nocontent
Gör som Rolf och Kajsa - gör affärer med Kina

Gör som Rolf och Kajsa - gör affärer med Kina

Gör som Rolf och Kajsa Larsson - öka lönsamheten genom att göra affärer i Kina. Här är 10 bra råd och bra länkar för bättre kinaaffäer ur ett femsidigt reportage i Driva Egets februarinummer.

Rolf och Kajsa importerar kräftor i sitt företag Captain Royal. Men i artiklarna finns också exempel på framgångsrik export till Kina.

Här är tio bra råd för dig som funderar på att börja göra affärer med stormakten i Asien:

1. Visa intresse för kulturen. Läs om Kinas kultur och historia för att förstå kinesiska traditioner och kinesernas sätt att tänka.

2. Ha tålamod .   Tänk på att allt tar lång tid i  Kina.

3. Ta hjälp av andra.  Ta hjälp av någon med stor erfarenhet av att själv göra affärer i Kina. Exportrådet, svenska handelskammaren i Kina eller ett företag inom din bransch kan hjälpa dig med kontakter.

4. Välj din partner med omsorg -  var sig det gäller import- eller exportaffärer. Besök partnern och lär känna förhållandena på plats.

5. Bygg relationer. Kinesisk affärskultur handlar mycket om relationer. Res till Kina, träffa presumtiva affärspartner och bygg personliga relationer med dem du ska göra affärer med.

6. Var tuff.  Kinesiska affärsmän är slipade. Var ödmjuk men samtidigt tuff i affärerna, annars riskerar du att inte komma någon vart.

7. Verifiera. Se till att din kinesiska leverantör repeterar och verifierar det du beställt för att säkerställa att de förstått rätt.

8. Lär dig kinesiska.  Lär dig gärna några fraser på kinesiska. Det minskar avståndet till dina affärskontakter och visar att du är intresserad av landet.

9. Koncentrera affärerna.  Betrakta Kina som en kontinent – inte som ett land. Koncentrera dina affärer till en del av landet.

10. Tro på Kina. Trots byråkrati och risk för piratkopiering erbjuder Kina fantastiska möjligheter.

Här är bra interneradresser


www.swedishtrade.se/kina

Här hittar du adresser till Exportrådets kontor i Peking, Shanghai, Kanton och Hongkong. Här finns också information om kinamarknaden och rapporter om attraktiva branscher för svensk export.

www.swedishchamber.com

Svenska handelskammaren i Kina kan hjälpa dig med kontakter med svenska företag på plats i Kina.

www.sctc.se

Sweden-China Trade Council är ett nätverk för företag som gör affärer med och i Kina.

http://hongkongse.kund.vmi.se

Sällskapet Sverige-Hongkong är ett nätverk för personer med affärskontakter i Hongkong.
 

Anmäl fel

17 februari 2010
Kommentar av the SXL team

Besök www.sxlgroup.com

Kinas första student consulting bolag, drivet av svenskar.

10 januari 2012
Kommentar av Merknachina@gmail.com

En bra artikel om Kina, men i visa delar lite missvisande.

Sveriges representation i Kina är splittrad på många olika organisationer, som, om man ser till hela Kina, har mycket begränsade of ofta brisfälliga kunskaper om att fungera i Kina. Dom är mycket duktiga på att arrangera möten, hitta adresser, eller att lämna allmän och mycket generell inforation, men nar et galler att få något gjort, räcker inte kompetensen till.

Att lyckas i Kina är en fråga om att vara en ?insider?. All framgång i Kina har med ?insider trading? att göra, och det gäller att hitta rätt person, inte rätt organisation.

Det gäller att alliera sig med en svensk som är en insider i dom kinesiska nätverken, om man vill lyckas i Kina.

Merkinachina at gmail.com

7 juli 2010



AFFARER
De ska “crowdsourca” sig till Mongoliet

De ska “crowdsourca” sig till Mongoliet

Företaget Greencups nya projekt är en välgörenhetsresa som innefattar en biltur till Mongoliet och en författandet av en kokbok på vägen. Finansieringen ska ske genom crowdsourcing – ett nytt sätt att samla in pengar via nätet. Redan har de fått in 90 000 kr.

Läs vidare ...

De tillverkade jeans i Nordkorea:

Det hände efter Noko Jeans

Såg du dokumentären om Noko Jeans som sändes igår på SVT? Tre svenska entreprenörer lyckades ta sig in i Nordkorea för att tillverka jeans. Så här gick det sedan.

Läs vidare ...

6 tips för att vårstäda företaget

Det är inte bara kontoret som behöver en vårstädning - även ditt företag bör rensas upp ibland. Resultatet kan bli både mer pengar, fler kunder och en gladare företagare. Här är sex enkla sätt att röja upp.

Läs vidare ...

Vårkänslor för svensk konjunktur

Förra månaden kom mycket positiva siffror från Konjunkturinstitutet. Och deras konjunkturbarometer för april månad bekräftar trenden. Framför allt märks en spirande optimism från hushållens sida.

Läs vidare ...

Är du vår nästa ”David mot Goliat”?

Fröhandlaren Impecta ska växa förbi jättarna

Med kvalitet, kunskap och småskalighet ska den sörmländska fröhandlaren Impecta utmana jättarna. Nu är företaget nominerat till Driva Egets David-mot-Goliat-pris. Missa inte din chans att nominera en småföretagare som tar upp kampen mot de stora.

Läs vidare ...

Anders Andersson ger råd i radio:

Så lyckas du som kulturföretagare

Alltfler musiker startar eget efter Alliansens kultursatsning. Men många har svårt att försörja sig och var femte har inte fått betalt för sitt jobb. I Kaliber i P1 ger Driva Egets Anders Andersson råd till kulturföretagare.

Läs vidare ...
Nöjda kunder viktigast för affärerna

Nöjda kunder viktigast för affärerna

Återkommande kunder är småföretagens största inkomstkälla och rekommendationer från nöjda kunder är den bästa marknadsföringen. Det framgår av den färska undersökningen ”Småföretagen och marknaden” från Visma Infoline.

Läs vidare ...

Driva Egets Anders Andersson:

"Nu kan småföretagarna springa om jättarna"

När Driva Egets chefredaktör Anders Andersson intervjuades under Nacka Företagarträff passade han på att peppa småföretagare i sämre tider. Se intervjun här och läs hans andra råd till ökad lönsamhet.

Läs vidare ...

Smart PR helt gratis:

Ta draghjälp av medierna!

Vem vill inte läsa om sitt fantastiska företag i tidningen eller på en nyhetssajt? Bra marknadsföring som inte kostar ett dugg. Här tipsar PR-agenterna hur du gör.

Läs vidare ...
Bra råd för nya franchisetagare

Bra råd för nya franchisetagare

Funderar du på att haka på ett annat företag och bli franchisetagare? Gör noggrann research och sätt dig in i versamheten, är experterns råd. Läs fler av dem här.

Läs vidare ...

Dålig reklam ÄR dålig reklam

Den gamla sanningen ”all reklam är bra reklam” har fått sig en rejäl törn. En rapport från analysföretaget K2 Analys visar att flera företags reklamkampanjer faktiskt får kunder att avstå från att handla. I topp på den föga smickrande listan ligger Elektronik-kedjan Siba.

Läs vidare ...

Läkemedelsjätte blev årets entreprenör

Anders Lönner som grundat läkemedelsbolaget Meda knep på onsdagskvällen titeln Entrepreneur Of The Year och fick ta emot pris av prins Daniel. På tio år har han byggt upp ett internationellt miljardföretag.

Läs vidare ...

5 trender som påverkar dig i år

Ökat konsumentinflytande via sociala medier och mer e-handel – det är två av de trender som berör företagarna i år. Företagarekonomen Ingela Hemming berättar om fler.

Läs vidare ...

Fem råd från Richard Branson

Från rätt kundservice till en logga som sticker ut - här är fem råd från superentreprenören Richard Branson själv till entreprenörer i startgroparna.

Läs vidare ...

Så skyddar du din produkt

Sex av tio företag saknar rutiner för att skydda sina produkter för intrång i patent- och varumärkesskydd. Driva Eget visar hur du gör för att skydda din uppfinning.

Läs vidare ...

Handlarna spår dystert år

Handlarnas framtidstro sjunker till den lägsta nivån sedan februari 2009, visar Svensk Handels barometer. "Kurvan pekar rakt nedåt", säger organisationens vd Dag Klackenberg.

Läs vidare ...

Ledarskapscoachen ger råd:

Så motiverar du dina anställda

Skapa en tydlig målbild och kommunicera den på rätt sätt till dina anställda. Så lyckas du som småföretagare hålla din personal motiverad, menar ledarskapscoachen Catharina Sjögren och visar här hur du gör.

Läs vidare ...

Småföretagarprinsen tar hem betyget:

Prinsen bäst på ekonomi

Företagsekonomi tillämpad inom den agrara näringen var prins Carl Philips bästa ämne när han läste till lantmästare. Kanske inte så konstigt med tanke på att han är småföretagare.

Läs vidare ...

Fyra bra råd till hantverkare

Av alla konsumentklagomål riktas flest mot hantverkare, visar statistik. Men med bra resultat och tydliga avtal vinner man kunder och slipper tjafs. Så gör hantverkaren Lars Hagberg - och så kan du göra samma sak.

Läs vidare ...

Äldre artiklar

|  1  | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Nästa »
Driva Eget bloggar Följ dem här.
Utskriftsvy

Fler artiklar om att göra affärer med Kina

Det hände efter Noko Jeans

De tillverkade jeans i Nordkorea:

Det hände efter Noko Jeans

Såg du dokumentären om Noko Jeans som sändes igår på SVT? Tre svenska entreprenörer lyckades ta sig in i Nordkorea för att tillverka jeans. Så här gick det sedan.

Läs vidare ...

Kritik mot Exportrådet:

"Inget stöd för småföretag i Kina"

Svenska småföretagare har svårt att ta sig in på den kinesiska marknaden då Exportrådets tjänster är för dyra. Det hävdar Lars Selling, vd för Kungsörs Plast och menar att hjälpen han har fått inte varit värd pengarna. Nu ska regeringen satsa på småbolagens export.

Läs vidare ...

Småföretagare vinnare på tillväxtmarknader

Småföretagen vinner över storbolagen när det gäller att exportera till tillväxtmarknader. På bara åtta år har exporten till marknader som Kina och Ryssland ökat med 87 procent.

Läs vidare ...

Fritidsintresset blir ditt företag

Gör affär av din hobby

Gör som Ulf och Erik - gör hobbyn till en lönande affär. Här är guiden som visar hur du gör.  Läs vidare ...

Här får Alex hjälp med personalen:

"Ska man ha kollektivavtal?"

Läs här tre personalfrågor från företagaren Alex Stendahl – och lär dig svaren du med.  Läs vidare ...

Annie Lööf vill satsa på IT-företagare:

Annie Lööf vill ha RIT-avdrag

Skattereduktion för IT-tjänster i hemmet. Det föreslår Centern, och ser RIT-avdraget som ett bra komplement till ROT- och RUT-avdragen.  Läs vidare ...

Tävla som barnmatsproducenten Kristina Kallur:

Är du David mot Goliat 2012?

Nu drar nästa omgång av David mot Goliat-priset 2012 igång - och du kan nominera ditt företag.  Läs vidare ...
Prenumerera NU
ENDAST 345 KR FÖR HELT ÅR. Gör som andra - prenumerera på DRIVA EGET. 345 kr för ett helt år - 6 nummer.
Hjälp med varumärkesskydd
Hur skyddar jag mitt varumärke? Anton Blomberg på PRV ger dig svar på denna och andra frågor om patent och varumärken.
Sälj mer
Fem sätt att sälja mer Säljcoachens fem bästa råd för hur du ökar din försäljning.
Dagens aktieindex
Prenumerera nu
Endast 345 kr för ett helt år Prenumerera nu så får du 6 nummer av Driva Eget.
Nyhetsbrev
Abonnera på vårt nyhetsbrev! Kommer varannan onsdag. Gratis.
Mest lästa
Driva Egets säljskola:
Lär dig hinna sälja! Max Söderpalms råd hjälper dig att hitta säljtid.
Missa inte ...
Patent Steg för steg hur du ansöker om patent.
Bluffakturor Konkreta råd till dig som drabbats av fakturaskojare.
Pressmeddelande Så här skickar du ut ett gratis pressutskick i fem enkla steg.
E-handel Välj rätt e-butik i vår lista med 25 företag.
Starta eget Råd till dig som vill starta företag.
Marknadsföring Enkla och billiga knep att marknadsföra ditt företag
Utdelning Se i vår kalkyl hur mycket du kan ta ut.
Starta-eget-bidrag Så här får du pengar att starta.
Frilansjournalilst Följ Camilla Björkmans frilansskola - och öka lönsamheten.
Effektivitet Knepen för att få en effektivare arbetsdag.
Bokföring Lär dig bokföra på sju minuter.
Pension Pensionsförsäkring eller nya okända alternativ? Se vad som är bäst för dig.
Camilla reder ut Camilla Björkman svarar på allt du vill veta om din start.
Skatteflyktsklausulen Så kan den paragrafen stoppa skatteplanering
Starta företag Så här registrerar du ditt företag på en kvart.
F-skattsedel Läs hur du registrerar dig för F-skatt
Tjänstebil Tjänstebil eller privatbil - vad är bäst för dig?
Lönsamhet Anders Anderssons bästa råd för att öka din lömnsamhet
Moms Nätets snabbaste sätt att förändra från inklusive moms till exklusive moms.
Aktiebolag Bilda aktiebolag med Driva Egets expertråd.
Deklarera Allt du behöver veta om årets deklaration
Försäljning Alla råd du behöver för att sälja mer.
Kontor Här är avdragen som gäller för ditt kontor.
Enskild firma Allt du behöver veta för att starta en enskild firma.
Sponsring Läs när du kan dra av för sponsring - t ex till barnens sportklubb.
Fakturaskojare Lär dig gå till motangrepp mot deras fräcka metoder
Affärsidé Experternas råd hur du knäcker den bästa idén.
Starta café Allt du behöver för ett lönsamt café
Caféföretagare
Så lyckas du med ditt café Drömmer du om att starta café? Caféägaren Christina Pispas berättar hur du lyckas.
Nya numret
Skola för frilansjournalister
38 lektioner med Camilla Camilla Björkman lär ut frilansknep - om hur du charmar redaktörer, får artiklar publicerade och arvodet höjt.
Butik
Läs mer/köp
Starta eget
20 steg för en rivstart i firman Här är råden du behöver för att snabbt komma igång med nya firman.
Guide för rätt avtal
Skriv ett bra avtal Så här skriver du ett konkret och riktigt avtal.
Sänk kostnaderna
Din hemsida
Hur bra är din webbsida? Varannan svensk har avbrutit ett nätköp på grund av webbsidan. Kolla här om din är bra nog.
Företag till salu
Län: Stockholm Omsättning: 0-2 Mkr
Län: Östergötland Omsättning: 2-5 Mkr
Län: Västra Götaland Omsättning: 5-10 Mkr
Omsättning: 10-20 Mkr
Län: Stockholm Omsättning: 2-5 Mkr
Internetworld Pc för alla Business