nocontent
Factoring ökar kraftigt

Factoring ökar kraftigt

När bankerna inte vill låna ut pengar till företagen, tvingas dessa i stället sälja sina fakturor, så kallad factoring. På två år han antalet factoringföretag ökat med 50 procent.


Problem med likviditeten kan lösas på olika sätt. Checkkredit eller banklån är vad de flesta små företag önskar, men bankerna har stramat åt utlåningen till företagen.

Då måste företagen lösa finansieringen på annat sätt. Factoring, alltså att sälja sina fakturor till ett finansbolag, har ökat kraftigt de senaste åren.

Företag som erbjuder factoring, och som inte är bank, måste registrera sig hos Finansinspektionen. I mitten av december fanns omkring 75 sådana företag, vilket är en ökning med 50 procent jämfört med för två år sedan, enligt Ekot.

Factoringföretag tar över hanteringen av dina fakturor. Du får en del av beloppet direkt, resten när kunden har betalt. Men kontrollera alltid vilka avgifter som tillkommer, factoring kan bli dyrare än du har tänkt.

Fakturaköp är ett annat sätt att stärka likviditeten. Då säljer du dina fakturor till finansbolaget, men givetvis inte till fulla priset.

Men innan du tar steget att sälja eller belåna dina fakturor finns andra sätt att stärka företagets likviditet. Här är tre tips:

• Fakturera smartare. Undvik att fakturera alltför stora belopp i slutet av en momsperiod. Vänta till den första i månaden efter, så får du respit med momsinbetalningen ytterligare en månad.

• Ta ut rätt lön. Innan du sänker din lön bör du tänka igenom vilka privatekonomiska konsekvenser det kan få för sjukpenning, föräldrapenning och pension. Däremot är det ingen som tvingar dig att ta ut nettolönen. Du kan bokföra lönekostnaden, skatta och betala sociala avgifter men låta hela eller delar av nettolönen stå kvar för att förbättra bolagets likviditet under en period.

• Leasa i stället för att låna. Leasing är alltid värt att överväga vid inköp av dyr utrustning till företaget.
 

Text: Annika Rosell

Anmäl fel

8 januari 2013
Utskriftsvy
Ogranskad kommentar. Vid granskning kan den redigeras eller avpubliseras.
Kommentar av Jonas Mekibes

Ett bra sätt att förbättra villkoren är att aktivt konkurrensutsätta sina befintliga fakturaköpslösningar. På Qvido.se kan man hitta marknadens bästa pris på factoring- och finansieringslösningar anpassat till företagets behov. Många företag som använt Qvido.se har på så sätt lyckats spara 30 % av sina kostnader genom att konkurrensutsätta sina nuvarande avtal och upplägg. Hör gärna av er till mig om ni har några frågor på jonas@Qvido.se

9 januari 2013
Ogranskad kommentar. Vid granskning kan den redigeras eller avpubliseras.
Kommentar av Jessica Forsman, Amfa Finans AB

Hej,

Det finns två typer av factoring, fakturaköp och fakturabelåning. I denna artikel har begreppen blandats ihop och missuppfattats lite. Fakturaköp, alltså att sälja sina fakturor, kan vara en väldigt bra och billig lösning för företag som inte får hjälp av banken. Eftersom man då frigör likviditet från sina egna kundfodringar istället för att skuldsätta sig hos banken. Fakturaköpsbolaget tar en liten procent av fakturabeloppet, fakturasäljaren får pengarna samma dag de överlåter fakturan och slipper även hela kreditrisken. Har du några fler frågor angående fakturaköp svarar jag mer än gärna! jessica.forsman@amfafinans.se, 08-616 99 00

8 januari 2013



PENGAR

Företagarnas vd till attack mot storbankerna:

”Bankerna diskriminerar småföretagen”

Småföretagen diskrimineras av storbankerna. Det menar Företagarnas vd Elisabeth Thand Ringqvist. Företagarnas senaste jämförelse av räntor visar att en enmansföretagare har en genomsnittlig ränta på 7,81 procent medan företag med fler än 50 anställda har 3,64 procent i genomsnitt.

Läs vidare ...

VÅRBUDGETEN ÄR PRESENTERAD:

Så kritiseras årets vårbudget

Kritiken duggar tätt efter att regeringens vårbudget har presenterats.

Miljöpartiets Per Bolund kallar budgeten kraftlös.

Läs vidare ...

vårbudgeten presenteras i dag:

Mörk tid för svensk ekonomi

Regeringen har överlämnat vårbudgeten. Och finansminister Anders Borg spår en tuff tid för Sverige – med ökad arbetslöshet och ett land som är inne i en nioårig svacka.

Läs vidare ...

ANNONSER

Tre grymma tekniktips för nyföretagare

Vill du ha ett försprång över andra företag som rullar på i gamla hjulspår år efter år? Då är det här tre tjänster du inte ska vara utan.

Läs vidare ...

Starta e-handel - allt du behöver i ett paket

Kom igång snabbt med en professionell e-handel. Allt från en snygg webbutik till smarta betallösningar ingår.

Läs vidare ...

Bara hälften av småföretagarna tänker höja de anställdas löner

Ny undersökning visar:

Bara hälften av småföretagarna tänker höja de anställdas löner

Höja de anställdas löner? Nja, svarar småföretagarna.

Bara hälften av landets småföretagare tänker följa utfallet av årets avtalsrörelse och höja lönerna.

Läs vidare ...

HÅLL KOLL PÅ DIN PENSION:

”Många småföretagare kan spara över 100 000 kronor”

Det kan löna sig att se om sin pension.

- Framförallt för småföretagare eller anställda i mindre bolag. Många kan spara över 100 000 kronor, säger Mattias Fellenius (till höger), vd för Pensiono.se, jämförelsesajten som han grundat tillsammans med Nicklas Hellberg (till vänster).

Läs vidare ...

NYA SIFFROR VISAR:

Fler svenska bolag går i konkurs

Konkurserna för landets företag ökade med 12 procent under första kvartalet 2013, jämfört med samma tid förra året. Men en näring visar ändå på en positiv trend.

Läs vidare ...
Ska finansministern köra över Lööf?

NU SKA FÖRSLAGET OM MÅNADSUPPGIFTER AVGÖRAS:

Ska finansministern köra över Lööf?

Regeringen har påverkats av den kraftiga kritik mot att företagare ska lämna kontrolluppgifter varje månad. Förslaget ligger nu hos finansdepartementet som väger synpunkter mot varandra. Men det finns risk för att näringsminister Annie Lööf, som också är kritisk till förslaget, kommer att köras över i frågan.

Läs vidare ...

ny guide är här:

Så hittar du bland offentlig finansiering

Vill du ha koll på vilka statliga aktörer som erbjuder finansiering?

En ny guide är här!

Läs vidare ...

Sök stöd från Tillväxtverket:

105 miljoner till svenska småföretag

Småföretagare kan nu söka totalt 105 miljoner kronor från Tillväxtverket för att utveckla sina varor och tjänster och bredda marknaden internationellt.

Läs vidare ...

Företagarna rasar mot regeringsförslag:

"Varför ska vi behöva lämna uppgifter varje månad?"

Företagare och opinionsbildare över heIa landet rasar över förslaget att företagarna nästa år ska tvingas lämna kontrolluppgifter varje månad i stället för en gång om året. De kräver att riksdagen ska säga nej när detta regeringsförslag tas upp om ett par månader. Kampanjen Företagarfientligt har satts igång.

Läs vidare ...

Anders Andersson om fakturaskojarna:

"De stjäl både pengar och tid av oss"

-De stjäl både våra pengar och vår tid, säger Driva Egets Anders Andersson om fakturaskojarna i detta nya webb-TV-inslag och ger tre handfasta råd om hur du ska undvika att bli lurad av dessa blufföretag.

Läs vidare ...

Efter riksbankschefens räntebesked:

Positiva tongångar stärker småföretagarna

Riksbankschef Stefan Ingves tror att ekonomin i år blir starkare än väntat. Därför lämnades reporäntan oförändrad i dag. Bra utvecklingen i USA och Asien och positiva stämningar på börsen kan förbättra läget för Sverige - och därmed också för svenska småföretagare.

Läs vidare ...

UC: "Högre kreditrisk för aktiebolag utan revisor"

Nystartade aktiebolag som slopat revisorn har högre kreditrisk och sämre kvalitet på boksluten, menar kreditupplysningsföretaget UC, som granskat effekterna av avskaffningen av revisionsplikten i olika branscher.

Läs vidare ...

Här får du hjälp för rätt pensionssparande

Är pensionsförsäkring bäst för dig?

Visst är det bra att på olika sätt spara till sin pension. Men det betyder inte att du måste ha pensionsförsäkring. För dig som har aktiebolag finns det bättre alternativ. Se här vad som passar bäst för dig och ditt företag.

Läs vidare ...
Lyxbilar säljer som smör

Lyxbilar säljer som smör

Trots eurokris och budgetkris i USA – försäljningen av lyxbilar ökade rekordartat förra året. Köparna finns i Kina.

Läs vidare ...

Factoring ökar kraftigt

När bankerna inte vill låna ut pengar till företagen, tvingas dessa i stället sälja sina fakturor, så kallad factoring. På två år han antalet factoringföretag ökat med 50 procent.

Läs vidare ...

Aktieoptimisten Malmqvist:

"Aktieuppgången fortsätter 2013"

Aktieuppgången under årets första börsvecka är bara början på ett bra börsår tror optimisten Peter Malmqvist. Men det finns orosmoln. Se här vad som talar för och emot en fortsatt kursuppgång.

Läs vidare ...

Surfa på RUT-vågen

Under förra året startades mer än 1 000 företag inom den så kallade RUT-sektorn, enligt Företagarnas statistik. Därmed är RUT-avdraget en succé.

Läs vidare ...

Glädjeskutt när USA klarade "stupet"

Obama rivstartade börsåret

USA kunde undvika ”stupet” – och både president Barack Obama och världens aktiebörser är lättade. Men att demokrater och republikaner till slut kunde enas om ett sparpaket löser inte problemen på sikt.

Läs vidare ...

Äldre artiklar

|  1  | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | Nästa »
Driva Eget bloggar Följ dem här.
Utskriftsvy

Fler artiklar om att sänka kostnaderna

FÅ HJÄLP FRÅN DRIVA EGETS BLOGGARE:

Spana in Hannas gratisguide

Hanna Brodda, grundare av Dinamediciner.se, har skapat en gratisguide - för att sänka dina kostnader.

Läs vidare ...

Ny undersökning visar:

Bara hälften av småföretagarna tänker höja de anställdas löner

Höja de anställdas löner? Nja, svarar småföretagarna.

Bara hälften av landets småföretagare tänker följa utfallet av årets avtalsrörelse och höja lönerna.

Läs vidare ...

SÄNK FÖRETAGETS KOSTNADER:

Gör en insats och få lönebidrag

Att anställa någon med lönebidrag är ett sätt att göra en samhällsinsats – och samtidigt sänka företaget kostnader. Läs hur det går till.

Läs vidare ...

Sänk kostnaderna 2013

Att sänka sina kostnader är kanske det allra lättaste sättet att förbättra företagets marginaler. Så här kickstartar du 2013 med lägre utgifter – utan att göra avkall på något alls.

Läs vidare ...

Nytt förslag från Företagarna:

"Sänk arbetsgivaravgiften för unga akademiker"

Företagarna med vd Elisabeth Thand Ringqvist i spetsen vill sänka arbetsgivaravgifterna för nyutexaminerade akademiker som är upp till 30 år. "Ger småföretagare nya utvecklingsmöjligheter", säger hon.

Läs vidare ...

Kontorshyrorna höjs 10 %

Hyrorna förväntas stiga med minst 10 procent i år, på grund av den starka återhämtningen av den svenska ekonomin. Här är Driva Egets råd för att sänka hyran igen.

Läs vidare ...
Test: Hitta rätt telefonväxel

Test: Hitta rätt telefonväxel

Hur litet företag du än har så kan du nu skaffa dig en egen växeltelefonist för bara ett par hundra i månaden. Vi har jämfört tre enkla växellösningar för småföretag.

Läs vidare ...

Kolla energinivån - få 30000 kronor i stöd

Nu finns ett nytt stöd för företag som vill kartlägga energianvändningen i sina verksamheter och anläggningar. Stödet täcker 50 procent av kostnaderna upp till 30 000 kronor. Läs här hur du ansöker.

Läs vidare ...

Kylan hotar din elräkning - så undviker du att drabbas

När iskylan lagt sig över Sverige kan du som har rörligt elavtal på ditt företag få betala hundralappar extra i månaden. Men det går att spara även i vintertider. Här är tipsen som sänker dina elkostnader.

Läs vidare ...
Nybyggen här ger dig ny chans att pruta ned hyran

Nybyggen här ger dig ny chans att pruta ned hyran

Om du är ute efter kontorslokal i Stockholm har du nu tidernas chans att pruta ned hyran. För där finns fler tomma lokaler än någonsin. Det beror både på lågkonjunkturen och på att många nya kontorshus snart är klara. Här är fem råd om hur du prutar ned hyran.

Läs vidare ...

Låt firman ringa privat

Här får du hjälp att välja bästa mobilabonnemanget. Du som är företagare kan sänka kostnaden genom att välja ett privatabonnemang.

Läs vidare ...

5 bra råd för lägre hyra

När tiderna nu är bättre kan hyreskostnaden för dina lokaler gå upp. Då gäller det att du förhandlar ner den igen. Här är fem bra råd om hur du gör.

Läs vidare ...

Så sänker du dina elkostnader

Du som har företag med egen lokal eller med ett hyreskontrakt där elen betalas separat kan tjäna mycket på att se över dina elvanor. Här är tipsen som kan spara tusenlappar både för företaget och dig privat.

Läs vidare ...

Filma för företaget:

Låt företaget synas på Youtube

Lär dig hur du bäst använder Youtube i din marknadsföring.  Läs vidare ...

ta vara på våren:

Ta en promenad – och få nya idéer

De bästa idéerna kan komma ute i naturen!  Läs vidare ...

gå rätt väg:

Vinkla om din affärsmodell

Så här vinklar du om din affärsidé – och blir mer lönsam.  Läs vidare ...

Konkurrensverket lanserar ny tjänst:

Vinn en upphandling - med samarbete

Vill du försöka vinna offentliga upphandlingar?  Läs vidare ...
Nyhetsbrev
Abonnera på vårt nyhetsbrev! Kommer varje onsdag. Gratis.
Socialt
Bli en framgångsrik social entreprenör Björn Söderberg, med bok i ämnet, vet hur.
Dagens aktieindex
Regler
Din utdelning kan dubblas nästa år Anders Borg vill fördubbla den lågbeskattade utdelningen för småföretag.
Kungligt
Prins Daniel ska hjälpa nya företagare Han har startat nytt entreprenörsprogram.
Prenumerera
Gör som fler än 15 000 andra Prenumerera på Driva Eget - 495 kr för 8 nr.
Mest lästa
Fråga
Vad gör jag när kunden inte betalar? Anders Andersson svarar på frågor.
Missa inte ...
Patent Steg för steg hur du ansöker om patent.
Bluffakturor Konkreta råd till dig som drabbats av fakturaskojare.
Pressmeddelande Så här skickar du ut ett gratis pressutskick i fem enkla steg.
E-handel Välj rätt e-butik i vår lista med 25 företag.
Starta eget Råd till dig som vill starta företag.
Marknadsföring Enkla och billiga knep att marknadsföra ditt företag
Utdelning Se i vår kalkyl hur mycket du kan ta ut.
Starta-eget-bidrag Så här får du pengar att starta.
Frilansjournalilst Följ Camilla Björkmans frilansskola - och öka lönsamheten.
Effektivitet Knepen för att få en effektivare arbetsdag.
Bokföring Lär dig bokföra på sju minuter.
Pension Pensionsförsäkring eller nya okända alternativ? Se vad som är bäst för dig.
Camilla reder ut Camilla Björkman svarar på allt du vill veta om din start.
Skatteflyktsklausulen Så kan den paragrafen stoppa skatteplanering
Starta företag Så här registrerar du ditt företag på en kvart.
F-skattsedel Läs hur du registrerar dig för F-skatt
Tjänstebil Tjänstebil eller privatbil - vad är bäst för dig?
Lönsamhet Anders Anderssons bästa råd för att öka din lömnsamhet
Moms Nätets snabbaste sätt att förändra från inklusive moms till exklusive moms.
Aktiebolag Bilda aktiebolag med Driva Egets expertråd.
Deklarera Allt du behöver veta om årets deklaration
Försäljning Alla råd du behöver för att sälja mer.
Kontor Här är avdragen som gäller för ditt kontor.
Enskild firma Allt du behöver veta för att starta en enskild firma.
Sponsring Läs när du kan dra av för sponsring - t ex till barnens sportklubb.
Fakturaskojare Lär dig gå till motangrepp mot deras fräcka metoder
Affärsidé Experternas råd hur du knäcker den bästa idén.
Starta café Allt du behöver för ett lönsamt café
Bidragsguide
Bidragen som kan rädda ditt företag! Se vår lista vilka bidrag du kan söka
Nya numret
Skattekalkyl
Vad blir det kvar efter skatten? Räkna ut hur mycket som blir kvar här.
Butik
Läs mer/köp
Medietips
Så syns du i medierna Smart PR helt gratis - läs hur!
Vinnare
Hon blev årets företagerska 2013 Vävda vinylgolv gav henne segern.
Sänk kostnaderna
Kamprad-tips
Följ Kamprads sju bästa råd Ingvar Kamprad ger här hjälp åt andra småföretagare.
Företag till salu
Län: Norrbotten Omsättning: 10-20 Mkr
Län: Stockholm Omsättning: 0-2 Mkr
Län: Uppsala Omsättning: 0-2 Mkr
Län: Skåne Omsättning: 20-50 Mkr
Län: Södermanland Omsättning: 5-10 Mkr