lönner som grundat läkemedelsbolaget Meda knep på onsdagskvällen titeln Entrepreneur Of The Year och fick ta emot pris av prins Daniel. På tio år har han byggt upp ett internationellt miljardföretag.

Läs vidare ...

5 trender som påverkar dig i år

Ökat konsumentinflytande via sociala medier och mer e-handel – det är två av de trender som berör företagarna i år. Företagarekonomen Ingela Hemming berättar om fler.

Läs vidare ...

Fem råd från Richard Branson

Från rätt kundservice till en logga som sticker ut - här är fem råd från superentreprenören Richard Branson själv till entreprenörer i startgroparna.

Läs vidare ...

Så skyddar du din produkt

Sex av tio företag saknar rutiner för att skydda sina produkter för intrång i patent- och varumärkesskydd. Driva Eget visar hur du gör för att skydda din uppfinning.

Läs vidare ...

Handlarna spår dystert år

Handlarnas framtidstro sjunker till den lägsta nivån sedan februari 2009, visar Svensk Handels barometer. "Kurvan pekar rakt nedåt", säger organisationens vd Dag Klackenberg.

Läs vidare ...

Ledarskapscoachen ger råd:

Så motiverar du dina anställda

Skapa en tydlig målbild och kommunicera den på rätt sätt till dina anställda. Så lyckas du som småföretagare hålla din personal motiverad, menar ledarskapscoachen Catharina Sjögren och visar här hur du gör.

Läs vidare ...

Småföretagarprinsen tar hem betyget:

Prinsen bäst på ekonomi

Företagsekonomi tillämpad inom den agrara näringen var prins Carl Philips bästa ämne när han läste till lantmästare. Kanske inte så konstigt med tanke på att han är småföretagare.

Läs vidare ...

Fyra bra råd till hantverkare

Av alla konsumentklagomål riktas flest mot hantverkare, visar statistik. Men med bra resultat och tydliga avtal vinner man kunder och slipper tjafs. Så gör hantverkaren Lars Hagberg - och så kan du göra samma sak.

Läs vidare ...

Äldre artiklar

|  1  | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Nästa »
Driva Eget bloggar Följ dem här.
Utskriftsvy

Fler artiklar om kvinnors företagande

Internationella kvinnodagen:

Kvinnors företagande ökar i snigeltakt

Utvecklingen av antalet kvinnor som driver företag går så långsamt att det kommer att dröja till nästa sekel innan det blir jämställt. Det visade Företagarnas årliga undersökning på internationella kvinnodagen.

Läs vidare ...

Kvinnor mindre optimistiska om företagaråret 2012

Framtidstron skiljer sig mellan företagande män och kvinnor, visar en rapport från SEB.

- Av någon anledning är de män som driver företag mer optimistiska och har generellt sett bättre ekonomi än de kvinnor som driver företag, säger SEB:s företagarekonom Ingela Hemming.

Läs vidare ...

Här är finalisterna i Beautiful Business Award!

Från trädgårdsmöbler till barnvaktspassning och Ikeadesign. Tio finalister har gått vidare i Beautiful Business Award - den nationella tävlingen öppen för alla kvinnor som driver eget. Läs hela listan här.

Läs vidare ...

Maud Olofsson och Anders Andersson utser Årets företagerska

I januari hålls finalen för Beautiful Business Award 2012, en nationell tävling öppen för alla kvinnor som driver eget. Nu tar Maud Olofsson, Isabella "Blondinbella" Löwengrip och Anders Andersson plats i juryn för att utse vinnarna.

Läs vidare ...

Så ska fler kvinnor köpa företag

Fler kvinnor startar eget - men inte lika många köper företag. Nu satsar Almi Företagspartner på ett fyraårigt projekt som ska få fler att göra just det.

Läs vidare ...

1 234 företagarkvinnor nominerade

Hela 1 234 företagarkvinnor har i år blivit nominerade till tävlingen Beautiful Business Award 2012 som lyfter fram kvinnor som driver företag. Förra året vann Helena Casserlöv-Kvist med företaget Meritmind titeln Årets Företagerska.

Läs vidare ...
Framgångsrika kvinnors bästa företagarråd

Kvinnorna som lyft Sverige:

Framgångsrika kvinnors bästa företagarråd

Britt-Marie Stegs, Mia Seipel, Gun Nowak och Cecilia Bergh - de är några av Sveriges mest framgångsrika, kvinnliga entreprenörer och ligger bakom miljarder i svensk tillväxt. Här får du deras bästa råd till företagare.

Läs vidare ...

Kvinnorna som stöttar manligt företagande

Nu kommer räddningen för alla män som surat över att kvinnor får bättre förutsättningar att starta och driva företag. Konsultföretaget Add Gender håller ett event för att främja manligt företagande. Bakom initiativet står tre kvinnor.

Läs vidare ...

Så ska småföretagare bli lönsamma

"Ingen köper av en sur företagare"

Fokusera på kunden och bjud på ett leende! Det tipsade småföretagarcoachen Eva-Britt Hult om när FöretagarFörbundet och Tillväxtverket bjöd in till frukost på onsdagsmorgonen.

Läs vidare ...
Nu tar kvinnorna över tjänsteföretagen

Nu tar kvinnorna över tjänsteföretagen

Nu ökar tjänsteföretagen i Sverige och det är kvinnorna som står för en stor andel. Antalet tjänsteföretag som drivs av kvinnor har ökat med 35 procent - antalet som drivs av män har däremot minskat med fem procent.

Läs vidare ...

Internationella kvinnodagen 2010:

Miljardregn från kvinnors företag

Kvinnors företag betalar ut 91 miljarder kronor i löner och sysselsätter över 400 000 personer. Det visar en ny rapport från Tillväxtverket idag. Men det är fortfarande tre gånger så många män som driver företag.

Läs vidare ...

Nu står hon i fören igen

Här står entreprenören Helen Andersson i fören på finlandsbåten Cinderella. Hon håller småförertagarkonferens där den 7-8 mars och kallar den Kvinnor i Fören. Anders Andersson är en av föredragshållarna.

Läs vidare ...

Småföretagare ratar kvinnor till styrelsen

Småföretagare är sämre på att ta in kvinnor i styrelsen jämfört med större bolag. Det visar en ny undersökning som kartlagt kvinnorepresentationen i Sveriges aktiebolag. Värst är entreprenörstäta Gnosjö.

Läs vidare ...

Fortsättning på kvinnoprogram 2010:

100 miljoner till kvinnors företagande

Nu är det klart hur de 100 miljoner som regeringen satsar på kvinnors företagande ska fördelas. Bland annat går de till företagande på landsbygden och att få fler kvinnor att överta företag genom ägarskiftesprogram.

Läs vidare ...

Erkänner kvinnor lättare sina misstag?

Vågar kvinnliga småföretagare lättare än männen erkänna sina misstag? Är de mer prestigelösa och frimodiga än männen?

Anders Andersson ställde frågan i sin krönika i Driva Egets oktobernummer efter att ha sett att kvinnor men inte män gärna ställde upp och berättade om sina problem i TV-programmet Vinna eller försvinna. Här får han svar från tre läsare.

Läs vidare ...

Fredrik Härén tipsar:

Så blir du mer kreativ

Bli en mer kreativ företagare med dessa fem råd.  Läs vidare ...

Skatteverket jagar småföretagare:

Här är småföretagen som Skatteverket granskar i år

Kontanthandeln hamnar under luppet 2012, när Skatteverket kommer att göra 20 000 kontrollbesök.  Läs vidare ...

Se om du är i riskzonen:

Är du en jobbmissbrukare?

Se här om du är i riskzonen för att vara en jobbmissbrukare - och få hjälp från experterna.  Läs vidare ...

Tävla som barnmatsproducenten Kristina Kallur:

Är du David mot Goliat 2012?

Nu drar nästa omgång av David mot Goliat-priset 2012 igång - och du kan nominera ditt företag.  Läs vidare ...
Starta-eget-guide
Starta eget på en kvart Lathund om hur du gör steg för steg för att snabbt komma igång som egenföretagare.
Kungliga råd
Lär dig av prins Daniels affärer Ove Rytter berättar varför prins Daniel Westling Bernadotte lyckas med sina företag.
Driva Eget
Hurra, vi vann. Se webb-tv-inslag när Driva Eget blev Årets Tidskrift 2010.
Dagens aktieindex
Hjälp med varumärkesskydd
Hur skyddar jag mitt varumärke? Anton Blomberg på PRV ger dig svar på denna och andra frågor om patent och varumärken.
Nyhetsbrev
Abonnera på vårt nyhetsbrev! Kommer varannan onsdag. Gratis.
Mest lästa
Interaktiv hjälp
Gratis körjournal Fyll i när du kört bil i tjänsten - och du får snabbt ett underlag för din bokföring och deklaration.
Missa inte ...
Patent Steg för steg hur du ansöker om patent.
Bluffakturor Konkreta råd till dig som drabbats av fakturaskojare.
Pressmeddelande Så här skickar du ut ett gratis pressutskick i fem enkla steg.
E-handel Välj rätt e-butik i vår lista med 25 företag.
Starta eget Råd till dig som vill starta företag.
Marknadsföring Enkla och billiga knep att marknadsföra ditt företag
Utdelning Se i vår kalkyl hur mycket du kan ta ut.
Starta-eget-bidrag Så här får du pengar att starta.
Frilansjournalilst Följ Camilla Björkmans frilansskola - och öka lönsamheten.
Effektivitet Knepen för att få en effektivare arbetsdag.
Bokföring Lär dig bokföra på sju minuter.
Pension Pensionsförsäkring eller nya okända alternativ? Se vad som är bäst för dig.
Camilla reder ut Camilla Björkman svarar på allt du vill veta om din start.
Skatteflyktsklausulen Så kan den paragrafen stoppa skatteplanering
Starta företag Så här registrerar du ditt företag på en kvart.
F-skattsedel Läs hur du registrerar dig för F-skatt
Tjänstebil Tjänstebil eller privatbil - vad är bäst för dig?
Lönsamhet Anders Anderssons bästa råd för att öka din lömnsamhet
Moms Nätets snabbaste sätt att förändra från inklusive moms till exklusive moms.
Aktiebolag Bilda aktiebolag med Driva Egets expertråd.
Deklarera Allt du behöver veta om årets deklaration
Försäljning Alla råd du behöver för att sälja mer.
Kontor Här är avdragen som gäller för ditt kontor.
Enskild firma Allt du behöver veta för att starta en enskild firma.
Sponsring Läs när du kan dra av för sponsring - t ex till barnens sportklubb.
Fakturaskojare Lär dig gå till motangrepp mot deras fräcka metoder
Affärsidé Experternas råd hur du knäcker den bästa idén.
Starta café Allt du behöver för ett lönsamt café
Uppfinnarguide
Från uppfinning till lönsam produkt Så omvandlar du din idé till en kassako - steg för steg.
Nya numret
Guide för kulturföretagare
Han lär dig kombinera kultur och företag Kulturföretagaren Krister Dahlström använder här både svärd och gitarr när han i webb-TV visar hur man blir en bra kulturtföretagare.
Butik
Läs mer/köp
Skattekalkyl
Så här mycket får du kvar efter skatten Räkna ut hur mycket som blir kvar efter att du har betalat skatt.
Bli mer lönsam
Framgångsrika kvinnors bästa råd Britt-Marie Stegs, Mia Seipel, Gun Nowak och Cecilia Bergh - här är deras bästa råd till företagare.
Sänk kostnaderna
Ta betalt
Se upp för kompispriser! Småföretagarcoachen Eva-Britt Hult lär dig att våga ta betalt för dina tjänster - även av vänner.
Företag till salu
Län: Stockholm Omsättning: 0-2 Mkr
Län: Östergötland Omsättning: 2-5 Mkr
Län: Västra Götaland Omsättning: 5-10 Mkr
Omsättning: 10-20 Mkr
Län: Stockholm Omsättning: 2-5 Mkr
Internetworld Pc för alla Business