Antal svenska aktiebolag som är "ej kreditvärdiga" ökade med 9,4 procent förra året. Störst är ökningen i Jönköpings län, men för alltfler företag över hela landet är det i princip omöjligt att låna.
Den 1 januari i år fanns det 85 059 svenska aktiebolag som inte var kreditvärdiga - en ökning med 9,4 procent sedan förra året. Detta enligt en ny rapport från kreditvärderingsbolaget Soliditet. Av alla aktiebolag som tilldelats kreditrating av dem saknar en tredjedel kreditvärdighet. För ett år sedan var motsvarande andel 26,8 procent.
– Det är en snabb ökning som visar en tuff och dyster verklighet ute bland företagen. För 29 procent av Sveriges aktiebolag är det idag i princip omöjligt att låna pengar, oavsett om lånen ska gå till investeringar eller för att överbrygga lågkonjunkturen, säger Krister Jörlén.
Jönköpings län, som har en stor andel småföretagare, står för den största ökningen med 16,1 procent. Därefter kommer Gotland med 15,3 procent och Västernorrland med14,8 procent.
– Jönköpings län har drabbats relativt hårt av lågkonjunkturen. Där finns många underleverantörer till exportindustrin, inte minst till de krisdrabbade fordonstillverkarna, säger Krister Jörlén.
Nästan hälften av företagen i hotell- och restaurangbranschen inte är kreditvärdiga. Men för den procentuellt största ökningen av företag som saknade kreditvärdighet under 2009 står el, gas, värme- och finansbranscherna med 20,8 respektive 15,8 procent.
Enligt Krister Jörlén betyder de nya siffrorna att konkurserna för 2010 kommer att öka. Något som även UC menar i en ny rapport - och spår att antalet företagskonkurser väntas öka med fem procent under 2010. Läs mer om det här.
Revisorsplikten avskaffas den 1 juli. Trots att frågan förhalats av politikerna tyder allt på att du nu kan slippa höga revisorsräkningar. Men vågar du dumpa din revisor? Läs här argumenten för och emot.
Äntligen har klubban fallit. Från och med 1 april behöver du bara 50 000 kronor för att starta aktiebolag. Du som redan har 100 000 kronor i bolaget kan få tillbaka hälften.
Antal svenska aktiebolag som är "ej kreditvärdiga" ökade med 9,4 procent 2009. Störst är ökningen i Jönköpings län, men för alltfler företag över hela landet är det i princip omöjligt att låna. Det leder till att konkurserna förväntas öka.
Här står entreprenören Helen Andersson i fören på finlandsbåten Cinderella. Hon håller småförertagarkonferens där den 7-8 mars och kallar den Kvinnor i Fören. Anders Andersson är en av föredragshållarna.
Du som investerade i en skogsfastighet i början av decenniet har kunnat se hur pengarna växer på träd - värdeökningen är 56 procent fram till idag. Detta jämfört med börsens -21 procent under samma period.
Antalet företagskonkurser väntas öka med fem procent under 2010. Se över likviditeten i ditt företag, så att inte du drabbas av penningproblem. Här är tio råd som fyller på din kassa.
Under 2009 anmäldes 107 700 bedrägeriebrott - mer än dubbelt så många som för tio år sedan. En stor del av bedrägerierna är bluffakturor, vilket ofta drabbar småföretagare. Se här vilka företag du ska akta dig för.
Flera av de nya regler som infördes vid årsskiftet ska göra det lättare att göra affärer inom EU. Det ska bli lättare för svenska tjänsteföretag att etablera sig i andra EU-länder. Momsreglerna för sådana utlandsaffärer förändras också. Här är tolv förändringar vid årsskiftet som berör småförertagarna.
Det är dyster julstämning i Trollhättan när Saab går mot nedläggning. Men nya siffror visar samtidigt positiva ljusglimtar i ekonomin. Här är tre glada nyheter från veckan som gått.
Vilka företag är häftigast i världen? Svenskt Näringslivs tidning Entreprenör har hittat sju underverk i företagarvärlden. Se hela listan här - tre amerikanska företag, två japanska, ett engelskt och svenska Ikea.
Se upp för sådana här fakturor från Svenska Hälsoinstitutet. Betala inget. Det är ett blufföretag som försöker lura tusentals småföretagare med svininfluensa som täckmantel.
Det är inom turistnäringen som det nu startas flest nya företag. I Åre och Strömstad är man allra bäst på det - och dessa kommuner är bäst på att stötta nyföretagandet. Därför utsågs de till Årets nyföretagarkommuner under sista dagen på mässan Eget Företag.
Efter oro för kris i Dubais är aktieindex tillbaka på årshögsta med en uppgång på över 45 procent sedan årsskiftet. Läs här argumenten för att uppgången kan fortsätta och för att det kan vara köpläge på börsen.
Tusentals svenska småföretagare är på väg att skaffa dyrbara certifierade kassaapparater helt i onödan. Om de läser denna artikel kan de ha stor chans att slippa denna extrakostnad när nya kassaapparatslagen kommer vid årsskiftet.
Om du är en privat företagare med anställda har du chans att lagom till jul få 5 000 kr för varje anställd. Det är pengar som betalas tillbaka från sjukförsäkringar med kollektivavtal, när antalet sjukskrivningar minskat.
Barbara Bergström, grundare av Internationella Engelska Skolan, har utsetts till Årets Företagare 2009. Och det är ingen dålig resa hon har gjort. Från nyföretagare på 1990-talet har hennes företag i dag nära 600 anställda.