nocontent
"Man kan inte vara höjdrädd"

"Man kan inte vara höjdrädd"

Fönsterputsaren Jon Enström hängde i en vajer från skyskrapan Turning Torso när Driva Eget nådde honom på mobilen. Här berättar han själv om hur det är att göra affär av rena fönster.

I varje nummer av tidningen Driva Eget berättar en företagare om sin stora stolthet - nämligen sitt eget företag. Här är fönsterputsaren Jon Enströms historia.

"Vi drog igång vårt företag Ultraputs för nästan tio år sedan, jag och en kompis. Då var vi anställda fönsterputsare i Småland och kände att där kunde vi ju inte hänga på fritiden. Så vi startade eget i Malmö och här finns vi fortfarande. Idag putsar vi fönster hos företag, skolor, småbutiker och större industrier.

Mest stolt är jag över vårt kontrakt med skyskrapan Turning Torso, det är lite av en fjäder i hatten för oss. Vi kör en hel runda två gånger om året, en på våren och en på hösten, som tar några månader åt gången. Det är ett annorlunda jobb eftersom det inte går att bara hissa sig rakt ner i en korg – den svängda byggnaden skulle göra att man bara hänger rakt ut i luften. I stället krävs det att man från korgen spänner fast sig i byggnaden och sedan vevar sig in mot fasaden för hand.

Det bästa med att driva företag är dels gänget jag jobbar med, dels utmaningarna man ställs inför. Fönsterputsning är speciellt, man behöver otroligt stora volymer av uppdrag för att gå runt. Det är inte som med städbolag att man kan komma tillbaka varje vecka och städa. Utmaningen är att få in tillräckligt många jobb, men också att planera in så att man har tid att utföra alla. Men för oss flyter det på bra – vi har egentligen inga problem att få in uppdrag.

Vädret kan däremot ställa till planeringen. Det är okej om det regnar, men blåser det kan det vara svårt att jobba på så hög höjd som till exempel Turning Torso.

Höjdrädd? Det blir nog alla om man känner sig otrygg, men vi har bra utrustning så det är inga problem. Men man kan väl säga att det inte riktigt skulle fungera att vara höjdrädd i mitt jobb."

Text: Camilla Björkman
Foto: Torbjörn Andersson

Anmäl fel

1 juni 2011
Kommentar av Helena

Grattis till en jättebra affärsidé och framgång!

8 juni 2011



FORETAG

Två frias och en fälls:

1,5 års fängelse för fakturaskojare

I måndags föll domen i det uppmärksammade målet mot Företagslansering Sverige AB. Bara en av tre åtalade dömdes, och fick 1,5 års fängelse. En för lindrig dom enligt många, men också ett viktig principiellt beslut.

Läs vidare ...

Svara inte om dessa ringer:

Fem nya bluff-företag att se upp för

Nu fortsätter vi att sätta bluff-företagen på kartan. Här tipsar Varningsinfo om ytterligare fem oseriösa företag som på olika sätt försöka lura Sveriges småföretagare på pengar.

Läs vidare ...

Vilken av dessa är bästa småföretagaren?

Testa ditt företagarsinne - och vinn en dator

Gör Driva Egets småföretagartest. Testa ditt företagarsinne och se hur väl du passar som företagare. Du kan vinna en dator.

Läs vidare ...
Eva utmanar med kläder av ull

David-mot-Goliat-priset 2012:

Eva utmanar med kläder av ull

Nästa företagare som är nominerad i Driva Egets David-mot-Goliat-pris 2012 är Eva Leandersson. Med sin webbshop Evas Ullkläder slåss hon mot de stora jättarnas slit- och slängmentalitet. Nominera ditt företag du med!

Läs vidare ...

Här är dina anställdas favoritförmåner

Kompetensutveckling och utbildning är den bästa löneförmånen. Det anser 31 procent av de tillfrågade i en undersökning från bemanningsföretaget Xtra. Julbordet är inte lika populärt, bara 1,2 procent har det som sin favorit.

Läs vidare ...

Hur kollar du upp din nästa anställning?

Google och Facebook allt vanligare verktyg för företagare

Företag gör fler och djupare bakgrundskontroller på sina anställda. Bara det senaste året har 38 procent av företagen ökat sina kontroller inför en anställning. I dag kollar fyra av tio upp de jobbsökande på Google eller Facebook.

Läs vidare ...
Sverige i botten i företagande

Internationell jämförelse visar:

Sverige i botten i företagande

Efter utspel från regeringen och oppositionen om Sveriges företagsklimat tog Driva Eget en titt på hur det såg ut i andra länder. Svaret: Om man jämför med övriga världen är vi inte särskilt bra på företagande.

Läs vidare ...

Konjunkturinstitutet ser vändning:

”Flera tecken på konjunkturuppgång”

Förra månaden steg företagens framtidstro för första gången på nio månader. I mars tog den ett jättekliv och ligger nu över det historiska genomsnittet. Det är ett av tecknen på att konjunkturen är på väg att vända upp efter en dyster höst.

Läs vidare ...

Driva Egets granskning:

Så står det till med företagandet – egentligen

Svenskt näringsliv säger att andelen företagare minskat, medan regeringen säger att företagen blivit fler. Driva Egets krönikör Janne Näsström har granskat siffrorna och kommit fram till att båda sidorna har fel. Det har nämligen inte hänt mycket alls de senaste 20 åren.

Läs vidare ...
”Kraftig ökning av företagandet”

Nu kontrar Borg:

”Kraftig ökning av företagandet”

Finansminister Anders Borg kommenterar nu siffrorna från Svenskt näringsliv som visar att andelen företagare minskat de senaste åren.

– Företagandet har ökat med 10 procent sedan 2006, säger han och lovar samtidigt fler förbättringar i företagsklimatet.

Läs vidare ...

Se upp för bluffsamtalen:

Lägg på luren om "Microsoft" ringer

Nu har det kommit nya rapporter om raffinerade bedragare som ringer till privatpersoner och småföretagare och låtsas representera Microsoft.

Läs vidare ...

Annie Lööf vill satsa på IT-företagare:

Annie Lööf vill ha RIT-avdrag

Skattereduktion för IT-tjänster i hemmet. Det föreslår Centern, och ser RIT-avdraget som ett bra komplement till ROT- och RUT-avdragen.

Läs vidare ...

Åtta egenskaper att leta efter:

Hitta den perfekta medarbetaren

Pålitlig, initiativtagande och flitig - det är tre kriterier som en bra anställd ska uppfylla. Han eller hon ska också ha bra ledaregenskaper, men ändå kunna ta ett steg tillbaka när situationen kräver det.

Läs vidare ...

Världsklass:

Sverige topp tre i världen på att hjälpa miljöföretagare

Sverige är trea i världen på att främja miljöinnovationer. Men vi är inte lika bra på att skapa större företag av alla innovationer. Det visar en ny ranking från WWF Världsnaturfonden och Cleantech Group.

Läs vidare ...

Nu åtalas fakturaskojarna

I mars kommer åtal att väckas mot Företagslansering Sverige AB. Företaget tjänade 16 miljoner på nio månader och utredningen visar att fakturabedrägeriet handlar om planlagd och organiserad brottslighet.

Läs vidare ...

RUT och ROT ger 1000-tals småföretagarjobb

11,9 procent av den vuxna befolkningen använde ROT-avdraget under 2010, och för RUT-avdraget var siffran 4,5 procent. Totalt betalades RUT ut till 12 500 företag av vilka 47 procent startades 2007 eller senare, efter att skatteavdraget hade införts.

Läs vidare ...

Nu planerar småföretagen att anställa

30 procent av företag med upp till 50 anställda planerar att nyanställa det närmaste kvartalet. För medelstora företag är siffran hela 50 procent. Det visar SEB:s företagarpanel för 2012.

Läs vidare ...

Tävla som barnmatsproducenten Kristina Kallur:

Är du David mot Goliat 2012?

Nu drar nästa omgång av David mot Goliat-priset 2012 igång - och du kan nominera ditt företag. Först ut som nominerad är Kristina Kallur. När jättarna i barnmatsbranschen inte ville producera den mat som passade hennes son gjorde hon det själv.

Läs vidare ...

Malinas kläder lyfter maskeraden

När vinterns fester går av stapeln har Malina Gustafsson högsäsong. Hon driver en webbshop som säljer exklusiva maskeradkläder. Här är hennes tips för att locka besökare till din sajt.

Läs vidare ...

Äldre artiklar

|  1  | 2 | 3 | 4 | Nästa »
Driva Eget bloggar Följ dem här.
Utskriftsvy

Fler artiklar om Min stolthet företaget

De gjorde affär av sin älsklingssport

De gjorde affär av sin älsklingssport

Peter Sahlberg och Jens Holmer sa upp sig från PR- och marknadsföringsjobbet - och startade en egen surfskola. Nu strömmar deltagarna till Frankrike för att lära sig rida på vågorna.

Läs vidare ...

VVS-företagaren Dan Samuelsson:

"Företaget har gått i arv från far till son"

Företagaren Dan Samuelsson har tagit över familjeföretaget som jobbar med VVS - värme, ventilation och sanitet. Nu funderar han över nästa trend i branschen - och om tonårsdöttrarna kan tänkas vilja ta över i framtiden.

Läs vidare ...

Klockgjutaren Bo Bergholtz:

"Jag är stolt över att föra ett gammalt hantverk vidare"

Småföretagaren Bo Bergholtz glöder när han berättar om sitt företag: Bergholtz klockgjuteri i Sigtuna. Inte så konstigt kanske: Det kan bli över 1000 grader varmt på jobbet.

Läs vidare ...
Kursgården brann ner - då satsade Birgitta och Thomas

Kursgården brann ner - då satsade Birgitta och Thomas

Till konferensanläggningen Gåsemora Gård på Fårö kommer både företagare och turister. Men vägen dit har varit lång för ägarna Thomas och Birgitta Söderlund. Tur då att de har varit två, tycker de.

Läs vidare ...

Stadsbudet Bert Gustavsson:

"Ibland får jag medla i en skilsmässa"

Stadsbudet Bert Gustavsson flyttar inte bara grejer - han genomför enorma kontorsflyttar och får ibland rycka in som äktenskapsmedlare. Allt för att lyckas bäst med sin stora stolthet: firman.

Läs vidare ...

Bröllopsfotografen Alicia Swedenborg:

"Det bästa med företaget är all glädje jag möter"

Bröllopsfotografen Alicia Swedenborg förevigar människor på en av de bästa dagarna i livet. Här berättar hon själv hur det är att driva företag på kärlek!

Läs vidare ...
"Jag behandlar både fåglar och deras ägare"

Veterinären Cecilia Trägårdh:

"Jag behandlar både fåglar och deras ägare"

Till veterinären Cecilia Trägårdh är inga katter och hundar välkomna - hon driver nämligen en klinik som bara tar hand om exotiska djur. Men lika ofta får hon ta hand om deras ägare.

Läs vidare ...

Fredrik Härén tipsar:

Så blir du mer kreativ

Bli en mer kreativ företagare med dessa fem råd.  Läs vidare ...

Tävla som barnmatsproducenten Kristina Kallur:

Är du David mot Goliat 2012?

Nu drar nästa omgång av David mot Goliat-priset 2012 igång - och du kan nominera ditt företag.  Läs vidare ...

Se om du är i riskzonen:

Är du en jobbmissbrukare?

Se här om du är i riskzonen för att vara en jobbmissbrukare - och få hjälp från experterna.  Läs vidare ...

Dra nytta av skatteglerna för sponsring

Betala till barnens idrottsklubb - och dra av kostnaden

Så här blir kostnaden för idrottsklubben avdragsgill.  Läs vidare ...
Ny kalender
Ny skattekalender Aldrig mer förseningsavgifter. Knappa in din e-mailadress här och få påminnelser inför skatteredovisning och andra viktiga händelser.
Kreativitet
Bli mer kreativ i höst Ju mer kreativ du är desto bättre kan det gå för ditt företag. Lär dig här av Fredrik Häréns fem råd.
För bokföring och deklaration
Alla viktiga siffror för 2011 och 2012 Här är alla viktiga siffror och procentsatser som du behöver vid bokföring och deklaration.
Dagens aktieindex
Guide:
3 råd till rutföretagare Här är proffsets råd till dig som vill bygga bolag kring rut.
Nyhetsbrev
Abonnera på vårt nyhetsbrev! Kommer varannan onsdag. Gratis.
Mest lästa
Hjälp med varumärkesskydd
Hur skyddar jag mitt varumärke? Anton Blomberg på PRV ger dig svar på denna och andra frågor om patent och varumärken.
Missa inte ...
Patent Steg för steg hur du ansöker om patent.
Bluffakturor Konkreta råd till dig som drabbats av fakturaskojare.
Pressmeddelande Så här skickar du ut ett gratis pressutskick i fem enkla steg.
E-handel Välj rätt e-butik i vår lista med 25 företag.
Starta eget Råd till dig som vill starta företag.
Marknadsföring Enkla och billiga knep att marknadsföra ditt företag
Utdelning Se i vår kalkyl hur mycket du kan ta ut.
Starta-eget-bidrag Så här får du pengar att starta.
Frilansjournalilst Följ Camilla Björkmans frilansskola - och öka lönsamheten.
Effektivitet Knepen för att få en effektivare arbetsdag.
Bokföring Lär dig bokföra på sju minuter.
Pension Pensionsförsäkring eller nya okända alternativ? Se vad som är bäst för dig.
Camilla reder ut Camilla Björkman svarar på allt du vill veta om din start.
Skatteflyktsklausulen Så kan den paragrafen stoppa skatteplanering
Starta företag Så här registrerar du ditt företag på en kvart.
F-skattsedel Läs hur du registrerar dig för F-skatt
Tjänstebil Tjänstebil eller privatbil - vad är bäst för dig?
Lönsamhet Anders Anderssons bästa råd för att öka din lömnsamhet
Moms Nätets snabbaste sätt att förändra från inklusive moms till exklusive moms.
Aktiebolag Bilda aktiebolag med Driva Egets expertråd.
Deklarera Allt du behöver veta om årets deklaration
Försäljning Alla råd du behöver för att sälja mer.
Kontor Här är avdragen som gäller för ditt kontor.
Enskild firma Allt du behöver veta för att starta en enskild firma.
Sponsring Läs när du kan dra av för sponsring - t ex till barnens sportklubb.
Fakturaskojare Lär dig gå till motangrepp mot deras fräcka metoder
Affärsidé Experternas råd hur du knäcker den bästa idén.
Starta café Allt du behöver för ett lönsamt café
Entreprenörskap i skolan
Blondinbella bakom entreprenörsgymnasium Stockholms stad startar entreprenörsgymnasium - med Blondinbella som konsult.
Nya numret
Starta eget
Ta tempen på din affärsidé Vill du starta eget? Börja med att testa din affärsidé.
Butik
Läs mer/köp
Starta eget
Så får du banklån Behöver du finansiera ditt nya företag? Här är bra råd för hur du får lån.
Testa dig själv
Passar du som entreprenör? Testa om du är rätt typ att starta eget.
Sänk kostnaderna
Ditt liv
Rädda familjen som företagare! Första hjälpen för dig som lägger all din tid på företaget.
Företag till salu
Län: Stockholm Omsättning: 0-2 Mkr
Län: Östergötland Omsättning: 2-5 Mkr
Län: Västra Götaland Omsättning: 5-10 Mkr
Omsättning: 10-20 Mkr
Län: Stockholm Omsättning: 2-5 Mkr
Internetworld Pc för alla Business