65 procent av konsumenterna
tror att de kommer att e-handla
under andra kvartalet 2012. 71
procent av e-handelsföretagen
bedömer att deras försäljning
kommer att öka under samma period.
I år kommer den svenska e-handeln att omsätta 31 miljarder kronor, en ökning med 13 procent sedan förra året. Allra bäst gick det för sport- och fritidsbranschen, som ökade sin omsättning med 29 procent.
Det är Posten, svensk Distanshandel och HUI Research som tar fram e-barometern, som mäter läget i den svenska e-handeln. Näthandeln har ökat sin del av den totala deltaljhandeln från 4,2 till 5,5 procent, och i rapporten anges flera skäl till ökningen:
Butiken på nätet är alltid öppen vilket gör att det är enkelt att handla.
Varorna levereras snabbt.
Skulle köpet bli fel är det lätt att returnera varorna.
Allt fler leveranser sker dessutom med hjälp av brevbäraren direkt till hem till mottagaren brevlåda, vilket gör e-handelsköpet ännu enklare och bekvämare för konsumenten.
De snabbast växande branscherna är sport och fritid samt möbler och heminredning. Men även hemelektronik, den allra största branschen, växte med över 13 procent för tredje kvartalet i rad.
Sammantaget ökade 6 av 7 e-handelsföretag sin omsättning under årets första kvartal.
Svensk e-handel ökade förra året med 14 procent. Många mindre butiker måste bestämma sig: satsa på nätet eller inte? Pernilla Pariola Johannesson, som äger Uppsalabutiken Lilla Enja, har gjort sitt val.
Ta butiken till nätet – och tjäna mer. Så här gjorde Fredrik Thorstensson på klädkedjan Johnells – som omsätter sju miljoner kronor redan andra året på nätet.
Glöm Facebook och Linkedin ett tag. Nu är det bilddelning som gäller. Här är Pinterestexperten och amerikanska entreprenören Jess Lorens råd till småföretagare som vill komma igång med Pinterest.
Under 2012 växte e-handeln med 14 procent. Det är den snabbaste tillväxten sedan 2008. En trend är att fysiska butiker nu öppnar e-butik. Här är expertens råd om hur du gör.
Sociala medier i all ära, men hur bra är egentligen din webbplats? Driva Egets bloggare Annica Thorberg ger dig fem konkreta råd för hur du driver trafik till din webbplats och gör den mer säljande.
Äntligen finns Driva Egets app Kalkyl också för Android. Iphone-versionen har installerats i över 4 000 mobiler. Appen innehåller fyra bra kalkyler, en momsräknare, nyheter och de senaste blogginläggen.
Nu kommer siffrorna från julhandeln. Medan butikerna gjorde sitt sämsta försäljningsresultat sedan 1995 skjuter nätförsäljningen i höjden med 19 procents ökning.
Glöm plottrigt, komplicerat och envägskommunikation. De nya trenderna inom webbdesign stavas avskalat, nya tjänster för besökarna – och anpassat till mobilen och läsplattor.
I Sverige finns det nästan 700 000 bloggar. Många av dem skapar både intäkter och affärsmöjligheter för bloggarnas ägare. Se här i Driva Eget Play hur du kan göra bloggen till ett verktyg för affärer – vare sig det är din egen blogg eller någon annans.
Webbplatser för mobil är det allra hetast på nätet just nu. Därför finns driva-eget.se nu i en särskilt mobilversion som visas automatiskt när du surfar med mobilen.
Andreas Wahlsten på Väskan i Västerås vann DI:s Digitala Gasell. På tre år har han förvandlat det 71-åriga företaget till en webbutik i mångmiljonklassen.
Internet och sociala medier kan ge smarta företag många fördelar. Men det finns också många fallgropar som kan skada ditt rykte. Här är fem av dem, som du riskerar att få leva med länge.
Vår app Kalkyl, som också innehåller nyheter, bloggar och momsräknare, är nu helt gratis. Det fins nu för både Iphone och Android. Ladda ned den i AppStore eller Google Play.
Felix Kvick äger Furniturebox.se, som säljer möbler och heminredning på nätet. Här på Driva Eget Play berättar han nu för Camilla Björkman hur man ska tänka för att lyckas på nätet.
I detta nya avsnitt av Driva Eget Play berättar postens e-handelsexpert Arne Andersson hur du kan göra bättre affärer på nätet. Bland annat får du veta vilka branscher du ska ge dig in i, och var konkurrenssen är extra hård.
Internet är inte längre ett sökfönster på PC:n. Det är ett knapptryck bort på mobilen – dygnet runt. Och där är det apparna som dominerar, inte webbläsaren.
Under 2012 växte e-handeln med 14 procent. Det är den snabbaste tillväxten sedan 2008. En trend är att fysiska butiker nu öppnar e-butik. Här är expertens råd om hur du gör.
Du kanske är som många andra – lite sen i starten när det handlar om att köpa klappar till kunder, vänner och familj? Lugn. E-handlarna lovar att leverera nära inpå jul.
Allt fler handlar kläder på nätet, visar en ny undersökning från Svensk Handel. Det har killarna bakom företaget Virtusize tagit fasta på och utvecklat ett "virtuellt provrum". Här är deras bästa tips till dig som vill utveckla en webbprodukt.
Ett nytt förslag om att e-handlare ska tvingas betala returfrakten ligger nu hos Europaparlamentet. Går det igenom kan det slå hårt mot många e-handlare.
Med en smart affärsidé och kunskap om din verksamhet kan du snabbt få igång en bra webbshop. Men det gäller att välja en plattform som passar dig för att bygga din e-butik. Här är tio råd inför valet.
Kickstarta din nätförsäljning på nätet! Här listar vi 25 exempel på e-butikslösningar från svenska leverantörer - och presenterar 10 av dem närmare. Se vilken av dem som passar dig.
Mirre i Hallstahammar undrar i Driva Egets forum hur hon ska bygga en e-butik. Kan hon göra det själv eller måste hon ta in en programmerare? Kom med tips till henne här.
Vill du också tjäna pengar på nätet? Lär av Mikael och Viktors framgångar med deras företag Happy Socks. Det visar att teorin bakom The long tail faktiskt fungerar i praktiken. Här är deras bästa råd.
Alltfler köp görs på nätet. Men för att du som företagare ska sälja effektivt gäller det att du utformar din näthandel på bästa sätt. Läs här om huvudtrenderna för näthandel 2010 - och lär av dem för att utveckla din sajt ytterligare.
Monica Persson fick hjälp med att skapa en bra nätbutik i premiärprogrammet av Vinna eller Försvinna. Men det gäller då att också försöka marknadsföra den på nätet. Här i Webb-TV fårhon viktiga expertråd.
Har du en e-butik som du vill få bra lönsamhet på? Eller har du en traditionell försäljning som du vill få ut på nätet? Här är då kursen för dig. En av Sveriges bästa e-handelsexperter, Urban Lindstedt, lär dig hur du gör.
Nu har julhandeln på nätet dragit igång - och ser ut att slå rekord i år. En av tre svenskar köper julklapparna online. Carin Carlberg driver smyckesbutiken Kyss Johanna på nätet och ger här sina bästa tips för att lyckas.