Många tror att valet står mellan att köpa CD-skivor eller ladda ned musik genom fildelning. Men inte Benjamin Berglund från Malmö som fått en tredje variant att gå till final i Affärschansen.
Benjamin är en före detta musiker som jobbat i reklambranschen och nu håller på med internetlösningar. Han har länge funderat på om det skulle kunna gå att hitta på något som kan konkurera med både CD-skivor och fildelning. Han definierade då tre problem:
Skivomslag tappar sin roll, men kvar finns många som är intresserade av att ha skivor i en samling.
Bristande ljudkvalitet och avsaknad av allmän kvalitetskontroll devalverar dagens musikupplevelser för många.
Skivproducenterna är missnöjda och klagar över att de inte får in några pengar.
Han presenterade då denna lösning för juryn i Affärschansen för att marknadsföra och sälja audiogram (musik och talböcker) över mejl och webb:
"Tjänsten är tvådelad och riktar sig till både producenter (artister, bolag, förlag) och lyssnare. Låt oss kalla den för "Emailrecords". I en enkel webbadministration lägger producenten upp text, grafik och ljudfiler. Detta blir en virtuell skiva. Producenten kan ladda upp eller köpa en mottagarlista och skicka e-posterbjudanden. Den virtuella skivan är i själva verket ett mejl som ser ut som ett skivomslag med knappar till en webbsida. Där kan man provlyssna och sedan köpa och låsa upp musikfiler."
- Jag tror att detta är ett sätt att lösa flera akuta problem för en bransch som är i stort behov av modernisering. Förlorad mark för grafik, presentation och ljudkvalitet kan återerövras genom min idé, säger Benjamin.
Han tycker själv att han har konkret erfarenhet av alla delar som krävs för att utveckla idén.
Nästa finalistpresentation: Unikt verktyg för alla som syr.
Text: Anders Andersson
11 juni 2009
Skriv kommentar ...
Dölj Skriv kommentar ...
För alla ungdomar är detta en riktigt bra idé. De kan göra rätt för sig och ändå slippa orimliga kostnader.
När Bert Karlsson på torsdagen talade inför hundratals företagare på VÄXA 2010, gav han flera råd på hur du lyckas som företagare. Efteråt visade mannen som är värd hundratals miljoner att han aldrig missar ett tillfälle att tjäna pengar - och sålde själv sina böcker vid utgången.
Skattetrycket sjunker, men både förtagare och privatpersoner betalar mer skatt än de tror. Det är en av poängarna i boken "Klarspråk om skatter" som kommer ut i dag.
Att hålla koll på hur trygghetssystemen fungerar för dig som företagare är inte lätt. Extra aktuellt blir det nu i valtider när politikerna vill ha olika system. Här i webb-tv förklarar företagsekonomen Ingela Hemming vad som gäller.
Att skriva reseräkning med rätt traktamente och rätt bilersättning kan ställa till problem för många småföretagare. Men med Driva Egets interaktiva gratistjänst går det både snabbt och lätt. Fyll i uppgifterna om din resa i vår nätkalkyl - och du får automatisk en resräkning för din bokföring.
Nu kommer del 3 i Driva Egets starta-företag-i-höst-guide. Den handlar om hur du finansierar din affärsidé. Ofta kommer pengarna från dig själv, men ibland är det bra med ett banklån. Här är råden du behöver för att få banken på din sida.
Hur det än går i valet kommer restaurangmomsen att halveras. Detta fanns med i de Rödgrönas gemensamma valplattform - och det fanns också i Alliansens tidigare valmannifest.
Efter att tusentals småföretagare och privatpersoner drabbats av fakturaskojare skärper Skatteverket äntligen kontrollen. De ska nu avregistrera skojarnas företag och samla bevismaterial så att åtal kan väckas.
Arbetsgivaravgiften kan nu bli en het fråga i valet. Den blossade upp när de Rödgröna igår meddelade att de vill sänka arbetsgivaravgiften för småföretagare. Alliansen vill däremot inte sänka - men satsar på andra frågor som ska gynna småföretagare.
Har du funderingar kring att starta eget? Fråga mig. Jag är nystartad företagare och journalist, och hjälper dig att hitta svar på dina frågor. Denna gång är det Micke som undrar hur han bäst syns på Facebook.
Av de 32,7 miljarder som Alliansen vill spendera i sitt valmanifest går 2,45 miljarder till att främja företagande - bara 7,5 procent. Maud Olofsson och centern fick igenom sin käpphäst om sänkt restaurangmoms.
Driva Egets kickoff i Stockholm på onsdag är snart fullsatt. Anmäl dig nu innan de 150 platserna är slut. Missa inte chansen att bli inspirerad av Mia Törnblom och knyta kontakter med andra småföretagare.
Inför valet presenterade Alliansen ett företagspaket som ska främja nyföretagande och göra det lättare att driva företag. Sammanlagt satsar de 2,45 miljarder på programmet. Här sammanfattar vi programmet för dig.
Efter HQ-kraschen utreds nu Mats Qviberg, en av Sveriges mest kända finansmän och entreprenörer, för ekobrott. Bland annat kan det röra sig om bokföringsbrott, insiderhandel och svindleri.
När dessa kostymklädda politiker samlades i en debatt hos FöretagarFörbundet var syftet att berätta hur de ska få fler småföretagare att anställa. Läs här deras konkreta förslag. Men när Driva Eget efterfrågade åtgärder som inte bara var ekonomiska blev svaret svävande.
Tycker du att Facebook börjar bli för tramsigt? Då kan det vara dags att gå med i Linkedin - ett arbetsredskap som kan hjälpa dig att marknadsföra dig själv, utvidga ditt nätverk och göra nya affärer.
Socialdemokraterna i Stockholm vill nu införa mikrolån från staden, för att göra det möjligt för fler att starta företag. Mest lån ska gå till folk i utsatta områden. Det lovar nu S-ledaren Carin Jämtin.
Nu kommer del 2 i Driva Egets starta-företag-i-höst-guide, som handlar om dig som företagare. Det räcker inte bara att ha en bra idé. För att lyckas med ditt företag gäller det att du som företagare har rätt drivkraft. Här testar du om du passar som entreprenör.
De rödgröna med Mona Sahlin (S) i spetsen lovar nu att ändra minimumgränsen för antal karensdagar. I stället för sju dagars minimum, som det är idag, ska det bara vara en. Notan blir en höjning av egenavgifterna för dem som valt en karensdag med 0,75 procentenheter.
Efter att Alliansen presenterat sitt nya företagspaket, där bland annat sänkt restaurangmoms ingår, hurrar Sveriges småföretagarföreningar med bland annat Camilla Littorin i spetsen. Bara en klagar på att inte arbetsgivaravgiften sänks också.
För alla ungdomar är detta en riktigt bra idé. De kan göra rätt för sig och ändå slippa orimliga kostnader.