Nyheter
Anders blogg
Mikaels blogg
Hannas blogg
Gustafs blogg
Maxs blogg
Katarinas blogg
Hannes blogg
Lisbets blogg
Thereses blogg
Carls blogg
Härom veckan låg jag däckad av influensan en hel vecka. Att lyssna av mobilsvararen var en ansträngning, att hålla koll på mailen en bragd.
En stor skillnad när en entreprenör åker på en släng av "soffliggande med flytande föda" jämfört med när en vanlig anställd gör det, är vad som händer veckan efter.
I det stora väloljade maskineriet kan den anställde komma tillbaka och inse att hans insats snabbt blivit ersatt av ett annat kugghjul. Så fungerar det inte för oss. Vi ÄR maskineriet.
Därför har vi en veckas arbete att ta igen, vilket strular till det även för den mest organiserades planering.
Jag är knappast välorganiserad. Hålla koll på schemat är en utmaning. Plinget i min outlook när det är 15 minuter kvar till nästa möte är en livräddare.
Att kombinera högintensiva perioder av arbete med övriga åtaganden blir därför ofta ett problem. Veckan före jag var sjuk satt jag på en lunch med två driftiga egenföretagare. Deras största problem i livspusslet var att få in träning på schemat.
"Jag har gått upp 3 kilo sedan jag körde igång som egen i oktober!" sa P, och såg livet som anställd som en bantningskur.
Nja, riktigt så långt vill jag inte gå. Men visst kan ett något mer oregelbundet schema, som vi entreprenörer ofta har, drabba en sådan viktig sak som att hålla igång med fysisk aktivitet.
Jag funderade vidare och bestämde mig för att ringa min gamle vän Sid Knutsson, personlig tränare och skapare av Fitnessguru, och höra vilka tips han kan ge oss entreprenörer kring träning och kost.
Det hela utvecklade sig till en längre text, där del ett (träning för entreprenörer) kommer i nästa blogginlägg och del två (kosttips för entreprenörer) följer i inlägget efter.
Har du några frågor du vill att jag ställer till Sid? Berätta om din situation och maila mig dina funderingar.
Följ dem här.
Ska bli intressant att läsa följande artiklar!
Sena kvällar innebär ofta dåligt småätande på 7-11 här borta. Be honom tipsa om bra mellanmål och något att byta ut snackset mot!