nocontent
Lugnet behåller lön på 91 000 kr

Lugnet behåller lön på 91 000 kr

Sparkade Christina Lugnet bibehåller sin titel, fri bostad och månadslön på 91 000 kr, vilket fått småföretagarna att reagera kraftigt: "Hon bör istället betala skillnaden mellan godkänd och betalad kostnad", skriver signaturen B.H./Lund.

Trots att Tillväxtverkets generaldirektör Christina Lugnet fått sparken från sin tjänst får hon behålla sin titel, fria bostad och månadslönen på 91 000 kronor, genom att omplaceras på näringsdepartementet.

Detta har fått både privatpersoner och småföretagare att reagera kraftigt. Enligt Dagens Nyheter har flera hundra personer hört av sig till näringsdepartementet och krävt att Lugnet ska få gå utan bibehållen lön.

Även Driva Egets besökare har reagerat på sajten och på Driva Egets Facebooksida.

Signaturen C. Nilsson skriver:

"Tillväxtverkets styrelse bör omedelbart avsättas. Inget avgångsvederlag skall betalas ut."

Signaturen B.H./Lund kräver en återbetalning:

"Hon bör vara utan avgångsvederlag och istället betala skillnaden mellan godkänd och betalad kostnad. Skattebetalarna väntar på ersättning. Vad har styrelsen gjort?"

Anmäl fel

8 augusti 2012
Utskriftsvy
Kommentar av F

Inget konstigt alls, så är reglerna. Så var reglerna och så kommer reglerna förbli. Ska någon klaga så gnäll på Lööf, och företrädare, som godkänt reglerna. Och inte minst nu då när man avskedar henne och därmed kostar oss enorma pengar, vilket var klart innan man sparkade henne. Kanske hade varit bättre och ha Lugne kvar, ge henne några offentliga örfilar och sen få jobba för pengarna. Dom som krävde hennes avgång kanske skulle tänka till lite.... Reglerna är inte okända.

Politiker får full lön även om dom inte jobbar, lustigt nog, i vissa fall ända fram till pensionen. Behöver dessutom inte söka ett enda ledigt jobb.

Såna är reglerna för politiker, ändra reglerna först innan man gnäller på den som utnyttjar dom. Fick jag välja på att få sparken och ändå full lön skulle jag också ta det, oavsett vad andra tycker.

13 november 2012
Kommentar av UPPROP !

Vad har hänt med uppropet, om att gemensamt protestera mot detta ? Dags för oss alla att inse, att förändringar måste drivas fram av oss själva !

4 november 2012
Kommentar av tg

kan man altrigt får orning dessa politiker

om någon hade ork att räkna alla dessa löner, pensioner,och allt annat som dom har. det är en kostnad att häpna.vilka löner och förmoner. vanlig penrionär får 50:-månad extra oi.oi.oi sänk politikernas löner ta bort förmonerna. då räkker pengar till alla.

24 oktober 2012
Kommentar av Kristina Kristoffersson

Blir så förbannad. Hur kan man få lön när man fått sparken. Ofattbart, vart har allt sunt förnuft tagit vägen.

17 oktober 2012
Osignerad kommentar

Vi är ett lite företag och kan inte ta ut normal lön men skatt ska man betala. Nej ge henne bara lön för en månad som alla andra har och ta bort arbetsgivaravgiftern så vi kan få normal lön.

8 september 2012
Kommentar av ,

,

29 augusti 2012
Kommentar av Skånske Arne

Det är eventuellt skillnad på folk och folk.

Skånske Arne & Jonny Spöge - Veckans visa 2012-33:

http://www.youtube.com/watch?v=8JrwmjZ6eQA

Dela gärna!!!

17 augusti 2012
Kommentar av Justitia

Protestera mot politikers och myndigheters skattefusk

på de sätt ni kan. Uppenbarligen har de för mycket

pengar som de inte kan hantera. Ansvariga och

ledningspersonal har ingen aning om varifrån pengarna

kommer eller hur hårt vi egna företagare har

arbetat för dessa.

Gör vad ni kan för att protestera.

Betala så lite skatt ni bara kan.

Klart vi svenskar kan vara upproriska.

16 augusti 2012
Osignerad kommentar

Lena skriver

Kommentar av Lena

Upprop alla egna företagare!

Skall vi inte gemensamt protestera genom att

tex inte betala in skatten på några månader. Tänk

på att Sverige består av 99% småföretagare och

det är vi som är basen i skattebetalandet. Det finns ju anledningar till att politiker inte gör några bra deals eller ger oss några rabatter. Tänk på att vi är många och att det är dags att protestera nu!

Har ni andra idéer, upp med dem på bordet!

Jag håller med dig lena vi företagare måste göra något, vi har styrkan som vi inte tar tillvara på. Det är klart att de kommer aldrig deala men vi måste start någon orginasation.

Om det fanns en orgainastion för företagare då hade vi kanske skapa ett stort företag med stor status som skulle sätta press på regeringen.

men i vilket fall som helst måste det ske något, tänk på hur många stora företag som fylltas från från Sverige som bland annat Ikea och andra, men det är bara vi efterblivina som är fast och betala för lugnet ska bo på sin bostad och få dessutom 91000. Ve, varför betalar inte heller regeringen min bostad?

16 augusti 2012
Osignerad kommentar

Låt oss starta en organisation, för små företagare. Som driver dessa frågor.

Skattelättnader, rabatter samt lägre skatt. Förmånligare 3:12 mm.

16 augusti 2012
Osignerad kommentar

Organisation är nog ett måste för att få något som helst genomslag.

En ordentlig STREJK bland enmansföretagare? Välja ut några effektiva datum och stänga samtidigt? Kanske nån hel vecka? Jag menar hur länge sen är det sen ni hade semester?

25 augusti 2012
Skriv svar
Osignerad kommentar

SKAM ÖVER REGERINGEN, Vi småföretagare får vänta i månader får att få tillbaka våran moms våran rätt, medan andra går och festar med våra pengar som vi flesta företagare jobbar över 10 h 6/7 dagar i veckan och ibland få knappast få ut en normal lön.

Var finns rätt i Sverige?

16 augusti 2012
Kommentar av BBJ

Man saknar ord! Jobbar själv som redovisningsekonom och "jagar" småföretagare att följa regelverket, korrekta redovisningar o dyl, en tjänst som de får betala dyrt för, och som har ett högt pris om de inte följer...

Så SKAM över Christina Lugnet och tillväxtverkets styrelse....Hur är det möjligt, var finns moralen hos dessa medarbetare! Christina skall inte ha ett korvöre till i lön...

hon kan leta nytt jobb likväl den kvinna i vårt samhälle som blev av med jobbet för att hon lånat 170 kr i kaffekassan för att betala sonens glasögon.

Men det var ju inte skattebetalarnas pengar förstås!

14 augusti 2012
Kommentar av egenföretagare

Christina Lugnet bör gå utan avgångsvederlag och förmåner!

13 augusti 2012
Kommentar av Lena

Upprop alla egna företagare!

Skall vi inte gemensamt protestera genom att

tex inte betala in skatten på några månader. Tänk

på att Sverige består av 99% småföretagare och

det är vi som är basen i skattebetalandet. Det finns ju anledningar till att politiker inte gör några bra deals eller ger oss några rabatter. Tänk på att vi är många och att det är dags att protestera nu!

Har ni andra idéer, upp med dem på bordet!

9 augusti 2012
Kommentar av MB

Läs på facebook Margareta Af Bjkörkström

9 augusti 2012
Kommentar av David

Ytterligare en anledning till att jag som svensk enskild företagare tänker göra allt för att behålla varenda krona jag slitit för, och inte låta det gå till skatt och andra kostnader som tillfaller staten...för inte fan tänker jag betala för hennes FRIA BOSTAD!!! Borde man inte för 91000:- i månaden kunna betala sin j-a hyra själv??

9 augusti 2012
Kommentar av RH

fy fan ge henne a-kassa o betala sin hyra som alla andra o sen betala det hon har slösat bort det är våra skatte pengar .

9 augusti 2012
Kommentar av Häxan

Otroligt slöseri bland politiker och deras inrättningar. Man ska inte vara förvånad över att folk börjar hata dem. Svenska folket är tyvärr alltför väldresserade för att göra något dock. T.o.m

att man röstar in Carl Bildts icke svenskkunniga fru på glassaruppdrag för att företräda oss. Mer okunnig slemmig människa får man leta efter. Snacka om vinprovning och avdrag där du!

8 augusti 2012
Kommentar av Apgalen

Hur i h-e kan man få behålla sina förmåner efter ett så uselt skött jobb. Företagare, sluta betala skatt, ni ser ju va fan pengarna går till!!

8 augusti 2012
Kommentar av Lollo25

Håller fullständigt med de e ju för sjuttan helsjukt. Nu när man ser vart pengarna tar vägen. Skärpning tack.

10 augusti 2012
Skriv svar
Osignerad kommentar

Fortsätt att gräva bland myndigheterna. Det här är inte de enda som missköter sig. På dem bara.

8 augusti 2012
Kommentar av Mats

Fy fan vad dåligt, som vanligt ser politikerna själva till att politikerföraktet ökar

8 augusti 2012
Kommentar av Len Blomgren

Håller med B.H./Lund till den verkan det hava kan.

8 augusti 2012
Kommentar av Jocke S

Är ju inget annat än ett slag i ansiktet på de skattebetalare som försörjer den här eländesmänniskan.

Hon skulle straffas lika som alla vi andra på gräsrotsnivå hade fått sota för sån här förskingring.

Man kan omöjligt bli annat än myndighetshatare!!

8 augusti 2012
Kommentar av Björn T

Man blir trött... åter samma visa, ju högre upp man kommer desto mindre känns det när man gör fel, tror jag skall börja klättra i karriären, det känns säkrast så med jobb och lön :-)

8 augusti 2012
Kommentar av Madeleine

Runt om i världen lever pampar lyxliv på arbetarnas skattepengar och det verkar ju gå bra även i Sverige, händer inte så mycket när det uppdagas. Men akta dig företagare om du råkar överrepresentera, då blir det skattetillägg och böter.

8 augusti 2012
Kommentar av Niels Ohlsen

Just precist! Och de undrar varför många drar till Schweiz!

8 augusti 2012
Skriv svar
Kommentar av Annelie M

Hur skulle det kunna fungera likartat i ett vanligt företag? Det skulle gå i konkurs inom kort! Pinsamt svenskt att skydda folk på detta sätt som faktiskt har gjort fel, medvetet!

8 augusti 2012
Kommentar av Jenny G

Varför ska Lugnet behålla en lön, när hon har misskött sin position?? Ingen vanlig arbetare får behålla lönen om man misskött sig så fatalt!

8 augusti 2012
Kommentar av Moniq

Ja, och det är inte vilket lön som helst , jag skulle inte ens tacka nej till hälften... Pinsamt

Jag håller med "Häxan", "Svenska folket är tyvärr alltför väldresserade" för att spotta i ansikte på dem som missköter sig så kraftig på en officiell uppdrag. Det vet tyvärr de som sitter lite högre upp och skrattar åt oss , vanliga människor...

8 augusti 2012
Skriv svar



PENGAR

Företagarnas vd till attack mot storbankerna:

”Bankerna diskriminerar småföretagen”

Småföretagen diskrimineras av storbankerna. Det menar Företagarnas vd Elisabeth Thand Ringqvist. Företagarnas senaste jämförelse av räntor visar att en enmansföretagare har en genomsnittlig ränta på 7,81 procent medan företag med fler än 50 anställda har 3,64 procent i genomsnitt.

Läs vidare ...

VÅRBUDGETEN ÄR PRESENTERAD:

Så kritiseras årets vårbudget

Kritiken duggar tätt efter att regeringens vårbudget har presenterats.

Miljöpartiets Per Bolund kallar budgeten kraftlös.

Läs vidare ...

vårbudgeten presenteras i dag:

Mörk tid för svensk ekonomi

Regeringen har överlämnat vårbudgeten. Och finansminister Anders Borg spår en tuff tid för Sverige – med ökad arbetslöshet och ett land som är inne i en nioårig svacka.

Läs vidare ...

ANNONSER

Tre grymma tekniktips för nyföretagare

Vill du ha ett försprång över andra företag som rullar på i gamla hjulspår år efter år? Då är det här tre tjänster du inte ska vara utan.

Läs vidare ...

Starta e-handel - allt du behöver i ett paket

Kom igång snabbt med en professionell e-handel. Allt från en snygg webbutik till smarta betallösningar ingår.

Läs vidare ...

Bara hälften av småföretagarna tänker höja de anställdas löner

Ny undersökning visar:

Bara hälften av småföretagarna tänker höja de anställdas löner

Höja de anställdas löner? Nja, svarar småföretagarna.

Bara hälften av landets småföretagare tänker följa utfallet av årets avtalsrörelse och höja lönerna.

Läs vidare ...

HÅLL KOLL PÅ DIN PENSION:

”Många småföretagare kan spara över 100 000 kronor”

Det kan löna sig att se om sin pension.

- Framförallt för småföretagare eller anställda i mindre bolag. Många kan spara över 100 000 kronor, säger Mattias Fellenius (till höger), vd för Pensiono.se, jämförelsesajten som han grundat tillsammans med Nicklas Hellberg (till vänster).

Läs vidare ...

NYA SIFFROR VISAR:

Fler svenska bolag går i konkurs

Konkurserna för landets företag ökade med 12 procent under första kvartalet 2013, jämfört med samma tid förra året. Men en näring visar ändå på en positiv trend.

Läs vidare ...
Ska finansministern köra över Lööf?

NU SKA FÖRSLAGET OM MÅNADSUPPGIFTER AVGÖRAS:

Ska finansministern köra över Lööf?

Regeringen har påverkats av den kraftiga kritik mot att företagare ska lämna kontrolluppgifter varje månad. Förslaget ligger nu hos finansdepartementet som väger synpunkter mot varandra. Men det finns risk för att näringsminister Annie Lööf, som också är kritisk till förslaget, kommer att köras över i frågan.

Läs vidare ...

ny guide är här:

Så hittar du bland offentlig finansiering

Vill du ha koll på vilka statliga aktörer som erbjuder finansiering?

En ny guide är här!

Läs vidare ...

Sök stöd från Tillväxtverket:

105 miljoner till svenska småföretag

Småföretagare kan nu söka totalt 105 miljoner kronor från Tillväxtverket för att utveckla sina varor och tjänster och bredda marknaden internationellt.

Läs vidare ...

Företagarna rasar mot regeringsförslag:

"Varför ska vi behöva lämna uppgifter varje månad?"

Företagare och opinionsbildare över heIa landet rasar över förslaget att företagarna nästa år ska tvingas lämna kontrolluppgifter varje månad i stället för en gång om året. De kräver att riksdagen ska säga nej när detta regeringsförslag tas upp om ett par månader. Kampanjen Företagarfientligt har satts igång.

Läs vidare ...

Anders Andersson om fakturaskojarna:

"De stjäl både pengar och tid av oss"

-De stjäl både våra pengar och vår tid, säger Driva Egets Anders Andersson om fakturaskojarna i detta nya webb-TV-inslag och ger tre handfasta råd om hur du ska undvika att bli lurad av dessa blufföretag.

Läs vidare ...

Efter riksbankschefens räntebesked:

Positiva tongångar stärker småföretagarna

Riksbankschef Stefan Ingves tror att ekonomin i år blir starkare än väntat. Därför lämnades reporäntan oförändrad i dag. Bra utvecklingen i USA och Asien och positiva stämningar på börsen kan förbättra läget för Sverige - och därmed också för svenska småföretagare.

Läs vidare ...

UC: "Högre kreditrisk för aktiebolag utan revisor"

Nystartade aktiebolag som slopat revisorn har högre kreditrisk och sämre kvalitet på boksluten, menar kreditupplysningsföretaget UC, som granskat effekterna av avskaffningen av revisionsplikten i olika branscher.

Läs vidare ...

Här får du hjälp för rätt pensionssparande

Är pensionsförsäkring bäst för dig?

Visst är det bra att på olika sätt spara till sin pension. Men det betyder inte att du måste ha pensionsförsäkring. För dig som har aktiebolag finns det bättre alternativ. Se här vad som passar bäst för dig och ditt företag.

Läs vidare ...
Lyxbilar säljer som smör

Lyxbilar säljer som smör

Trots eurokris och budgetkris i USA – försäljningen av lyxbilar ökade rekordartat förra året. Köparna finns i Kina.

Läs vidare ...

Factoring ökar kraftigt

När bankerna inte vill låna ut pengar till företagen, tvingas dessa i stället sälja sina fakturor, så kallad factoring. På två år han antalet factoringföretag ökat med 50 procent.

Läs vidare ...

Aktieoptimisten Malmqvist:

"Aktieuppgången fortsätter 2013"

Aktieuppgången under årets första börsvecka är bara början på ett bra börsår tror optimisten Peter Malmqvist. Men det finns orosmoln. Se här vad som talar för och emot en fortsatt kursuppgång.

Läs vidare ...

Surfa på RUT-vågen

Under förra året startades mer än 1 000 företag inom den så kallade RUT-sektorn, enligt Företagarnas statistik. Därmed är RUT-avdraget en succé.

Läs vidare ...

Glädjeskutt när USA klarade "stupet"

Obama rivstartade börsåret

USA kunde undvika ”stupet” – och både president Barack Obama och världens aktiebörser är lättade. Men att demokrater och republikaner till slut kunde enas om ett sparpaket löser inte problemen på sikt.

Läs vidare ...

Äldre artiklar

|  1  | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | Nästa »
Driva Eget bloggar Följ dem här.
Utskriftsvy

Fler artiklar om skandalen på Tillväxtverket

EFTER FÖRRA SOMMARENS SKANDAL:

Hon blir ny generaldirektör på Tillväxtverket

Nu är det klart att Gunilla Nordlöf blir ny generaldirektör på Tillväxtverket – myndigheten som förra året tampades med stora skandaler.

Läs vidare ...

Småföretagarna rankar myndigheterna:

Lägst förtroende för Tillväxtverket

Åtta av tio småföretagare har aldrig fått hjälp av Tillväxtverket, visar en ny undersökning. I stället är det Bolagsverket och Skatteverket som hamnar högst i topp.

Läs vidare ...

Tillväxtverket får ny chef från Samhall

Efter att Christina Lugnet fått sparken har Sveriges mest utskällda myndighet stått utan chef. Men nu har regeringen utsett Samhalls förre vd Birgitta Böhlin till tillförordnad generaldirektör för Tillväxtverket.

Läs vidare ...

Folkets dom är hård:

Förtroendet för Lööf halverat

Skandalerna med Tillväxtverket och den egna representationen har snabbt satt sina spår hos väljarna. Bara var tionde väljare säger i dag att de har stort förtroende för centerledaren – och lika få tycker att hon är bra på nyföretagande.

Läs vidare ...

Tillväxtverket försvarar miljonsatsning på kvinnor

Efter att Tillväxtverket kritiserats för att lägga 375 miljoner på kvinnors företagande utan att följa upp resultatet går de nu ut och försvarar sig. Enligt dem har kvinnors företagande ökat med 13,2 procent under fyra år. Men om det är Tillväxtverkets förtjänst eller inte är inte lika tydligt.

Läs vidare ...

Lööf bokförde julfest som seminarium

När näringsminister Annie Lööf och hennes departement hade julfest för över 616 000 kr i vintras bokfördes den som seminarium. På så sätt kom hon undan momsen.

Läs vidare ...

Christina Lugnet tillbakavisar kritiken:

"Vi har hållit en restriktiv linje"

Tillväxtverkets sparkade generaldirektör Christina Lugnet slår nu tillbaka kritiken mot henne. Hon tycker inte att det finns någon grund för att omplacera henne.

Läs vidare ...

Fyra positiva effekter av skandalen på Tillväxtverket

Kritiken tvingar fram nya regler och en bättre chef

Anders Andersson har hittat fyra positiva följdverkningar av skandalerna på Tillväxtverket. Läs om dem i hans nya blogginlägg - och om vilken som är hans kandidat till ny generaldirektör.

Läs vidare ...

Harry Goldman på NyföretagarCentrum:

"Tillväxtverkets pengar måste omfördelas"

Tillväxtverket går på dyra vinprovningar och äter lyxmiddag på Grand Hotel. Men till NyföretagarCentrum, Sveriges största starta-eget-organisation, ger de bara 2,5 miljoner om året. Nu vill vd Harry Goldman se en omfördelning av pengarna.

Läs vidare ...

Christina Lugnet får sparken

Efter avslöjandet om Tillväxtverkets lyxnotor och felaktiga bokföring sparkas nu myndighetens generaldirektör Christina Lugnet. Det meddelade näringsdepartementet på måndagen.

Läs vidare ...

Lööf om skandalen på Tillväxtverket:

”Jag förstår företagarnas ilska”

Skandalen kring Tillväxtverket växer. Slöseri och lyxmiddagar är inte allt – det har trixats med redovisningen och man har troligen brutit mot reglerna för offentlig upphandling. Nu får verkets chef Christina Lugnet hård kritik av näringsminister Annie Lööf:

– Jag förstår den ilska och frustation som många företagare känner.

Läs vidare ...

Anders Andersson sågar Tillväxtverket:

”Myndigheten har svikit småföretagarna”

Tillväxtverket, myndigheten som ska hjälpa svenska småföretag, och stärka näringslivet, har i stället lagt miljoner på dyra middagar. Den senaste firmafesten hölls på Grand Hôtel och kostade över en miljon kronor. Nu säger Anders Andersson att verkets chef, Christina Lugnet, måste få sparken.

Läs vidare ...

Skandalen på Tillväxtverket växer

Småföretagarambassadörerna hoppar av

Flera kvinnliga företagare hoppar nu av sina ideella uppdrag för Tillväxtverket efter den kritiserade lyxmiddagarna.

– Det är som ett hån. Jag känner mig lurad, säger företagaren Kikki Högberg.

Läs vidare ...

Småföretagaren och företagsambassadören Christina Stielli:

"Jag vill inte förknippas med Tillväxtverket"

Efter Tillväxtverkets skandal fortsätter myndighetens frivilliga företagsambassadörer att hoppa av. "Jag vill inte förknippas med en myndighet som inte agerar efter sitt uppdrag", säger småföretagaren och avgående ambassadören Christina Stielli.

Läs vidare ...

Konkurrensverket lanserar ny tjänst:

Vinn en upphandling - med samarbete

Vill du försöka vinna offentliga upphandlingar?  Läs vidare ...

ta vara på våren:

Ta en promenad – och få nya idéer

De bästa idéerna kan komma ute i naturen!  Läs vidare ...

gå rätt väg:

Vinkla om din affärsmodell

Så här vinklar du om din affärsidé – och blir mer lönsam.  Läs vidare ...

SPANA IN FERNVIKBALOTIS - NOMINERADE I DAVID MOT GOLIAT:

De slåss mot jättarna - genom att vara personliga

Ett av företagen som har chans att vinna är webb- och designbyrån.  Läs vidare ...
Nyhetsbrev
Abonnera på vårt nyhetsbrev! Kommer varje onsdag. Gratis.
Företagare
De satsar på nischat godis Sjölunda Gård har satsat på en nischad affärsidé.
Dagens aktieindex
Skattekalkyl
Vad blir det kvar efter skatten? Räkna ut hur mycket som blir kvar här.
Fråga
Vad gör jag när kunden inte betalar? Anders Andersson svarar på frågor.
Webbsatsning
Så tar du fysiska butiken till webben Ta del av expertens råd om hur du gör.
Mest lästa
Lönestrategi
Hur mycket lön som ny företagare? Här är fem råd för en bra lönestrategi
Missa inte ...
Patent Steg för steg hur du ansöker om patent.
Bluffakturor Konkreta råd till dig som drabbats av fakturaskojare.
Pressmeddelande Så här skickar du ut ett gratis pressutskick i fem enkla steg.
E-handel Välj rätt e-butik i vår lista med 25 företag.
Starta eget Råd till dig som vill starta företag.
Marknadsföring Enkla och billiga knep att marknadsföra ditt företag
Utdelning Se i vår kalkyl hur mycket du kan ta ut.
Starta-eget-bidrag Så här får du pengar att starta.
Frilansjournalilst Följ Camilla Björkmans frilansskola - och öka lönsamheten.
Effektivitet Knepen för att få en effektivare arbetsdag.
Bokföring Lär dig bokföra på sju minuter.
Pension Pensionsförsäkring eller nya okända alternativ? Se vad som är bäst för dig.
Camilla reder ut Camilla Björkman svarar på allt du vill veta om din start.
Skatteflyktsklausulen Så kan den paragrafen stoppa skatteplanering
Starta företag Så här registrerar du ditt företag på en kvart.
F-skattsedel Läs hur du registrerar dig för F-skatt
Tjänstebil Tjänstebil eller privatbil - vad är bäst för dig?
Lönsamhet Anders Anderssons bästa råd för att öka din lömnsamhet
Moms Nätets snabbaste sätt att förändra från inklusive moms till exklusive moms.
Aktiebolag Bilda aktiebolag med Driva Egets expertråd.
Deklarera Allt du behöver veta om årets deklaration
Försäljning Alla råd du behöver för att sälja mer.
Kontor Här är avdragen som gäller för ditt kontor.
Enskild firma Allt du behöver veta för att starta en enskild firma.
Sponsring Läs när du kan dra av för sponsring - t ex till barnens sportklubb.
Fakturaskojare Lär dig gå till motangrepp mot deras fräcka metoder
Affärsidé Experternas råd hur du knäcker den bästa idén.
Starta café Allt du behöver för ett lönsamt café
Medietips
Så syns du i medierna Smart PR helt gratis - läs hur!
Nya numret
Regler
Din utdelning kan dubblas nästa år Anders Borg vill fördubbla den lågbeskattade utdelningen för småföretag.
Butik
Läs mer/köp
Vinnare
Hon blev årets företagerska 2013 Vävda vinylgolv gav henne segern.
Kungligt
Prins Daniel ska hjälpa nya företagare Han har startat nytt entreprenörsprogram.
Sänk kostnaderna
Prenumerera
Gör som fler än 15 000 andra Prenumerera på Driva Eget - 495 kr för 8 nr.
Företag till salu
Län: Kalmar Omsättning: 2-5 Mkr
Omsättning: 20-50 Mkr
Län: Norrbotten Omsättning: 10-20 Mkr
Län: Stockholm Omsättning: 0-2 Mkr
Län: Uppsala Omsättning: 0-2 Mkr